Kamu-İş Uyarı Grevi Başlattı!

0
13
Kamu-İş Uyarı Grevi Başlattı!

Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) örgütlü Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), yeni müdürün, Yönetim Kurulu’nun onayı olmadan ve çalışanı mağdur edecek şekilde çalışma sistemini değiştirdiği gerekçesiyle ajansta tam gün uyarı grevine gitti. Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, ajanstaki sorunun çözümü gerçekleşmezse, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası’nın çalışanlara verdiği yetkiyi kullanarak, önümüzdeki günlerde uyarı grevini, süresiz greve dönüştürülebileceğini söyledi.

TAK önünde düzenlediği basın toplantısında, grev gerekçelerini açıklayan Sami Dilek, yeni müdürün tek taraflı, kendisine göre hazırladığı bir çizelgeyi zorla uygulamaya çalıştığını savundu.

Dilek, sorunların grevle değil uzlaşı ile çözülmesi için, geçici hükümetin Dışişleri Bakanı ile konuyu masaya yatırdıklarını ve bazı prensiplerde mutabakat sağladıklarını da belirtti.

Dilek, “Bu prensiplerden biri, bakanın taahhüdü altında özellikle çalışma düzeninin değiştirilmesi hususları sendikayla istişare edilerek çözümlenmesi yönündeydi. Bunu sayın bakan da uyumlu bir şekilde onaylamıştı” dedi. Hür İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Kamu-İş yetkililerinin basın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Kutlay Erk de ziyaret edilerek sorunlar yeniden gündeme getirildi.
Görüşme basına kapalı gerçekleşti.