Kerimoğlu: Vergi toplayamıyoruz

0
51
Kerimoğlu: Vergi toplayamıyoruz

PROJELERE PARA YETMİYOR: Vergi toplamakta büyük güçlükler yaşayan Serdarlı Belediyesi’nin devletten aldığı katkı payı da son nüfus sayımına göre aylık 11 bin TL azaldı. Belediye başkanı Mehmet Kerimoğlu belediyenin katkı payının 38 bin TL’den 27 bin TL’ye düştüğüne dikkat çekerek, projeleri hayta geçirmekte zorlandıklarını ifade etti

“SU SORUNU ÇÖZÜLMELİ”: İskele’deki arıtma tesisinin arızalanmasından sonra Serdarlı Belediyesi’nin bağlı olduğu köylere tankerlerle su taşınmaya başlandı. Ancak belediye bütçesinden karşılanan tankerle su taşıma belediyeyi ekonomik yönden daha da çıkmaza soktu. Kerimoğlu bu duruma bir çözüm bulunmasını istedi

Serdarlı Belediyesi yaşadığı tüm ekonomik zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışıyor. Vergi toplamakta büyük güçler çeken belediyenin devletten aldığı katkı payı da projelerini hayata geçirmek için yetersiz kalıyor. Son nüfus sayımından sonra aldığı katkı payı 38 bin TL’den 27 bin TL’ye düşen belediye birçok projesini ertelemek zorunda kaldı.

Su sorunu kanayan yara…
Serdarlı Belediyesi’nin yaşadığı en büyük sorunlar arasında ise su sorunu yer alıyor. İskele’de bulunan arıtma tesisinin arızalanmasından sonra belediye bölgeye tankerle su taşımaya başladı. Ancak bu kez de belediye tankerlerle bölgeye su taşımaktan çalışanın maaşını ödeyemez duruma geldi.

Kerimoğlu: Projeler devam ediyor
Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, göreve geldiği süreden sonra Serdarlı’nın su şebekesini yenilediğini ve bölgede arsa dağıtımı yaptığını söyledi. Kerimoğlu bölgedeki sosyal faaliyetlere de önem verdiğini belirterek,  bölgedeki futbol dernekleri ile çalışma yaptıklarını ve Serdarlı Belediyesi’ne bağlı birçok köyde festival yaptıklarını ifade etti.

“En büyük sorun su”
Kerimoğlu bölgede yaşanan en büyük sorunun su sorunu olduğuna dikkat çekerek kısa süre önce Lefkoşa’da bu sorunun çözülmesi için belediye çalışanları ile birlikte Su Dairesi önünde eylem yaptığını hatırlattı. Bölgedeki su sorununun İskele’deki arıtma tesisinin arızalanmasıyla başladığını belirten Kerimoğlu, bölge halkının mağdur olmaması için tankerlerle su taşıdığın ancak belediyenin bütçesinin de artık bu durumu karşılayamadığını belirtti. “Su parasını ödersem çalışanı nasıl ödeyeyim” diyen Kerimoğlu, ayrıca yetkililere çağrıda bulunarak gelip yerinde köylünün sorunlarını dinlemelerini istedi.

“Vergi toplamakta zorlanıyoruz”
Belediye olarak vergi toplamakta büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Kerimoğlu, “Bu da bizim projelerimizi gerçekleştirmemize engel oluyor” dedi. Kerimoğlu vatandaşın elektrik, telefon faturasını ödediği gibi su faturasını da ödemesi gerektiğini kaydetti ve vergilerden geri dönüşün yüzde 60 olduğunu belirtti.

“Bölgemizin genişlemesini istiyoruz”
Kerimoğlu ayrıca Serdarlı’nın Gönyeli’ye oranla Lefkoşa’ya daha yakın olduğunu söyledi ve vatandaşların neden Serdarlı’ya taşınmak istemediklerine anlam vermediğini söyledi. Bölgeden Lefkoşa’ya ulaşmakta trafik sıkıntısı da yaşanmadığını kaydeden Kerimoğlu, “Bölgemizin genişlemesini istiyoruz. Yerimiz çok güzeldir. Kuzeyimizde beşparmak dağları var” dedi.

“Sokak ışıklarından da artık gelirimiz yok”
Belediyelerin artık sokak ışıklarında da geliri olmadığını kaydeden Kerimoğlu, bu parayı artık elektrik Kurumu’nun topladığını belirtti. Kerimoğlu sokak lambalarının belediyeye 33 bin TL’lik bir gelir olduğunu söyleyerek bu geliri de kaybettiklerini ifade etti. Buna ek olarak elektrik Kurumu’nun verdiği hizmetin de yeterli olmadığına dikkat çeken Kerimoğlu şu şekilde konuştu:
Artık sokak aydınlatması parasını elektrik Kurumu alıyor. Ancak yeterli hizmet vermiyor. Bu vergiyi biz alırken bir sorun olduğunda anında müdahale ediyorduk. Ancak şimdi Elektrik Kurumu’nun gelmesi haftalar alıyor.

