Kamu vicdanı rahatlatıldı

0
29
Kamu vicdanı rahatlatıldı

UBP KABİNESİNE KINAMA… Başbakan Siber: Maalesef bir önceki kabinenin tüm üyeleri Başbakan dahil görev devrine gelmediler. Topluma örnek olması gereken, en üst düzeydeki yöneticilerimizin bu davranışını halkım adına kınıyorum

ŞAŞMAZ’IN ATEŞELİĞİ İPTAL… Kurtlar Vadisi dizi oyuncusu Necati Şaşmaz’a verilen Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi unvanı iptal edildi. Zeyko’nun Karakum’daki arazisinin kiralanmasıyla ilgili kararın iptali için çalışma başlatıldı
PASAPORT ÖZGÜRLÜĞÜ… Yurt dışına ziyarette bulunacak kamu görevlileri dışında kalan kişi ve grupların, KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti pasaportları ile seyahat etme zorunluluğu pazartesinden itibaren kaldırılıyor
TASARRUF TEDBİRLERİ… Her hafta sonu gelir ve giderler saptanıp Maliye Bakanlığı web sayfasında yayınlanacak. Tasarruf tedbirleri çerçevesinden bakanlar bakanlıklara kendi arabaları ile gidecek. RHA kullanımı sınırlandırılacak

Başbakan Sibel Siber, Zeyko’nun Karakum’daki arazisinin kiralanmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının iptali için çalışma başlatıldığını ve Kurtlar Vadisi dizi oyuncusu Necati Şaşmaz’a verilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi unvanının iptal edildiğini açıkladı.
Geçiş hükümetinin yaklaşık 5 saat süren ilk toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Sibel Siber, yurt dışına ziyarette bulunacak kamu görevlileri dışında kalan kişi ve grupların, bu ziyaretleri esnasında KKTC veya TC pasaportları ile seyahat etme zorunluluğunu da pazartesinden itibaren kaldırdıklarını belirterek, sadece Ercan çıkışlı seyahat etmelerinin yeterli olacağını söyledi.
Halk adına kınama…
Halkın heyecan ve ümitle beklediği ilk Bakanlar Kurulu toplantısını tamamladıklarını kaydeden Sibel Siber, “Aldığımız kararları açıklamadan önce bugün yaşadığımız bir rahatsızlığı dile getirmek istiyorum” dedi.
Bugün Başbakanlık ve diğer tüm bakanlıklarda görev devir teslimi olduğunu hatırlatan Siber, “Maalesef bir önceki kabinenin tüm üyeleri Başbakan dahil görev yerlerine gelmediler. Topluma örnek olması gereken, en üst düzeydeki yöneticilerimizin bu davranışını halkım adına kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Gelir ve giderler yayınlanacak

Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi konusunda halka sözleri olduğunu hatırlatan Başbakan Sibel Siber, bunu harfiyen uygulayacaklarını belirtti. Başbakan Siber, bugün kasalar kapandıktan sonra hükümetin mali durumunun belirleneceğini, haftanın ilk iki günü, bütün gelir ve giderler ile maliyenin bütçesinin net ve halkın anlayacağı şekilde yayınlanacağını ifade etti.
Maliye Bakanlığı’nın web sitesinde “Maliye’nin Seyir Defteri” isimli sayfa açılacağını kaydeden Sibel Siber, bu sayfada net ve anlaşılır bir şekilde girdi ve çıktıların yer alacağını belirtti.
Siber, “Biz size söz verdik, halka söz verdik, halkımız adına bu görevdeyiz ve sizin değerlerinizi ve varlıklarınızı yönetme görevini açıklık ve şeffaflıkla yapacağız. Her hafta sonu gelir ve giderler saptanıp yayınlanacak” dedi.
Her bakanlığın kendi bünyesinde durum tespiti yapmaya başladığını da ifade eden Siber, bunların da halkla paylaşılacağını belirtti.
Zeyko arazisine ilişkin karar mercek altında…
Halkta hassasiyet yaratan konuların gündemlerinde bulunduğunu ve bunlardan bir tanesinin de Zeyko Fabrikası’nın Karakum’daki arazisi ile ilgili kiralama olduğunu anlatan Başbakan Siber şöyle devam etti:
“Ülkemizde güney göçmenleri eşdeğer mağdurları diye bir kesim oluştu. Neredeyse 40 yıl geçti ve bu insanların 500 milyon kadar birikmiş puanlarına arazi yok denirken, eşdeğer kaynağı olan bir arazi eşdeğer kaynağından çıkarılıyor ve birisine kiralanıyor. O zaman ara emri alındı. Anayasa gereği eşdeğer arazisi eşdeğer kaynağından çıkarılamaz ve kimseye verilemez, kiralanamaz veya satılamaz. Bu yapılmaya çalışıldı neticede ara emri ile geri dönüldü. Hükümetin güvensizlik önergesi almasından bir iki gün önceki Bakanlar Kurulu toplantısında bu arazi devlet arazisine çevrilerek, kiralandı. Üstelik ihalesiz habersiz 49 yıllığına. Eşdeğer arazisinin eşdeğer kaynağından çıkarılarak devlet arazisine çevrilmesi örnek teşkil edebilir, bu kabul edilemez. İhalesiz kimsenin haberi olmadan devlet kaynakları peşkeş çekilemez. Dolayısıyla biz şimdi Karakum’daki Zeyko Fabrikası arazisinin kiralanmasıyla ilgili kararın iptali için çalışma başlattık.”

