İzcan: Baraj sistemi anti-demokratik

0
21
İzcan: Baraj sistemi anti-demokratik

İzcan, mücadelelerinin artarak süreceğini, bu mücadelede şimdiki hedeflerinin  bu cephenin büyütülmesi olduğunu belirtti.

TDP, YKP ve diğer demokrasi güçlerine çağrıda bulunan  İzcan, “Herkes evini temizlesin kararını versin ve bu Kıbrıs Türk Toplumu’nun var oluş kavgasına katılsın. Bu cephede onların da yeri vardır” dedi.

BKP-TVG bir basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını değerlendirdi.

BKP-TVG Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP-Genel Merkezi’nde yer alan basın toplantısında seçimde başarı gösteren parti ve adayları  kutlayarak tebrik etti.

Toplum,ülke, emek adına mücadele yaparlarsa, bu mücadeleye her türlü desteği vereceklerini ifade eden İzcan, “Yeter ki yapılan bu rejime, bu düzene, pakete, sisteme karşı halkın yanında siyaset olsun” dedi.

“ANTİ-DEMOKRATİK YAPININ SONUCU”

BKP-TVG’nin ülkede bulunan seçim ve baraj sistemini aşmayı başaramadığını kaydeden İzcan, bunun sistemden kaynaklanan anti-demokratik yapının bir sonucu olduğunu savundu.

Bütün çağrılara ve alışılmış propagandalara rağmen, oylarını ve desteklerini artırdığını belirten İzcan, bu başarıda Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik Hareketi ve bireylerin desteğiyle olduğunu söyledi ve hepsine teşekkür etti.

Önlerinde yürüyecek çok yol olduğunu kaydeden İzcan, sokağı, meydanı parlamentonun çatısı altına taşımaya çalıştıklarını ve bunu yapamadıklarını kaydetti. İzcan şöyle konuştu: “Kapısına kadar geldik, kapının kilidi bozuk çıktı açılmadı, bu kilidi gıracayık, bu kapıyı da sökeceyik. Nere gitse gelse bu kapı sökülecek bu kavga o parlamentonun çatısı altına taşınacak. Çünkü halkımız düne göre bugün bizi daha iyi anlıyor.”

“KONU AKP POLİTİKALARINA DİRENEN ANLAYIŞLARIN GÜÇLENMESİ”

Bütün bunlara rağmen önemli oranda yeni yüzün parlamentoya girdiğini söyleyen İzcan, konunun ülkede AKP’nin politikalarına direnen,ezilenin yanında olan, paketleri reddeden anlayışların güçlenmesi olduğunu vurguladı.

Tüm siyasi partilere Ankara’nın “dayattığını ve tüm kurumları ellerinden alacağını, çalışanları sokağa atacağını” iddia ettiği özelleştirmeye karşı çıkma çağrısında bulundu.

Tedbir alma ihtiyacı olduğunu belirten İzcan, bunu hep beraber yapma çağrısında da bulundu ve “AKP bizim sorunlarımızı çözemez” diye konuştu.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik parça parça ya da güven yaratıcı önlemler kapsamında da olsa adımların desteklenmesi gerektiğini söyleyen İzcan, bütünlüklü çözüm söylemleri arkasına saklanılmaması gerektiğini belirtti.

Şu anda  bütünlüklü çözümün zemini yok gibi göründüğünü kaydeden İzcan, bütünlüklü çözüme tarafların hazır değil göründüğünü, bu toplumun çözüm için 10-20 yıl daha bekleyemeyeceğini belirtti.

Bütünlüklü çözümü kendilerinin de desteklediğini ancak buna giderken parça parça çözüm modeliyle adımların atılmasını, ambargoların kırılmasını, üreticilerin desteklenmesini de desteklediklerini vurguladı.

YIKICI

“Baraka aktivisti” Hasan Yıkıcı da yıllardan beridir toplumsal mücadelenin içinde bir yol açmaktan bahsettiklerini söyledi ve çok net bir şekilde Kıbrıs Türk halkının desteğiyle  bu yolun açıldığını, bu yolda daha da birleşerek ve emin adımlarla yürünmesi mesajı  çıktığını kaydetti.

Esas amaçlarının Kıbrıs Türk halkının mücadelesini büyütmek olduğunun altını çizen Yıkıcı, içinde bulundukları ittifakın seçim odaklı olmadığını, Kıbrıs Türk halkının var oluş kavgasının her alanına yayılan bir mücadele ittifakı olduğunu vurguladı.