İşte Restoranların ‘Kirli’ Sırları!

18
İşte Restoranların 'Kirli' Sırları!

Özellikle karşı cinsle çıkılan ‘özel’ bir yemekse, çoğu insan menüdeki en ucuz şarabı almaktan kaçınır. Listede sondan ikinci numaradaki şarap , hem yukarıdaki pahalı şaraplara göre daha makul bir fiyattadır hem de ‘en ucuz’ değildir. Bu yüzden yemeklerde en çok tercih edilen şarap odur. Aslında çoğu restoran bu tercihin farkındadır, ve sondan ikinci şarap, genelde işletmeler tarafından alış fiyatına oranla en büyük karla satılır.

İngiliz yazar Imogen Edwards-Jones, kitabı “Restaurant Babylon”da, adı saklı pek çok birinci sınıf restoranın şefleri ve çalışanlarının da katkısıyla yemek sektöründe uygulanan yukarıdaki gibi taktikleri açıklıyor.

İşte yemek yerken aklımızda bulundurmamız gereken bazı gerçekler:

1. Pizzalar, genelde pek çok işletmenin en ucuza mal edip, en pahalıya sattığı yiyecektir.

2. Kabul etmek ne kadar zor olsa da, yemeği yapan şefin tükürüğü, en pahalı lokantalarda bile yemeğin gizli aroması olarak yerini alıyor. Bunun nedeni, şefin her yemeği tatmak için kullandığı kaşık.

3. Günün spesiyalleri ise, genelde mutfakta kullanma tarihinin sonuna gelen, işletmenin kurtulmak için can attığı matertyallerle yapılan yemeklere tekabül ediyor.

4. Bardak şarap sipariş ettiğinizde, dün akşam birinin açıp bitirmediği şişeden arta kalanı içebileceğinizi unutmamalısınız.

5. En revaçta restoranların genelde daha önce tavırlarından hoşlanmadıkları müşterileri içeren bir ‘kara kaplı defter’i var.

6. Büyük tabak ve küçük porsiyon ikilisinin vazgeçilmezi olan tabak süsleri bazen mide bulandırıcı gerçekleri bünyesinde barındırabilir. Tabağın kenarındaki çiçek motifli yaprakların sabit durabilmesi için genelde mutfak çalışanlarının organik yapıştırıcılarının kullanılmış olması oldukça olağan.
7. Müşterileri tavırları ve görünüşüne göre yargılama had safhada. Eğer fark edemeyeceğiniz düşünülüyorsa, sipariş ettiğiniz şarap yerine daha ucuz bir muadilini içmeniz çok olası.

8. Giydiğiniz giysiler, hangi masada oturacağınızı belirleyebiliyor.