En Üst

30 Nisan 2017

Kasulidis:“Müzakerelerin kısa bir süre içerisinde başlaması mümkün değil”

Kasulidis:“Müzakerelerin kısa bir süre içerisinde başlaması mümkün değil”
Haber İçi Üst

Simerini gazetesi, Kasulidis’in AB Dışişleri Konseyi toplantısına katılmak için dün gittiği Brüksel’de, Kıbrıs sorunu, ekonomi ve Barış İçin Ortaklık odaklı bir dizi temasta bulunduğunu yazdı.

Gazete, Kasulidis’in temasları çerçevesinde, gerek Avrupalı yetkililere, gerekse Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Cathrine Ashton’a Rum Yönetimi’nin Barış İçin Ortaklığa üyelik niyetine ilişkin bilgilendirme yaptığını ve bu üyeliğin, NATO-AB ilişkilerinin düzelmesi, Kıbrıs sorunu ve Rum Yönetimi’nin AB’nin savunma organlarına tam katılımıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söylediğini kaydetti.

Habere göre Kasulidis, Rum Yönetimi’nin Barış İçin Ortaklığa üyelikteki asıl hedefinin, NATO-AB arasındaki ilişkilerde Kıbrıs sorunu kaynaklı problemlerin çözülmesi olduğunu ve üyelik sürecinin ilerleyebilmesi için, AB’ye ve NATO’ya üye ülkelerle temaslar yapılması gerektiğini söyledi.

Kasulidis ayrıca, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin başlaması için uygun ortamı yaratacak çözümleri arayarak, olayların çıkmaz durumunda kalmaması için inisiyatif üstlenmeleri gerektiğini de vurguladı.

Fileleftheros gazetesi ise, Kasulidis’in bugün, Avrupa Parlamentosu’nda bir dizi temasta bulunmak için Strazburg’a geçeceğini ve Çarşamba günü  yeniden, Brüksel’i ziyaret edecek olan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e eşlik etmek amacıyla Brüksel’e döneceğini yazdı.

Haberde, Kasulidis’in Brüksel’deki temasları çerçevesinde AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ile görüştüğü belirtilirken, görüşmenin detaylarına yer verilmedi.

Politis gazetesi de ilgili haberine “Barış İçin Ortaklık Hareketleri… Müzakereler İçin İyi Bir Ön Hazırlık Gerekiyor” başlığını attı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King