“Katkı payı yetersiz”
Kerimoğlu belediyelerin aldığı katkı payının da yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Biz bu duruma tepki olarak istifa etmiştik” dedi. Belediyenin gelirinin 38 bin TL’den 27 bin TL’ye düştüğüne işaret eden Kerimoğlu, “Bu belediye nasıl ayakta dursun?” sorusunu sordu. Kerimoğlu göreve gelecek hükümetten bu soruna eğilmesini istedi ve bu şekilde devam ederse birçok belediyenin batacağını kaydetti.

“Tüm gelirler bir yerde toplansın”
Bazı belediyelerin konumları gereği daha şanslı olduklarını kaydeden Kerimoğlu, Serdarlı’da ise ne bir sanayi bölgesi ne de bir liman olduğunu belirtti. Kerimoğlu, bölgede yaşayan vatandaşlarında geçimini hayvancılık ve tarım sektöründe sağlaması nedeniyle vergi bile ödeyemediğinin altını çizerek tüm belediyelerin aldığı gelirlerin bir havuzda toplanması ve belediyelere bölüştürülmesi önerisinde bulundu. 

“Kararlarımızı oy birliği ile alıyoruz”
Kerimoğlu belediye meclisinde alınan kararların genellikle oy birliği alındığını söyleyerek bu durumun kendisini çok mutlu ettiğini kaydetti. Belediye meclisinde 4 UBP’li, CTP’li ve 1’de DP’li meclis üyesi bulunduğuna dikkat çeken Kerimoğlu bir karar alırken kesinlikle siyasi ayrım yapmadıklarını vurguladı.

“LTB’nin bize zararı çok oldu” 
Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde yaşanan sıkıntıların diğer belediyelerde de yaşandığını söyleyen Kerimoğlu, LTB’ye yardım yapılırken diğer belediyelerin unutulduğunu belirtti. “LTB’nin bize zararı çok oldu” diyen belediye başkanı Kerimoğlu, “bizde siyasi bir iradeyiz. Bizde seçime gideceğiz. Durumumuzu düzeltmezsek vatandaş bize hesap soracak” diyerek isyan etti.

“Bilgisayarı olmayan tek belediyeydik”
Kerimoğlu, Serdarlı Belediye Başkanlığı’na geldiğinde bilgisayarı olmayan tek belediyenin Serdarlı Belediyesi olduğunu söyledi ve LTB eski Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın belediyeye bilgisayar hediye ettiğini kaydetti. Bulutoğluları’na da teşekkür eden Kerimoğlu anısını şu şekilde anlattı:
Belediyeler birliği toplantısında Serdarlı Belediyesi’nde bilgisayar olmadığını dile getirdim. Cemal Bulutoğluları da bana bir bilgisayarı yenilediklerini ve eski bilgisayarı verebileceklerini söyledi. Üzerinde bir süre geçti ve bilgisayarı alamadım. Tekrar Cemal Bulutoğluları ile bir yemekte bir araya geldiğimde hatırlattım ve bize bilgisayar gönderdi.

“Babutsa unutulmasın”
Kerimoğlu ayrıca, Serdalı’nın vazgeçilmez ürünü babutsadan da söz etmeyi unutmadı. Babutsanın insan sağlığında önemli bir rol oynadığın kaydeden Kerimoğlu babutsanın doğada yetişen ancak çok yaralı bir bitki olduğunu anlattı.

“Sele ve sepette büyük ilgi görüyor”
Kerimoğlu ayrıca bölgede yapılan sele ve sepet işinin de büyük ilgi gördüğünü belirtti. Bu konu da köye birçok gezi düzenlendiğini ifade eden Kerimoğlu, ayrıca köy hanımlarının sele ve sepet yaparak aile bütçesine de katkıda bulunduğunu söyledi.

Serdarlı Belediyesi
Nüfus: 2 bin 411
Bağlıköyler: Serdarlı, Görneç, Gönendere, Tirmen, Pınarlı, Ergenekon 
Muhtarlıklar: Serdarlı, Ulukışla, Görneç, Gönendere, Tirmen, Pınarlı, Ergenekon 
Serdarlı Belediyesi
Eski Belediye Başkanları: Ahmet Kasap, Aziz Efeoğlu, Erdin. Sütçüoğluşarı
      Başkan:   Mehmet Kerimoğlu (UBP)

Üyeler
 
     1. Sedat Yıldırımlar – Asbaşkan – UBP
    2. Ahmet Şah  – UBP
   3. Mustafa Eray – UBP
  4. Halil Kasım – UBP
  5. Emine Çoban – DP
  6. Zehra Efeoğlu – CTP
  7. Erdal Saimoğlu – CTP
8. Ali Oylum – CTP