KAMU-SEN’den Dünya Bağımlılık İle Mücadele Günü Mesajı

0
16
KAMU-SEN'den Dünya Bağımlılık İle Mücadele Günü Mesajı

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), kriminal olayların başını çektiği ve dünyada gittikçe büyüyen bir insanlık meselesi haline geldiğini belirttiği uyuşturucu madde kullanımının, “ülke gençliği ve hatta çocuklar için de” tehlike oluşturduğu görüşünü dile getirerek, toplumu duyarlı olmaya çağırdı.

Kamu-Sen Bağımlılık ile Mücadele Komite Başkanı İzzet Türkmen, 26 Haziran Dünya Bağımlılık ile Mücadele Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, ülkenin 2000’li yıllardan bugüne, ekonomik ve kültürel erozyona uğradığını; bu kültürel ve ekonomik tahribin gençlik üzerinde birçok kötü alışkanlıkların ve aile içi çatışmaların da tetikleyicisi olduğunu söyledi.

“Devlet mekanizmasının ülke kültürü ve deformasyonu üzerinde etkin politikalar üretememiş olmasının da, kriminal olayların patlama yapmasının başlıca nedenlerinden olduğunu” belirten Türkmen, “Öte yandan kriminal olayların en başında uyuşturucu madde kullanımı gelmektedir. Dünyada gittikçe büyüyen bir insanlık meselesi haline gelen bu konu ülke gençliğimiz ve hatta çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Türkmen, alkol ve uyuşturucu madde alım oranlarının arttığı; bağımlılığa başlama yaşının ise gittikçe düştüğünü; bağımlılık ve madde kullanımının ilkokul çocuklarına kadar indiği duyumları aldıklarını belirtti.

Bir şekilde maddeyle karşılaşmış kişilerin Cezaevlerine düşmeden maddeden kurtarılması için iyi bir psikiyatrik tedavi olmasının zorunluluğuna değinen Türkmen,” bu kişilerin iyileşebileceğine, maddeden kurtulabileceğine öncelikle ailelerin inanması gerekir ancak ülkemizde ne yazık ki bu tedaviyi uygulayabilecek ayrı bir birim yok” ifadelerini kullandı.

Kamu-Sen’in oluşturduğu; sosyal hizmet uzmanları, psikolog, rehber ve cezaevi çalışanlarının oluşan “Bağımlılık ile Mücadele “ komitenin çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Türkmen, “Sendikamız Kamu-Sen yol haritasında, birinci öncelik olarak aktif kullanıcıları cezaevine gönderip toplumdan koparmak yerine, rehabilite ve temizlenme merkezlerinde bir şans daha tanınması ve bunun için gereken her ne varsa yapma adına var gücü ile çalışacaktır” dedi.

Yapılan istatistiklerde, cezaevinde yatan mahkumların “suç nevi olarak en büyük kısmını % 27 ile bu kullanıcı kişilerin oluşturduğunu” dile getiren Türkmen, “hiçbir uyuşturucu baronunun cezaevinde yatmamış olması da hem yasal bir açığı gözler önüne seriyor, hem de oldukça manidar” ifadelerine de yer verdiği mesajında, ileriki günlerde Kamu-Sen’in bu konularla ilgili çalıştay düzenleyeceğini de duyurdu.