Kilisede kuran kursu!

40
Kilisede kuran kursu!

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE… Bir kısmı Türkiye’den atanan hocalar eşliğinde camilerde yapılan kurslara bir yenisi daha eklendi. Fakat bu sefer kurs, camide değil bir kilisede yapılıyor. Kurudere köyünde cami bulunmaması sebebiyle tarihi ve yıkılmaya yüz tutmuş, kilisede verilen kursta çocukların sağlığıyla oynanıyor

BAŞLARINA YIKILACAK… Oldukça bakımsız durumdaki kilisede, yaz ayları boyunca kuran kursu verilmeye başlandı. Kursu veren isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Çaresiz, köye camii yapılana kadar derslerimizi kilisede yapacağız” dedi

KİLİSE DÖKÜLÜYOR… Tarihi ve yıkılmaya yüz tutmuş kilisede yapılan kuran kursları, çocuklara ve hocalarına zor ayrıca da tehlikeli dakikalar yaşatıyor. Defalarca kez boyanan kilisenin içi, kısa sürede duvarlardaki alt yapı sorunları nedeniyle eski halini alıyor ve alçıları dökülüyor

Ertuğrul SENOVA
Ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan kuran kursları, hız kesmeden tüm Kuzey Kıbrıs’a yayılmaya devam ediyor.
Türkiye’den atanan hocalar eşliğinde tüm yerleşim yörelerinde bulunan camilerde yapılan kurslara bir yenisi daha eklendi. Fakat bu seferki kurs, camide değil bir kilisede yapılıyor.
Kurudere köyünde cami bulunmaması sebebiyle tarihi ve yıkılmaya yüz tutmuş, çevre temizliği bulunmayan bakımsız kilisede verilen kursta çocukların sağlığıyla oynanıyor.
Havadis’e konuşan ve ismini vermek istemeyen kurs hocası, “Yeni alınan kararlara göre bu tarihi kiliseye bir çivi dahi çakmak yasak. Köyden 3 kişi birleşerek 2 dönüm araziyi vakıflara cami yapılması için bağışlamış. Yakında bir cami yapılacak. Yapılana kadar kurslara burada devam edeceğiz” dedi. Kilise çevresindeki otlar ve yüksek derecedeki hava sıcaklıkları nedeniyle yangın çıkma olasılığı yüksek olan kilisede, ayrıca yılan ve farelerinde yuva yapabileceği belirtildi.

İlgisizlik hat safhada
Tarihi ve yıkılmaya yüz tutmuş kilisede yapılan kuran kursları, çocuklara ve hocalarına zor ayrıca da tehlikeli dakikalar yaşatıyor. Defalarca kez boyanan kilisenin içi, kısa sürede duvarlardaki altyapı sorunları nedeniyle eski halini alıyor ve alçıları dökülüyor.
Dökülen alçıların bile çocukların sağlığıyla oynadığı aşikar olan kilisede, çevresinde ve iç bahçesinde bulunan kuru otların belediye tarafınca toplanmaması da ayrı bir tehlike oluşturuyor.
Bunca ilgisizlik içerisinde boğuşan ve tehlike saçan kilisede, kuran kursları köy içerisinde cami yapılana kadar devam edecek.