Kanser hastalarına Güney’den kötü haber

1 Ağustos 2013 Perşembe | 08:54
Kanser hastalarına Güney'den kötü haber
Kıbrıs Town Houses

BEDAVA SAĞLIK SONA ERDİ… Rum Temsilciler Meclisi’nin bir süre önce Sağlık Yasası’nda yaptığı değişiklik bugün yürürlüğe giriyor. Yapılan değişiklikle Güney Kıbrıs’ta sigorta kaydı ve yatırımı bulunmayan Kıbrıslı Türk hastalar üçüncü ülke vatandaşı gibi işlem görecek. Güney Kıbrıs’ta tedavi görmek isteyen kanser hastaları da bundan sonra ücrete tabi olacak 

Rum Sağlık Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ta tedavi olmak için yeni kayıt yaptıracak olan kanser hastalarını üzecek bir karara imza attı.

Rum Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karara göre, Güney Kıbrıs’ta kanser tedavisi görmek için yeni kayıt yaptıracak olan kanser hastalara bugünden itibaren tam ücretli kartı verilecek.
Güney’de halen tedavisi süren kanser hastalarının durumu ise şuan için belirsiz.

Kocaismail: Artık tam ücretli
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, Rum Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla, Güney’de tedavi görmek için ilk kez kayıt yaptıracak kanser hastalarının bugünden itibaren tam ücretli olacağını kaydetti.
Raziye Kocaismail, Güney’de halen tedavisi süren hastaların ücretlendirilip ücretlendirilmeyeceği konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.
Kocaismail, şöyle dedi:
“Güney Kıbrıs, bugüne kadar bizim hastaların yüzde 90’ını tedavi ediyordu. KKTC’de devlet hastanelerinde şu an itibarı ile gelecek hastaları kaldıracak kapasite mevcut değildir. Kanser Hastalarına Yardım Derneği olarak bu durumu KKTC Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer tüm bakanlıklara bildirdik ve kanser hastalarının ülke içinde ihtiyaç duydukları kaliteli tedavi hizmeti alabilmesi için çözüm bulmalarını, bu konuda özel hastanelerden yardım almalarını talep ettik.”

“Hiçbir hasta bir yıl bekleyemez”
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, önümüzde yıl kanser hastalarının tedavisi için KKTC’de tam teşekkülü hizmet verileceğine dair yetkili, makamlardan söz aldıkları, ancak son gelişmeler ile birlikte hastaların bir yıl bekleyemeyeceklerini kaydetti.
Kocaismail, “Yetkili makamlar, bir yıl sonra tam teşekküllü bir hizmet verileceğine dair bize söz verdiler. Takdir edilecektir ki, hiç kimse Türkiye’de ailesinden sevdiklerinden uzakta tedavi olmayı arzu etmez. Hastalar sevdiklerinin yanında tedavisini olup akşam evine dönmek ister. Dolayısıyla devletimizin bu konuda acil çözüm planı uygulaması gerekir ve ben bu konuda umutluyum” diye konuştu.