Kabine hazır

23
Kabine hazır

CTP-BG SANCILI: CTP’de ise kabinede yer alacak üyeler MYK’ya sunuldu ancak itirazlar var. Genel başkan Yorgancıoğlu’nun önerdiği bakanlar şöyle: İçişleri Bakanı Ahmet Gülle, Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Maliye Bakanı Zeren Mungan, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Teberrüken Uluçay, Sağlık Bakanı Salih İzbul

Bertuğ TOPAL
Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Demokrat Parti arasında gerçekleştirilen görüşmelerin önceki gün olumlu sonuçlanmasının ardından dün partiler kendi içlerinde bakan isimlerini belirlemek için bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Demokrat Parti bakan kararlarını CTP’ye göre daha rahat alırken CTP’de Özkan Yorgancıoğlu ve Merkez Yönetim Kurulu arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktığı öğrenildi.

Bugün sunuluyor
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Demokrat Parti Ulusal Güçler hükümeti bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunulacak. Her iki parti de Cumhurbaşkanı Eroğlu’na hükümetin sunulacağı vakti açıklamadı. Ancak randevunun alındığı bildirildi.

Yorgancıoğlu’nun listesi
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’de genel başkanın MYK’ya önerdiği bakanlık listesi şöyle: İçişleri Bakanı Ahmet Gülle, Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Maliye Bakanı Zeren Mungan, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Teberrüken Uluçay, Sağlık Bakanı Salih İzbu.l

DP-UG rahat belirledi
Demokrat Parti’de ise Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde yaşanan tartışmaların aksine rahat bir bakanlık belirleme süreci geçirdi. DP’nin kesinleşen bakanları ise şöyle: Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Ekonomi Bakanı Serdar Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı.

DP’de 3 doktor var
DP’nin belirlediği bakanlarda üç doktorun olması dikkat çekti. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı’nın doktorluktan gelmiş olmaları “DP çözümü doktorlarda bulmuş” şeklinde konuşuldu.

Yorgancıoğlu sundu, MYK tepki gösterdi
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu dün belirlediği bakanları akşam saatlerinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında sundu. MYK Yorgancıoğlu’nun belirlediği bazı bakanlara tepki gösterdi. MYK toplantısı uzun tartışmaların ardından saat 19.30 sularında tamamlandı.

MYK topu Yorgancıoğlu’na attı
Bakanlar konusundaki rahatsızlıklarını Yorgancıoğlu’na aktaran MYK üyeleri, bundan sonraki süreçte çıkacak sorunlarda her türlü sorumluluğun Yorgancıoğlu’nda olduğunu belirterek ortak bir karar alamadan toplantıyı sonlandırdı. Yorgancıoğlu’nun MYK’yı devre dışı bırakarak bir kabine belirlemesi de toplantıda sert tepki ile karşılandı.

MYK, teknokratlar konusunda sıkıntılı
Merkez Yönetim Kurulu ayrıca kabinenin teknokrat bir kabine olması yönünde ısrarını yinelediği ancak bu önerinin genel başkan Yorgancıoğlu tarafından uygun görülmediği öğrenildi.

“Yorgancıoğlu kabineyi belediye başkanlarıyla belirledi” iddiası
Kaynaklardan edinilen bilgiye göre MYK’da uzun tartışmaların meydana geldiği ve MYK’nın Yorgancıoğlu’nu kabineyi belediye başkanlarıyla belirlediği yönünde suçlamalara maruz tuttuğu öğrenildi. Bu tartışmaların ardından MYK Yorgancıoğlu’nu tüm gelişmelerden sorumlu tuttuğu bildirildi.

Siber önerisi kabul görmedi
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy’un “Lefkoşa milletvekili Sibel Siber’i de İçişleri Bakanı olarak kabineye koyalım” önerisi Yorgancıoğlu tarafından reddedildi. Yorgancıoğlu, bölgesel dengeleri göz önünde bulundurmak gerektiğini söyleyerek öneriyi reddetti. Akansoy ile Siber arasında bir telefon görüşmesi de yapıldığı ve Siber’in İçişleri Bakanlığı’na sıcak baktığının teyidinin de alındığı gelen bilgiler arasında.

Sağlık için Sınay veya İzbul
CTP’de Sağlık Bakanlığı için bölgesel dengeler de göz önünde bulundurularak Girne milletvekillerinde Salih İzbul veya Abbas Sınay’ın yapılacağı ancak dün akşam itibarı ile herhangi bir mutabakata varılamadığı öğrenildi. Yorgancıoğlu’nun bugün iki milletvekilinden birini seçerek Sağlık Bakanlığı’na atayacağı öğrenildi.

7. CTP-DP hükümeti
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Demokrat Parti-Ulusal Güçler koalisyon hükümeti de 25’inci hükümet olarak göreve başlayacak.
Bu iki parti geçmişten günümüze 7 kez birlikte koalisyon hükümetlerinde yer aldı. Bunlardan 6’sı Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Demokrat Parti ortaklığında, biri ise son Siber hükümeti döneminde 3’lü koalisyon şeklindeydi.

Özkan Yorgancıoğlu’nun MYK’ya sunduğu bakanlar:
Başbakan: Özkan Yorgancıoğlu
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı: Ahmet Gülle
Maliye Bakanlığı: Zeren Mungan
Dışişleri Bakanlığı: Özdil Nami
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı: Önder Sennaroğlu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Teberrüken Uluçay
Sağlık Bakanlığı: Salih İzbul

DP’nin kesinleşen bakanları:
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Turizm Bakanlığı: Serdar Denktaş
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Ahmet Kaşif
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mustafa Arabacıoğlu
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı