En Üst

24 Nisan 2017

Karar tatil öncesi verilecek

Karar tatil öncesi verilecek
Haber İçi Üst

Duygu ALAN
Haspolat’ta geçen yıl 7 yaşındaki Mustafa Diker’i defalarca tecavüz ettikten sonra öldürdüğü gerekçesi ile yargılanan sanık Erol Diker hakkında Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye başlanan dava, tanıkların dinlenmesi ile devam ediyor.
Yaklaşık bir yıldır yargılanma süreci devam eden cinayet davasının adli tatil başlamadan karara bağlanması bekleniyor.

Uzmanlar tanıklık yaptı
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık Erol Diker’in karşısına dün de Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’ndan uzman biyolog Deniz Koca ve aynı laboratuvarda görevli polis memuru uzman Ali Ercan tanık olarak çıkarıldı.
Uzman biyolog Deniz Koca ve polis memuru Uzman Ali Ercan, KKTC’den Ankara’ya gönderilen cinayete ilişkin kanıtlar üzerinde incelemelerde bulunduklarını belirterek incelemeler sonucu hazırladıkları raporları mahkemeye sundu.

Kan ve vücut sıvıları tespit edildi
Tanık uzman biyolog Deniz Koca, mahkemeye verdiği ifadede, 24 Nisan 2012 tarihinde kanıtlar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, Mustafa Diker’in cesedinin bulunduğu yerde, cesedin altında kalan tuğla parçalarında ve Mustafa Diker’in ödev kağıdı üzerinde birkaç noktada kan örneklerine ulaşıldığını söyledi.
Koca, Mustafa Diker’e ait bir çarşafta yapılan kriminal incelemede ise hem kan hem de vücut sıvısı örneklerine ulaşıldığını ve çarşafta tespit edilen kan ile vücut sıvısı örneğinin sanık Erol Diker’e ait olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

DNA’lar uyum sağladı
Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’nda görevli uzman biyolog Deniz Koca, ayrıca Mustafa Diker’in DNA örneğinin incelendiğini ve yapılan incelemeler sonucunda Mustafa Diker ile Erol Diker’in DNA’larının büyük oranda uyum sağladığını tespit ettiklerini belirtti.
Biyolog Deniz Koca, DNA’ların büyük ölçüde uyum sağlamasına rağmen kesin olarak Erol Diker ile Mustafa Diker’in baba oğul olduklarını söyleyemeyeceklerini kesin sonuç için Mustafa Diker’in biyolojik annesinin de DNA örneklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Kesin sonuç için annenin DNA’sına ihtiyaç var
Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı’nda görevli polis memuru uzman Ali Ercan da KKTC’den Ankara’ya gönderilen Mustafa Diker cinayetine ilişkin kanıtlar üzerinde uzman biyolog Deniz Koca ile birlikte incelemelerde bulunduklarını söyledi ve yapılan incelemeler sonucu hazırlanan raporu mahkemeye kanıt olarak sundu.
Tanık Ali Ercan, Mustafa Diker’e ait bir çarşafta yapılan kriminal inceleme sonucunda 1 yerde kan 2 ayrı noktada da vücut sıvılarına rastlandığını kaydetti.
Ercan, Mustafa Diker’e ait ödev kağıdında da yine birçok noktada kan örneklerinin tespit edildiğini söyledi.
Polis memuru, uzman Ali Ercan, ayrıca yapılan DNA incelemeleri sonucunda sanık Erol Diker ile Mustafa Diker’in baba-oğul olabileceği yönünde tespitlerinin olduğunu ancak kesin sonuç için Mustafa Diker’in biyolojik annesinin de DNA örneklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King