Kıbrıs’ı çözelim artık

0
Kıbrıs’ı çözelim artık

İki taraf da sorunun çözümü için yazdan sonra yeniden görüşmelerin başlatılmasını prensipte uygun buldu.

Davutoğlu, Kıbrıs sorununun 50’nci yılına girmesine dikkat çekerek, “Bu süre içinde denenmedik yol kalmadı. Artık öyle tek taraflı deklarasyonlardan açıklamalardan kaçınalım. Hedefimiz bu sorunu çözmek olmalı” mesajını verdi. Venizelos da “Yunanistan olarak kalıcı çözümden yanayız” dedi.

EGE’Yİ ORTAK PAZARLAYALIM

Turizm konusunda Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyıları ile Yunanistan adalarının özellikle Uzakdoğu ülkelerine ortak bir paket halinde pazarlanması ile Yunanistan’ın Türkler için başlattığı ve altı adayı kapsayan kolaylaştırılmış vize rejiminin yaygınlaştırılması da ele alındı. Basın toplantısında ise Azerbaycan doğalgazının Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa pazarlarına taşıyacak Trans-Adriyatik Boru Hattı’nın (TAB) stratejik önemine
vurgu yaptı. Venizelos, TAB’ı Türk-Yunan ilişkilerinde “Dostluk koridoru projesi”
olarak gördüklerini belirtti.

Tek kamera

Yunanistan’ın eski dışişleri bakanlarının daha önceki Ankara ziyaretlerine kalabalık bir Yunan medyası eşlik ederdi. Ancak Devlet Televizyonu ERT’nin kapanmış olması, özel televizyonların da ekonomik krizde bulunmaları nedeniyle Venizelos’un gezisini sadece Antenna 1’den bir kameraman izledi. Yunan televizyonları dün grevde oldukları için ziyareti yansıtmadı.
hürriyet