İşte savunma

0
32
İşte savunma

Sarı-Lacivertliler, 22 Haziran’da UEFA Disiplin Kurulu’na yapacağı savunma için çok detaylı çalışıyor, hiçbir ayrıntıyı atlamıyor. Fenerbahçeli kurmaylar, olası 2 yıl Avrupa’dan men cezasına karşın 2 sene önce UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino’dan gelen “mektubu” ve o dönemde dosyanın müfettişi olan David Casserly’nin “olumlu raporunu” koz olarak kullanacak.

İNFANTİNO’NUN GÖNDERDİĞİ MEKTUP
UEFA’nın 11 Haziran Salı günü açıkladığı “Fenerbahçe’nin şike soruşturmasının sonuçlanacağı” duyurusu üzerine Sarı-Lacivertli kulüp çok geniş bir savunma için kolları sıvamıştı. İşte Aziz Yıldırım ve yöneticilerin bizzat katılarak yapılacağı o savunmanın detayları ortaya çıktı. Daha önce Mario Götze ve Younes Belhanda’nın penaltısıyla ilgili de savunma yapacağını aktaran HABERTÜRK, şimdi de savunmanın temelini oluşturacak belgelere ulaştı.

CEZA SADECE 1 YIL
F.Bahçe kurmayları her ne kadar böyle bir reaksiyonu bekliyor olsa da son olarak müfettiş Miguel Lietard Fernandez-Palacios’un Sarı-Lacivertli kulüp için istediği “Gelecek 2 yıl men cezası” karşısında şok olmuştu. Çünkü UEFA Genel Sekreteri Infantino, 23 Ağustos 2011 tarihinde Fenerbahçe Kulübü’ne bir mektup göndermiş ve mektupta “Bildiğiniz gibi UEFA Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği (2011-2012) kapsamında Nisan 2007 tarihinden itibaren bir maçın sonucunu etkilemeyi hedefleyen herhangi bir faliyette doğrudan veya dolaylı olarak bulunan bir kulüp, müsabakaya katılamaz.

Katılamama süresi “SADECE BİR YIL” için geçerlidir. Biz F.Bahçe’nin bu yıl Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacağını düşünüyoruz. Bu koşullarda uygun haraket şekli kulübün kendi vazgeçmesidir. Alternatif yol ise fedarasyonun F.Bahçe’yi göndermemesidir. Bunlardan birini yapmazsanız nisan 2007’den bu yana şike olmadığını iddia edip daha sonra ortaya bir kanıt çıkarsa 8 yıla kadar ceza verilebilir. Daha önce Pobeda Kulübüne bu tip bir yaptırımımız olmuştur” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun ardından F.Bahçe, TFF tarafından Devler Ligi’ne gönderilmemiş olmasına rağmen, UEFA’nın tekrar Kanarya’ya 2 yıl ceza istemesi oldukça manidar ve anlamsız bulundu. Anlaşılacağı gibi bu mektup Sarı-Lacivertli kurmaylar için UEFA Disiplin Kurulu’na karşı önemli bir koz olacak.

DAVİD CASSERLY’NİN “OLUMLU” RAPORU
Sarı-Lacivertliler’in ikinci önemli savunma donesi ise 2012-2013 sezonundan önce dosyanın müfettişi David Cesserly’nin UEFA’nın talebi üzerine gönderdiği rapor…

O dönemde henüz Aziz Yıldırım ve İlhan Ekişoğlu hapisten çıkmamasına rağmen ve üstelik TFF Tahkim Kurulu şike dosyasıyla ilgili henüz karar vermemişken Cesserly UEFA’ya gönderdiği raporda, “Disiplin Kurulu’nun TFF Temyiz Kurulu tarafından düzenlenen nihai kararı değerlendirmeden, Fenerbahçe’nin Nisan 2007 tarihinden beri ulusal ya da uluslararası düzeyde bir maçta şike yaptığı ya da maçın sonucunu etkileyecek bir faliyette bulunduğuna ya da bu kulübün UEFA Şampiyonlar Ligi kriterlerini karşılamadığına dair nihai bir karar düzenlemeyeceği yönündedir. Henüz konuyla son karar verilmedi.

Şike bulgusuna net bir şekilde rastlanmadığı için girmesinde engel yok. Ek rapor hakkını saklı tutuyorum” ifadelerine yer vermesi üzerine F.Bahçe, Avrupa kupalarına gidebilmişti. Henüz mahkeme sonuçlanmadan, TFF karar almadan bu kadar olumlu bir rapor olmasına rağmen, o süreçten bu yana “TFF’nin Fenerbahçe Kulübü’nün şike yapmadığına dair karar vermesi” dışında bir gelişmenin olmamasına rağmen UEFA’nın bu kadar tersi bir karar vermesi şaşkınlık yarattı.

TARİHİ BELGE
İşte UEFA Genel Sekreterliği imzasıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderilen o belge… Mektup dönemin Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a ithafen kaleme alınmıştı.

 

KRİTİK BÖLÜMLER
UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’nun Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderdiği mektuptaki en can alıcı kısımlarda UEFA’nın federasyon ve Fenerbahçe’ye uyarıları yer alıyor.

 

AVRUPA KAPISINI AÇAN RAPOR
Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde tarihi bir başarı elde edip yarı finale yükseldiği 2012-2013 sezonunda Avrupa’ya kapıları müfettiş David Cassely’nin bu raporu açmıştı.

 

MÜFETTİŞ NEDEN DEĞİŞTİ
F.Bahçe’yi kapsayan dosyanın müfettişinin değişmiş olması kafalarda büyük soru işareti yarattı. Dosyayı ilk olarak inceleyen Pierre Cornu, “Lütfi Arıboğan ve İlhan Helvacı beni yanlış yönlendirdi” demişti. Bunun ardından Fenerbahçe dosyasından alınan Cornu’nun yerine İrlandalı David Casserly dosyayı ele almış ve henüz ortada hiçbir karar yokken F.Bahçe lehine olumlu bir rapor yazıp, geçtiğimiz yıl Avrupa kupalarına katılmasını sağlamıştı. Fakat Casserly, raporun ardından bu dosyadan alındı.

SON RAPOR STAJYERDEN
Casserly’nin ardından dosyaya müfettiş olarak daha önce tecrübesi bulunmayan Palacios atandı. F.Bahçe için “2 yıl men” isteyen Palacios’un göreve gelmesi Fenerbahçeli cephesinde soru işaretlerini ortaya çıkardı. Kulislerde dolaşan “Casserly, Fenerbahçe lehine olumlu rapor yazdığı için görevden alındı” iddiaları ise Sarı-Lacivertli camiada şok etkisi yarattı.