Bakanlar kendi arabalarıyla görev yerine gidecek…
Tasarruf tedbirlerinin önemine de işaret eden Başbakan Sibel Siber, bu çerçevede üst kademe ve diğer görevlilerin RHA’ların kullanımı; özel günlerde de gönderilen tebrik kartı, telgraf ve çelenk kullanımlarına sınırlandırma getirdiklerini söyledi.
Siber, bakanların da göreve geliş ve gidişlerde kendi araçlarını kullanacaklarını, Bakanlıkla ilgili görevlerde makam araçlarının kullanımda olacağını belirterek, RHA’ların da mecburi işlerde kullanılacağını kaydetti.
Şaşmaz’ın ataşeliği iptal edildi…
Toplumda rahatsızlık duyulan başka bir konunun da 7 Mart 2012’de Bakanlar Kurulu kararı ile Kurtlar Vadisi dizi oyuncusu Necati Şaşmaz’a Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi unvanı verilmesi olduğunu ifade eden Sibel Siber, bu kararı okudu ve iptal edildiğini vurguladı.
Kültür ataşesi olmak için bir ülkenin kültürünü tarihini çok iyi bilmek yanında, bunları temsil edecek kişinin gittiği yabancı ülkelerde Kıbrıs’la özdeşleşmiş olması gerektiğini anlatan Siber, “Oynadığı ve ülkemizle ilgili olmayan bir filmin çok popüler, aktörün çok başarılı olması, gerçekten çok beğenilen ve izlenen bir dizinin oyuncusu olması ona bir ülkeyle ilgili kültür ataşeliği unvanı kazandırmaz. Bu kararı iptal ettik” dedi.
KKTC ve TC pasaportu ile seyahat zorunluluğu kalktı
Başbakan Siber, Bakanlar Kurulu olarak yurt dışına ziyarette bulunacak ve veya burs, kurs, seminer, toplantı, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılacak kamu görevlileri dışında kalan kişi ve gruplardan, bu ziyaretleri esnasında KKTC veya TC pasaportları ile seyahat etme zorunluluğunu kaldırdıklarını da açıkladı.
Sibel Siber, bunların “Sadece Ercan çıkışlı seyahat etmelerinin yeterli görüleceği” şekilde bir düzenlemeye gidilmesi yönünde görüş birliğine vardıklarını kaydederek, “Konuyla ilgili düzenleme pazartesinden başlayarak uygulamaya konulacak” ifadesini kullandı.
Kararlar vicdanı rahatlatacak…
Siber, toplumun hassas olduğunu duyarlılık gösterdiği ve rahatsız olduğu her konunun kendilerini de rahatsız ettiğini ifade ederek, “Bu kısa sürede sizi güldüren, içinizi ve vicdanınızı rahatlatan kararlar almaya devam edeceğiz. Belki de alınan bazı kararların iptali ile daha önce bu kararları alanların da vicdanını rahatlatacağız” dedi.

Hükümet programı pazar akşamı hazır olacak…

Soruları da yanıtlayan Başbakan Sibel Siber, hükümet programının hazırlanmakta olduğunu, pazar akşamı tamamlanıp pazartesi günü Meclis’e sunulacağını ifade etti.
UBP’nin devir teslimlerle ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine de Başbakan Siber, demokratik kurallar çerçevesinde oluşturulan bir hükümet olduklarını her şeyin demokratik kurallar çerçevesinde yapıldığını belirtti.
Siber, “UBP’nin parti içi yaşadıkları hesaplaşmalar bizim demokratik sürecimizi etkilemez. Kamusal alanların keyfi kullanımı bize yakışmaz. Bundan sonrası için kötü örnek teşkil eder. Eleştirimde ısrarlıyım halkın yargısına bırakıyorum” dedi.
Siber, dönüşümlü olarak iki hükümet sözcüsü olacağını ve bunları daha sonra açıklayacaklarını söyledi.