08 Aralık 2016

İzlanda%78 Türkiye%13 KKTC%8

İzlanda%78 Türkiye%13 KKTC%8
Haber İçi Üst

 

Üst düzey kadın yöneticilerin en az olduğu ülkeler İsviçre, Belçika, İtalya, Andora, Hollanda ve Fransa; en fazla olduğu ülkeler ise İzlanda, Hırvatistan, Letonya ve İspanya

İzlanda parlamentosunda kadın yönetici oranı yüzde 78, İsviçre Parlamentosunda ise sıfır, Türkiye'de oran yüzde 13, 

Kadın Milletvekilleri Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 sandalyeden sadece 4’ünü yani yüzde 8’ini dolduruyor.

TBMM (AA) – 25.02.2013 – Alp Özden – Avrupa parlamentolarında üst düzey kadın yöneticilerin en az olduğu ülkeler İsviçre, Belçika, İtalya, Andora, Hollanda ve Fransa; en fazla olduğu ülkeler ise İzlanda, Hırvatistan, Letonya ve İspanya.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı'nın incelemesine göre, genel olarak Avrupa parlamentolarında üst düzey kadın yönetici oranları yüksek.

Ortalama olarak yüzde 50-60 düzeyinde seyreden kadın çalışan oranları, yönetici kademeleri söz konusu olduğunda da azalmamakta veya çok az azalmakta. Hatta Almanya, Avusturya, İzlanda, Letonya ve Hırvatistan gibi ülkelerin parlamentolarında kadınların üst düzey yönetici olma oranları, kadın personel oranından daha yüksek seviyede.

Parlamentolarında üst düzey kadın yöneticilerin en az olduğu ülkeler; İsviçre Parlamentosu yüzde 0, Belçika Parlamentosu Senato Kanadında yüzde 24, İtalya Parlamentosu Senato Kanadında yüzde 25, Andora Parlamentosunda yüzde 25, Hollanda Parlamentosunda yüzde 29 ve Fransa Parlamentosu Ulusal Meclisi Kanadında yüzde 29. Kadın yönetici oranı düşük olan İtalya'nın Senato Genel Sekreteri kadın. Fransa'da Genel Sekreterlerin ikisi de kadın. Kadın yöneticilerin oranının yüzde 47 olduğu Danimarka Parlamentosunda Genel Sekreter Yardımcısı da kadın.

En fazla kadın yöneticiye sahip parlamentolar ise İzlanda yüzde 78, Hırvatistan yüzde 76, Letonya yüzde 76 ve İspanya yüzde 71. Letonya Parlamentosunda 3 müdürün tamamı erkek olup, 14 birim başkanının 10'u kadın. İzlanda'da ise, 3 genel sekreter yardımcısından biri kadın. Ayrıca İzlanda parlamentosunda sekretaryadaki 3 departmanın bütün müdürleri kadın. Yönetici kademelerinde 25 kadının yer aldığı Estonya Parlamentosunun ise Genel Sekreteri, Baş Muhasebecisi, Evrak Yönetim Departmanı Başkanı, Personel Departmanı Başkanı, Basın ve Bilgi Departmanı Başkanı kadın.

Diğer 15 ülkenin parlamentolarındaki kadın yönetici oranı ise yüzde 46 ile yüzde 65 arasında değişiyor.

Avrupa Parlamentosunda yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 51,5. 2236 yönetici pozisyonundan 1202'sinde kadınlar istihdam ediliyor. 5196 personelin 3039'u kadın, oranı yüzde 58,5.

Türkiye'de ise toplam personel sayısı 5427. Kadın personel sayısı 1840, kadın personel oranı yüzde 34, toplam üst düzey yönetici pozisyonu 52, üst düzey kadın yönetici sayısı 7 ve üst düzey kadın yönetici oranı yüzde 13.

FACEBOOK YORUMLARI
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil