Kıbrıs Kırk Üç Yıldır Bir Barış Adasıdır..

0
28
Eşref Çetinel

Dün Kıbrıs siyasi sorunun ateşi söndü dedikti. Ne var ki iki yıldır sayesinde nemalananlar,  müzakerelerin stop etmesinden hoşlanmadılar.. Bu nedenle hem Rum tarafından hem  Türk tarafından “müzakereler hemen başlamalıdır” çağrıları yapılıyor..

Bu “vakıa” müzakerelerin gündeme gelmeyen fakat Kıbrıs siyasi sorunundan beklentisi olmayan yurttaşların kafasını yoran bir gizemli olaydı ama Annan planı müzakereleri döneminde deşifre olduydu! Karen Fogg adlı siyasetçi  ve gazeteci  bayan, Türk tarafındaki “evetçilerle-hayırcıların” kavgalı gürültülü tartışmalarının e-maillerini ele geçirmiş sonradan belgeler kitaplaştırılarak yayımlanmıştı. Öğrendikti ki AB’nin eurolarının girmediği cepler kalmamış!

Tabi Rum’un boğazında dizinde dursun! Her zamanki gibi en büyük payı  aldığı halde nankörlük ancak bu kadar olur, referandumda “hayır” dediydi!

BENZER OLAY: Bu son müzakerelerde AB çözüm kampanyası için resmi ve gayriresmi milyonlarca yuro harcadı! Bu uğurda hem Güney’de hem Kuzey’de yüzlerce STÖ’ü oluştu. İlk kez AB Kuzey’de eski eserlerin  restorasyonlarını yüklendi..  Bazı yörelerde kreşler yaptı.. Kısaca müzakereler süresince emeğini ve parasını Kuzeyin üzerinden hiç çekmedi..

Nitekim Volkan Vural bu konuda şöyle demişti: Kıbrıs siyasi sorunu çözülmez çünkü sayesinde binlerce kişi nemalanmaktadır!…

Bu nedenle müzakerelerin sonlandırmasına sevinenler kadar  epey de üzülenler vardır! Büyük bir olasılıkla  AB’li memurlarla BM’ler memurları ile ötesi görevliler de her halde!

KOLAY MÜZAKEERELER: Aslında BM’ler için dünyadaki hiçbir  siyasi sorun  bu kadar bal kaymak olmadı bundan sonra da olmaz!  O kadar eşi benzeri yoktur ki  BM’ler için bu sorun torunumun oyuncağıyla oynaması kadar keyif vericidir, tadına yarım asırdır doyamadı hâlâ oynuyor!

Oysa  ayni BM’lerin önünde Ortadoğudaki savaşlar, yangınlar, göçler, içinden çıkılmaz siyasi dolaplar da vardır, Kuzey Korenin Kim’i de vardır, İşid canavarı da vardır El Kaide belası da…

BUNA KARŞIN: 43 yıldır Kıbrıs’taki  iki arasında “al gülüm ver gülüm, kimsenin ciddi şekilde burnunun kanamadığı bir yaşam güvencesi vardır.”

Şimdi, haddimiz değil ama Guterres’e soralım. Kıbrıs’ın  böylesi asude bir barış ortamına sahip olması  BM’ler askerlerinin güvencesinden dolayı mı yoksa Türk askerinin adadaki varlığından ve garantilerinden kaynaklı güvencesinden dolayı mı? Başka sorum yoktur:

Not: Dünkü yazımda “Güney’de Başkanlığa bağlı iki toplumlu Teknik Komitelerin lağvedildiğini yazmıştım. Meğer dondurulmuş. Düzeltir özür dilerim.

______________________________________________________________________________

PARA İÇİNDE ZÜĞÜRTLÜK ÇEKEN HÜKÜMET!

Bildiğimiz kadarıyla ve bizim de sık köşemize taşıdığımızca KKTC hükümetlerinin  TC ile olan ilişkilerinde en büyük sorunu “ikili protokolleri, fizibilite çalışmalarını, yapılmış anlaşmaları savsaklaması bir, altına imzalar atılmış projeler için ayrılmış “paraları” tırtıklayarak başka amaçlarda kullanırken, TC’yi aldatmaya çalışması iki!

