En Üst

25 Nisan 2017

Kanser riskini azaltıyor

Haber İçi Üst

Hakan Özcan, yaptığı açıklamada, memeye dokunulduğunda ele bir kitlenin gelmesi, meme başından kanlı ve sulu bir akıntının gelmesinin, ciltte oluşan değişikliklerin, meme başında ve meme cildinde çekilmelerin, koltukaltı lenf bezlerinde ele gelen sertliklerinin, memede büyümelerin meme kanserinin belirtileri arasında olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığını, her 8 kadından birinde kanser görüldüğünü kaydeden Özcan, meme kanserinden korunmak için kadınların düzenli olarak genel cerrahi uzmanına muayene olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Yapılan tetkiklerde, tespit edilen risk düzeylerine göre kontrol sürelerinin 6 ay ile 1 yıl arasında değiştiğini ifade eden Özcan, "Bu kontrollerin yanında eğer bir kadın yeterli çocuk sayısına sahipse, göğüslerinde ciddi oranda irilikler mevcutsa meme küçültme ameliyatlarıyla, memenin büyüklüğünü göre yüzde 20 ile 70 arasında değişen oranda meme dokusunu uzaklaştırmaktayız. Uzaklaşan dokularda içerisinde kanser riski olalabilecek hücreleri memeden uzaklaştırma anlamına gelmektedir. Yani meme küçültme ameliyatı, meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azaltıyor" dedi.

Özcan, yeterli çocuk sahibi olan ve iri göğüslü olan kadınların, pişik, mantar, omuz ve sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi ilave rahatsızlıklarla baş etmesi ve meme kanserine yakalanma riskini azaltması için meme küçültme ameliyatını tercih etmelerini önerdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King