Kanser Hastalarına Müjde!

0
10

Dr. Hüseyin Şahinbaş, Bursalı meslektaşı Doç. Dr. Mutlu Demiray ile hipertermide gelinen son noktayı anlattı. Isı tedavisinin yüzyıllarca kullanılan bir yöntem olmasına karşın, kanser tedavisindeki yerinin kısa bir süre öncesine kadar anlaşılmadığını dile getiren Dr. Şahinbaş, yöntemin son yıllarda ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Güney Kore gibi ülkelerde kanser tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını kaydetti.

YAN ETKİLERİ AZALTIYOR

Tedavinin, Türkiye'de ilk defa Bursa'da uygulanacağına dikkat çeken Şahinbaş, Hiperterminin hem yaşam oranlarını yükselttiğini hem de kanser tedavisinin ayrılmaz parçaları olan kemoterapi ve radyoterapi kaynaklı yan etkileri azalttığını anlattı. Şahinbaş, şu bilgileri verdi: “Güvenli radyofrekans dalgaları ile tümör dokusunun spesif olarak ısıtılması, tedavi süresinde iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor. Kanser dokusunun karakteristiközelliği olan anormal damarlı yapı, ısı etkisiyle normal dokudan farklı tepki vermesine, daha çok ısınmasına, bu da kemoterapi ve radyoterapinin kanser dokusu üzerinde daha yıkıcı hasarlar bırakmasını sağlıyor.”

EN ÖNEMLİ SİLAHLARDAN BİRİ OLACAK

Dünya üniversiteleri ve kanser tedavi merkezlerinden örnekler veren Şahinbaş, şöyle devam etti: “Almanya'da hipertemi kanser tedavilerinde ayrılmaz bir parça haline geldi. Isının gücü, kanser dokusunda geri dönüşü olmayan bir tahribata ve tedavi etkinliğine imkan sağlıyor. Alman Hipertemi Derneği, bu tedavi yönteminin önümüzdeki yıllarda tüm dünyada modern kanser tedavisinin en önemli silahlarından biri olacağını söylemişti.”

GELECEK YILLARIN SEYRİNİ BELİRLEYECEK

Hipertemi ile 3 yıl önce tanıştığını ifade eden Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray ise şunları söyledi: “Kanserin başlangıç sürecinden itibaren etkili olan pek çok faktör var. Isının metabolizmada tetiklediği en önemli mekanizma bağışıklık sistemi, doğal savunmanın da devreye girdiği bu tedavi protokolü, kanser tedavisinde gelecek yılların seyrini de belirleyecek.”