En Üst

30 Nisan 2017

Karpazın Ciğeri Yandı!

Karpazın Ciğeri Yandı!
Haber İçi Üst

Yenierenköy-Dipkarpaz köyleri arasında bulunan ve  “Belgradya” olarak bilinen bölgede dün çıkan yangın sonucu 500 dönümden fazla arazi küle döndü. Yangında  arazide bulunan çÇam, harup, servi ve zeytin ağaçları tamamen yok oldu. Yangın Türkiye’den gelen 2 helikopter, 1 yangın söndürme uçağı yardımı ile kontrol altına alınabildi

BY Ajans
Yenierenköy-Dipkarpaz köyleri arasında bulunan Belgradya diye bilinen bölgede yangın çıktı. Derenin içinde bulunan yangın Dipkarpaz köyüne doğru ilerledi. Yangının derenin içinde bulunması itfaiye ekiplerinin müdahalesini güç duruma soktu. Tüm KKTC itfaiyesinin yanında Türkiye’den Silifke ve Adana şehirlerinden yangın helikopteri geldi. Helikopterler denizden su alarak yangını söndürmeye yardımcı oldu. Öte yandan Barış Gücü’nün helikopteri prosedüre takıldığı için gelemedi.
Saat 13.00’te başlayan yangının nedeni henüz bilinmese de insanların gitmeyeceği bir yer olduğu ancak orada hayvanları otlatan bir çoban olduğu belirtiliyor.  Yangın kontrol altına alındığı sıralarda 600 dönüme yakın arazinin, içerisinde servi, çam, zeytin ve harup ağacı kül oldu. Yangının çıkış noktasının, “Şavlon Tepesi” olarak adlandırılan tepe olduğu tahmin ediliyor.
Yangın söndürme çalışmalarına adanın her yerinden itfaiye ekipleri seferber olurken, Orman Dairesi, Çevre Dairesi, sivil savunma, Dipkarpaz Belediyesi ve Erenköy Belediyesi de ekipleri ile çalışmalara katıldı. Yangın söndürme çalışmalarında ekiplerin Avtepe istikametine doğru ilerleyen alevlere ulaşamaması Türkiye’den gelen 2 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı sayesinde kontrol altına alınabildi. 
Saat 17.00 raddelerinde kontrol altına alınan yangında, ilk tespitlere göre 500 dönümden fazla makilik bir alanın tamamen kül olduğu ve ekiplerin soğutma çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. Köylüler dağ yollarının, olası bir yangın tehlikesi karşısında itfaiyenin müdahale etmesine olanak vermediğini söyleyerek, bölgede bulunan şirketlerin makineleri ve civar köylerde dozer, traktör cinsi araçları ile yolları düzeltip itfaiyeye yol açtı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King