İşte Hükümetin Yeni Kararları!

14 Ağustos 2013 Çarşamba | 11:30
İşte Hükümetin Yeni Kararları!
Kıbrıs Town Houses

Başbakan Siber toplantı öncesi basın karşısına çıkarak, çevre ve insan sağlığı konusundaki hassasiyetini yineledi ve “Temiz çevre olmazsa, sağlıklı insanlar da olmaz” diyerek Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek konuları aktardı.
Sivil toplum örgütlerinin çevreyle ilgili tutumlarına işaret eden Başbakan Siber, güvenilir şeffaf ve hesap verebilirlik ilkesine sadık olduklarını yineleyerek vurguladı:
“Hiçbir maddi kazanç, bunun önünde olamaz. Devlet kayba uğrayacak diye hataları gizlemek olmaz”
Plajlardan sürekli örnekler alındığını ve petrol kirliliğinin Bafra Bölgesi’nde ulaşmaması için bölgenin tutucularla çevrildiğini dile getiren Siber, Petrol kirliliğinde tehlike yaratan hidro karbonu PAH’la ilgili 18 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında yapılan 79 analizin temiz çıktığını açıkladı.
PAH’ın sigarada ve kebap yapılan kömürlerde bile bulunduğuna dikkati çekerek, “Deniz sularında bulunmadı” diyen Başbakan, verileri dün görüştüğü Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve TIP-İŞ’le de paylaştığını aktardı ve halktan anlayış istedi.
Başbakan, “Gurur duyalım, sevinelim… Karpaz’da, Girne’de “0” kolibasili var” dedi.
Devlet laboratuarlarının yaptığı tetkikler ile ilgili bilgi de aktaran Başbakan Siber, devlet laboratuarında narenciye ve diğer sebze meyvelerdeki pestisil kalıntılarının tahlilinin yapılabildiğini belirtti.
Siber, ancak insanları zehirleyen bonzai gibi maddelerin içerdiği Sentetik Cannabinoids ve benzeri kimyasalların testlerinin yapılamadığını belirterek, alınacak 250 Bin Dolarlık cihazla kan ve idrar tetkiklerinin mümkün olacağını vurguladı.
Siber, “Tek eksik GDO testleridir. Onunla ilgili de ihaleye çıkılacak.
Meclis açıldıktan sonra Gıda Güvenliği Yasası da geçirilmesi için önemli adımlar atılacak… Zehirler doğru kullanılmıyor ve denetim altında değil. Reçete ile ilaç satılması uygulaması başlamadı. Biz bugün bir genelge yayınlayacağız. Zirai ilaç satan yerlere ziraat mühendisi bulundurmak zorunludur. Reçete ile ilaç satma konusunda eğitim de vereceğiz… Bundan sonra ürünlerinde pestisil kalıntısı tespit edilenler ifşa edilecek” dedi.
Bir süredir Teknecik Elektrik Santrali’nden yayılan zehrin önlenmesi konusunda sürdürülen bilimsel çalışmanın tamamlandığını da aktaran Başbakan, şu anda kullanılan yakıtın yüzde 3,5 oranında kükürt ihtiva ettiğini hatırlattı ve bakanlar kurulunun insan sağlığına zarar vermeyen yüzde 1 kükürt ihtiva eden yakıt alımı konusunda karar üreteceğini kaydetti.
Vakıflar İdaresiyle yaptıkları görüşme sonucunda, ETİ binasındaki eski tren istasyonunun müzeye dönüştürülmesi konusunda uzlaşıya vardıklarını bildiren Başbakan Siber, Şehir Planlama ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin koordinasyonunda, bir dünya mirası kazandırılacağını vurguladı.
Gündemden düşmeyen yangın helikopteri konusunda yapılan çalışmanın sonucunu aktarırken ise Başbakan Siber, satın almanın pahalı olduğu ve idamesinin ayda 50 Bin dolara mal olduğunu belirterek önlerinde 2 seçenek bulunduğunu vurguladı:
“Ya helikopter alıp yerli bir pilot eğiteceğiz, ya da Türkiye Tarım bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucu Adana’da yaz mevsiminin 4-5 ayında bizim için bir helikopter konuşlandıracağız”
Plajların, sahillerin halkın olduğunu belirten Başbakan, “Denizlerimizde mavi bayrakların dalgalandığı günleri görmek isteriz” dedi ve ülkede çevre durum raporuna ihtiyaç olduğunu, hiçbir yerin imara gelişigüzel açılmaması gerektiğini, bundan sonra otel izini verilirken, plajların kendi özel mülkleri dışındaki insanlara da geçiş hakkı verilmesi gerektiği üzerinde durdu ve halkın kullanabileceği plajları aktardı.
Akıncılar köyünden Lefkoşa’ya ulaşımda yaşanan sıkıntıları da dikkate aldıklarını belirten Başbakan Siber, ulaşımı kolaylaştırmak için hazırladıkları projeyi bugün bakanlar kurulunda onaylayacaklarını aktardı.
Başbakan Siber, Lefke bölgesindeki denizlerin durumunun sorulması üzerine, “Tüm denizlerimiz temiz” açıklaması yaptı.

BRTK

Facebook Comments