Kamu çalışma saatleri

16

     Artık seçim sürecine girdik. Bakanlar Kurulu kararlarından ve birçok uygulamadan da seçim sürecine girdiğimiz belli olmaya başladı zaten. Haliyle, ekonomik programı da askıya aldık. Programı uygulamamak için her zaman bir bahanemiz vardır zaten.
    Neyse, bakalım yeni hükümet programla ilgili ne yapacak ?
    … İş dünyasında, piyasada, devlette, hayatın her alanında kamu çalışma saatlerimizle ilgili ciddi sıkıntı ve tepkiler var. Mevcut hükümet bu konuda bir adım atacaktı ama bu saatten sonra artık zor atar.
     Umarım, yeni kurulacak hükümet kamu çalışma saatlerini de normalleştirir. Çünkü, mevcut kamu çalışma saatleri, hem ekonomide, hem kamuda, kamusal servislerin verilmesinde, kısaca hayatın bir çok alanında sıkıntı yaratıyor.
    Kamu çalışma saatleri ile hayatımız çelişiyor, uyuşmuyor. Devlette ve bürokraside ciddi verimsizlik yaratıyor. Yaz ve kış mesaisini mutlaka, iklime, özel sektöre, hayata, bölgemize ve dünyaya uygun olarak yeniden düzenlemeliyiz.
      Mevcut mesai saatleri, ne özel sektöre uyumlu, ne de günlük hayata uyumludur. Bu çalışma saatleri ile dünya ile iş yapmak zordur. Bu çalışma saatleri piyasamıza da zarar veriyor. Hele en büyük ticari ve ekonomik partnerimiz Türkiye ile dahi uyumlu değiliz.
     Tek mesai, birçok devlet dairesinde öğleyin sıkıntı yaratıyor, öğle yemeği sorunu ve öğle arası verimsizlik, düzensizlik yaratıyor. Birçok devlet dairesinin ve bürokrasinin performansını olumsuz etkiliyor.
    Bu uygulama kendiliğinden öğle yemeği ile devlet dairelerindeki hizmeti de sıkıntıya sokuyor. Öğleye kadar işinizi yapmak zorundasınız, sonrasında zor. Bildiğim kadarıyla, overtime harcamalarına da tek mesai olumsuz yansıdı. Özetle, herkes şikayetçi.
     Sonuçta, yeni hükümetin mutlaka bu işe el atması lazım. Kamu çalışma saatlerini yeniden özel sektöre, günlük hayatımıza ve dünyaya uyumlu hale getirmemiz gerekir. Bazı devlet hizmetlerinde de kesinlikle kesintisiz hizmet verecek şekilde vardiya usulüne geçmeliyiz. 
       Özel sektörün çalışma saatlerine ve çalışanlarına sunabildiklerine baktığımız zaman, kamudaki çalışma saatleri, kamuya istihdam cazibesini artıran unsurlardan biridir. Mutlaka kamuda çalışma saatlerini normalleştirmeliyiz.