İzcan destekten memnun

29 Temmuz 2013 Pazartesi | 09:10
İzcan destekten memnun
Kıbrıs Town Houses

Seçim sonuçlarını, Çağlayan’daki parti merkezinde bahçeye kurulan projektör sistemiyle partililerle birlikte takip eden İzzet İzcan, Yüksek Seçim Kurulu’nun, toplam sandıkların yüzde 80’ine göre açıkladığı sonuçları TAK’a değerlendirdi.

Sandıkların yüzde 80’inin açıldığı sırada BKP-TVG’nin yüzde 3.22’lik oy oranına atıfta bulunan İzzet İzcan, Lefkoşa’da partinin oy oranının yüzde 4.5’e ulaştığını, karma oyların sayılmasıyla BKP’nin ülke geneli oyunun yüzde 4’ü geçeceğine inandığını ifade etti.
Seçim sistemini doğru bulmadığını anlatan İzcan, “Yüzde 5’lik baraj, parlamentoya bir temsilci göndermemize ne yazık ki engel oluyor. Oyumuzu iki katına çıkardık ama halkın takdiri bu yönde oldu. Bizim görevimiz yarından sonra da mücadelemizi aynı kararlılıkta sürdürmektir. Toplumsal varoluş mücadelesi vereceğimizi söyledik. Kıbrıs Türk toplumunun kimliğinin korunması gerektiğini söyledik. Bu mücadeleyi seçim için yapmadık. Seçim bir araçtı, bu aracı kullandık ve oyları nerdeyse iki katına arttırdık” dedi.
Erken seçimler için belirledikleri oyların yüzde 5’ini alarak mücadelelerini Meclis’e  taşıma hedeflerine ulaşamadıklarını kaydeden İzcan, “Ancak yine de burada bir başarı var. Halkın BKP’ye verdiği desteğin iki katına çıkması var” şeklinde konuştu.
İzcan, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)’in önde gitmesini ise, “CTP’nin önde bitireceği belli idi, çünkü sistem tıkanmıştı. CTP-BG daha örgütlü ve paralı parti olduğu için oylarını kısmen artırdı” sözleriyle değerlendirdi.
Seçimlerde oyların çoğunu alan CTP-BG, Demokrat Parti-Ulusal Güçler ile Ulusal Birlik Partisi’nin, Türkiye’de hükümette olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) programlarını uygulayan partiler olduğunu iddia eden İzcan, “Demek ki toplumun büyük bir kısmı bu duruma itiraz etmiyor. Bunun toplumun aleyhine olduğunu, toplumu tüketmeye doğru getireceğini söyledik ve söylemeye devam edeceğiz” dedi.