Gelip giden TC Büyükelçileri bu nedenle zaman zaman serzenişlerde bulunsalar da  gidişatı değiştiremiyorlar!  Nitekim 2015-2017 Mali ve Ekonomik Protokol hâlâ uygulanmamış, TC’den akan suyun KKTC’nin gerçekleştirmesi gereken çalışmaları yapılmamış, bazı kurumların özelleştirilmesi gerekirken sürekli savsaklanmıştır… Alt yapı yahut kamu yatırımlarını ise Türkiye yaparsa yaptı! Yapmazsa onlar da hasır altı edilmekte! Nitekim:

Havadis’in haberi: Havadis gazetesi çalışanlarından  Bertül Topal dün bu sorunu manşetten ayazlatırken şöyle diyordu: “Ülkenin alt yapısında ciddi gelişmeler kaydedecek kaynaklar, hükümetin beceriksizliği ve projelere odaklanmaması nedeniyle geri gidiyor. Hükümet altyapı için ayrılan 500 milyon TL. kaynağın sadece yüzde 13’ünü kullandı.,!..

Ve gazete  “Sağlık, Çevre, Tarım, Sanayi Ticaret, Kültür” gibi sektörlere ayrılan  bu TC kaynaklı Milyonlarca liranın kaçta kaçının kullanıldığını bircik bircik listeler halinde verirken,  küçük dilinizi değil, “yani  bu kadar bonkör ve zengin bir devlet miyiz ki bize ayrılan milyonlarca lirayı elimizin tersiyle geri çeviriyoruz” düşüncesinde büyük dilinizi de yutarsınız!”

Pekala ama neden? Nitekim Bertuğ Topal da  benzer serzenişte bulunuyor ve “para hazır, icraat sıfır” diyor!” Neden ama? Üstelik milleti “para yok” kulpu takılmış, bir Yenierenköy Belediyesini  bile bataktan kurtaramayacak “parasızlık” reklamı ve asılsız haberlerle uyutarak aldatarak belki de!

Bu nasıl bir devlet anlayışıdır ki “para içinde parasızlık çekmekte, alt yapı dökülürken harcaması gereken elinin altındaki parayı iade etmekte!.. Vallahi tuhaf bir hükümet!

_______________________________________________________________________________

KISACA TAKILDIĞIM: (HABERİNİZ VAR MI OKULLAR AÇILIYOR!)

Eee! Okulların açılmasına az bir süre kaldı! Eğitim Bakanı Sn. Berova’nın gözü aydın olsun! Bakalım “yeni ders yılında hazırlık sınavından” kaç numara alacak? Alnının akı mı ile çıkacak, yoksa yine tefe konup çalınırken karalara mı boyanacak?   Tabi sorunlar belli, her yıl olduğu gibi öğretmen,  muavin,  müdür eksiklikleri, okulların onarımları, öğrenci sayıları, sınıfların tıka basa dolulukları, öğrenci taşımacılığı  falan… (Hasbelkader katkımız olsun diye hatırlatalım dedik!)

TRAFİK: Okulların açılmasıyla  birlikte trafik kat be artacak! Bu konuda Ulaştırma Bakanlığına, Karayollarına ve Belediyelere çok iş düşecek. Tedbirlerini aldılar mı? Okul güzergâhlarında düzenlemelere gittiler mi? Okul çevrelerinde paydos saatlerinde izdihamları ve kazaları önleyici plan programlarını yaptılar mı?

Bunları hep göreceğiz de dikkati çekelim: Kentler kimselerin durdurmayı başaramadığı,  artık kendi kendisiyle yarışan bir deli dolu  inşaatlar furyası ile enine boyuna büyüyorlar! Yeni siteler mahalleler oluşuyor hem de iki üç ayın içinde! Artık çoğu semtlerde yeni okullara ihtiyaç vardır. Özellikle ilkokullara. Ve sırası geldi yazalım.  Projeler için TC’den akan paraları geri iade edeceğinize durum vaziyetleri anlatıp  yeni okullar  yapsanız kıyamet mi kopar!