KAMU-İŞ, TAK ve Hükümete Çağrıda Bulundu

0
20
KAMU-İŞ

Kamu-İş, Türk Ajansı-Kıbrıs’ta (TAK) kaos yaratacak, personeli huzursuz edecek adımlar atılmakta olduğunu savunarak, Ajans Yönetim Kurulu ve hükümete personeli huzursuz edecek çalışmalardan uzak durulması konusunda çağrıda bulundu.

KAMU-İŞ Başkanı Sami Dilek ve Genel Sekreter Erdoğan Özkan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, TAK haber ajansında son gelişmelerden dolayı çalışanlar arasında baş gösteren huzursuzluklar konusunda Ajans Müdürlüğü’ne yetkili sendika olarak ziyaret gerçekleştirildiği ve ziyarette Müdür’ün, Sendika yetkililerine “kulaktan duyma bilgiler ve yaşananların tamamını bilmeden ithamda bulundukları” suçlaması yaptığı savunuldu.

Kamu – İş açıklamasında, TAK Yasasını ve Müdürün görev ve yetkililerini iyi bildikleri belirtilerek, bir iş yerinde huzursuzluk var ise bunu görmezden gelmelerinin mümkün olmayacağı kaydedildi.

“Türk Ajansı-Kıbrıs’ta (TAK) örgütlü ve yetkili sendika konumunda bulunan Kamu-İş olarak, Ajans’ta kaos yaratacak adımlar atılmasına çalışıldığını gözlemliyoruz” denilen açıklamada, Sendikanın personeli huzursuz edecek düzenlemelere karşı olduğu belirtildi; TAK Müdürlüğü, TAK yönetimi ile hükümete, personeli huzursuz edecek çalışmalardan uzak durulması konusunda çağrıda bulunuldu.

Açıklamada,  Ajansı son 1,5 yıldır yöneten müdür muaviniyle, Yönetim Kurulu tarafından TAK Yasası’na göre görevlendirilen amirleri ve Ajans Yönetim Kurulu’nu hiçe sayarcasına,  onların düşüncelerini almadan kararlar ürettiği ifade edilerek, Temmuz ayından itibaren tüm itirazlara rağmen tek taraflı aldığı kararlarını uygulamaya koyacağını söyleyen müdürün, TAK Yasasında bülten hazırlanması ve bu amaçla personelin görevlendirilmesi için yetkilendirilen müdür muavini ile amirlerle görüşmeye tenezzül etmeden tek başına aldığı kararları personele sözlü olarak duyurduğu savunuldu.

Yaklaşık bir yıl öncesine kadar odacılar, yazıcılar ve diğer personellerle birlikte 13-14 muhabir ve 4-5 kişiden oluşan amir ve ekip sorumlusu kadrosuyla işlerin altından kalkılmaya çalışılan, bir yıldır da 16-17 muhabir, 5 kişilik amir ve ekip sorumlusuyla işlerin yürütüldüğü TAK’ta, şimdi yeni müdürün, sorumlu sayısını 8-9’a çıkarıp muhabir sayısını da 12’ye düşürme organizasyonuna gittiği ifade edilen açıklamada, “Daha da önemlisi, öngörülen yeni düzenlemeyle 3 amir ile birinci derece muhabirler aynı kefeye konulup amirler ve müdür muavini pasifize edilecek, muhabirleri muhabirler yönetecektir. Muhabirlik yapanların zaten ağır olan yükü bir o kadar daha ağırlaştıracaktır” denildi.

Şu anda işlerin yolunda gidiyor ve Ajans hizmet veriyor olabileceğini, ancak bunun, yıllardır çalışılan sistemin içinde bulunulan ayda da devam etmesinden kaynakladığı dile getirilen Kamu-İş açıklamasında,  40 yıldır devam eden sistemin değiştirilmesi halinde Temmuz ayından itibaren başlayabilecek olan kaosun sorumlusunun çalışanlar olmayacağı vurgulandı.

Kamu-İş açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Tüm faaliyetleri takip etme görevi az sayıda muhabirin omuzlarına yüklenecek ve TAK Ajansı arzu edilen şekilde görevini yapamayacaktır. Bu çerçevede, hükümet ile TAK Yönetim Kurulu’nu göreve çağırıyoruz. Müdür Muavini ve Amirlerin hiçe sayıldığı, muhabirlik yapanlara ek külfetlerin bindirildiği düzenlemelere gidilmesi halinde sessiz kalmayacağımızı açıklarız.”