Sağlık

Kâbusa İlk İlaç Türkiye’ye Geldi

Cinsel ilişkiden 1-3 saat önce içilen dapoksetin etken maddeli ilaç, erken boşalma sorunu bulunan erkeklerde, ereksiyon süresini 2.5-3 kat artırıyor.
İstanbul Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ilacın etken maddesi dapoksetin, serotonin hormonu üzerinden etki ediyor.

Beyin sinir sistemi içerisinde serotonini (mutluluk, canlılık hissi veren hormon) artırarak boşalma süresini uzatıyor. İlacın 30 mg ve 60 mg olmak üzere iki dozu bulunuyor. Vücuttan hızla atılmasından dolayı yan etkileri kısa süreli ve fark edilmeyecek düzeyde. Ağızdan alındıktan 24 saat sonra vücutta eser miktarlara (yüzde 5) düşüyor.

3 KAT ARTIRIYOR

Sözkonusu ilaçla yapılmış 5 ayrı araştırmanın sonuçlarına göre 12’nci haftada, boşalma süreleri başlangıcın 3 katına kadar çıktı. Antidepresan olarak geliştirilen ancak boşalma süresini uzattığı anlaşılan ilacın her birleşmeden önce içilmesi gerekiyor.

Araştırmalardaki başlangıç boşalma süreleri 0.9 dakika iken plasebo (boş ilaç) verilenlerde bu süre 1.8 dakikaya, 30 mg’lık dapoksetin kullanımında 2.8 dakika, 60 mg’lık dapoksetin kullanımında ise 3.3 dakikaya kadar yükseldi.
Merkezi Belçika’da olan Jassen Cilag’ın geliştirdiği ilacın yan etkileri arasında kusma, ishal, baş ağrısı ve sersemlik hissi olduğu belirtiliyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı