Kimlerin çıkacağı son haftaya kalan bir lig…

13

Lider Yeniboğaziçi dünkü maçta en yakın takipçisini konuk etti. Osman Ergün Mehmet Stadı’nda uzun yıllardır bu derece kalabalık bir seyirci kitlesi görmemiştim. O derece ki açık tribünde bile oturacak yer yoktu. Zaman zaman yağan yağmur da seyirci sayısının azalmasına neden olmadı. Stadın her tarafı bayrak ve balonlarla süslenmişti. Maç başlamadan stadın görüntüsü bir kutlama arifesi hazırlığı olduğunun habercisiydi. Maça Yeniboğaziçi hızlı başladı. Maç boyunca, Yeniboğaziçi daha arzulu daha istekli göründüyse de, Yalova takımı kalabalık tuttuğu defansında bu atakları önlemeyi bildi. Hatta maçın sonlarına doğru Ertuğ’la yakaladığı iki çok net pozisyonu gole çevirseydi, Yeniboğaziçi şok yaşayabilirdi.

İlk yarıda Yalova kalesi önünde oluşan karambolde, Türker’in vuruşu kale çizgisini geçtiydi, geçmediydi tartışmasına Mehmet Malek’in yardımcısı Hüda Özenen bayrağını kaldırarak son verdi. Yardımcı hakem topun kale çizgisini geçmediği konusunda kaldırdığı bayrakla Malek, oyunu devam ettirdi. Bu karara hepimiz de saygılı davrandık Çünkü en iyi gören Hüda Özenen’di. Malek’in de bu karara uyması doğruydu. Yeniboğaziçi, ikinci yarıda ilk yarıdaki gibi etkili oyunu sergileyemedi. Geliştirdiği cılız ataklar da kalabalık Yalova defansı içinde sönüp kayboldu. Maçın 0-0 tamamlanmasından sonra, Yeniboğaziçili futbolcu ve taraftarlarının Süper Lig’e çıkmayı garantiledikleri gerekçesi ile sevinçleri öğrendikleri bir gerçek ile adeta kursaklarında kaldı. Çünkü Yeniboğaziçi, Yalova ile ilk maçında 1-1 berabere kaldığı maçı baz alarak ikili averajla üstünlük sağladığını hesaplıyordu. Oysa federasyon beraberliklerde ikili averaja bakılmayıp, genel averajın baz alınacağı kararını almıştı. Yani bu durumda Yeniboğaziçi’nin bir üst lige çıkması gelen hafta oynayacağı Binatlı maçından alacağı bir puana kaldı. Puan cetveli öyle bir hale geldi ki, gelen hafta Yeniboğaziçi’nin mağlup olması ve Düzkaya ile Yalova’nın galip gelmesi halinde, direk çıkamayıp, play-off oynayacak. Alacağı bir puan ise, diğer takımların alacağı sonuçlara bakılmaksızın Yenboğaziçi’ni bir üst lige taşıyacak.
Bana göre Yeniboğaziçi’nin ilk maçı 1-1 bu maçı da 0-0 tamamlaması Yeniboğaziçi lehine ikili bir averaj olarak sayılmalıydı. Çünkü bu sistem dünya futbol literatüründe böyle uygulanıyor. Haftayı bekleyip,  sonuçları göreceğiz.