Kilisede seks skandalı

42
Kilisede seks skandalı

DİSİ Avrupa Milletvekili Andreas Pitsillidis’in, Rum Ortodoks Kilisesi Sen Sinod Meclisi (Piskoposlar Meclisi) üyeleriyle ilgili seks dosyaları bulunduğu, eğitim düzeylerinin düşük olduğu açıklamaları ve Kilise’nin ölülerin yakılmasına ve hemcinslerin birlikte yaşamasına karşı çıkmasına yönelik eleştirileri nedeniyle Kilise ile arası açıldı, Rum Sözcü’nün ve AKEL’in de karışmasıyla mesele büyüdü.
Fileleftheros; “Piskoposlarla Andreas Pitsillidis’in Zıtlaşması Boyutlar Kazandı… Avrupa Milletvekiliyle İlgili Konu Sen Sinod Meclisi Önünde” başlıklı haberinde Pitsillidis’in “piskoposlarla ilgili seks dosyaları bulunduğu, eğitim düzeylerinin düşük olduğu” ve “çoğunda cinsel yoksunluk sendromu bulunduğu” şeklindeki eleştirilerini dün de yinelediğini yazdı.

“ESKİ BAŞPİSKOPOS’UN OFİSİNDE SEKS DOSYALARI VARDI, PİSKOPOSLARI BUNLARLA İDARE EDİYORDU”
Habere göre Rum Ortodoks Kilisesi eski Başpiskoposu’nun ofisinde piskoposlara ait seks dosyaları bulunduğunu ve piskoposları bu dosyalarla idare ettiğini söyleyen Pitsillidis “ağzımı bir açarsam bazıları kaçıp saklanacak yer arayacak. Ancak ben de Kilise çocuğu olduğumdan konuşmayacağım. Başpiskopos’la görüşüp bazı konuları kendisine anlatacağım. Kimsenin özeline müdahale etmek istemiyorum” dedi.
Rum halkının, yalnız “piskoposlara ait seks dosyalarına değil, din adamlarının paraları har vurup harman savurmalarına” çok kızacağının altını çizen Pitsillidis, bazı piskoposların Makarios döneminde, daha sonra öğretmen olan bir kişinden kopya çekerek eğitimlerini tamamladıklarını anlattı.

SEN SİNOD MECLİSİ HAKKINDA RUHANİ CEZA VEREBİLİR
Sen Sinod Meclisi’nden bir üye Pitsillidis’in açıklamalarının Sen Sinod toplantısında gündeme getirileceğini, kendisine (Pitsillidis’e) ruhani ceza da verilebileceğini söylerken, Avrupa Milletvekili olması dolayısıyla Pitsillidis’e ceza verilmesi veya aleyhine tedbir alınmasının Güney Kıbrıs dışında da tepkiye neden olabileceğine dikkat çekildi.

II. HİRİSOSTOMOS KİLİSE’YLE İLGİLİ KONULARDA DİKKATLİ KONUŞMASINI İSTEDİ
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos zaman zaman yaptığı açıklamalar nedeniyle Pitsillidis’i ofisine çağırarak, Kilise’yle ilgili konularda konuşurken daha dikkatli olmasını istedi. Pitsillidis II. Hrisostomos’un kendisini yeniden çağırdığını doğruladı.
Gazete, Rum Yönetimi Sözcüsü’nün, hemcinslerin birlikte yaşamasıyla ilgili kararın hükümete ait olduğunu ve konuyla ilgili bir yasanın mecliste ileri götürüleceğini, AKEL’in de Kilise’yi, kendi alanı dışındaki konulara (eğitim, kişilerin yaşam tarzlarını seçme özgürlükleri, v.b.) karışmakla suçladığı haberine ekledi.