En Üst

30 Nisan 2017

İstanbul’da Kızıl Alarm!!!

Haber İçi Üst

Sıcaklıklar arttı, deprem paniği başladı. Dünya genelinde son 1 haftada çok sayıda sarsıntı yaşandı. Marmara Denizi'nden dün gelen görüntüler ise korkuyu İstanbul ve çevresine taşıdı. Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü (TEDOHAVK) Başkanı Kadir Aksoy, dün Şarköy ilçesi açıklarında yamaç paraşütüyle atlayış yaptı.

KİLOMETRELERCE UZUNLUĞUNDA…
Metrelerce yükseğe çıkan Aksoy, Marmara Denizi üzerine geldiğinde inanılmaz bir manzara ile karşılaştı. Gökyüzünden aşağıya bakan Aksoy, kilometrelerce mesafelik bir alanda Marmara Denizi'nin renginin kırmızıya boyandığını gördü. Bu sırada yanındaki kamera ile manzarayı görüntüledi. Hemen geri dönen Aksoy, çektiği fotoğrafları yetkililere gösterdi. Aksoy, "Sürekli bu bölgede uçuş yapıyorum. İlk defa böyle bir manzara ile karşılaştım. Kameramla kilometrelerce uzunluktaki bu görüntüyü kaydettim. Ne olduğu konusunda bir bilgim yok. Sahil boyunca devam ediyor" dedi.

SİLİVRİ'YE KADAR GELEBİLİR
Uzmanlar ise Çanakkale Boğazı'ndan İstanbul'un Silivri ilçesi kıyısına kadar devam ederek denizi kırmızıya boyayan salgının, Red Tide (Kırmızı Gelgit) olduğunu açıkladı. Ancak vatandaşlar, Şarköy'de şimdiye kadar böyle bir manzara ile karşılaşmadıklarını söyledi. Şarköylüler, "Bunca yıldır ilk defa Şarköy sahili kırmızıya boyandı. Aklımıza deprem geliyor. Korkuyoruz" dedi.

DÜNYA BEŞİK GİBİ
Deprem dünyayı sardı. Dün, Asya Kıtası başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde depremler meydana geldi. Afganistan'ın doğusundaki Hindikuş bölgesi 5.7'lik depremle sallandı. 1 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi de yaralandı. Pakistan'da ise 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İran ise dün sabah 4.9 ve 4.7 büyüklüğündeki iki sarsıntı ile korktu. Papua Yeni Gine'de de 6.4 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

RED TİDE (KIRMIZI GELGİT) NEDİR?
Denizi kırmızıya boyayan biyolojik oluşum, ilkbahar sonu sıcak sularda görülüyor. Bu biyolojik akıntı, çoğunlukla bazı canlı türlerinin meydana getirdiği sürüler tarafından oluşturuluyor. Söz konusu sürüler bulundukları suya kırmızı renk veren ve öldürücü bir etkiye sahip olan toksin salgılıyor. Bu toksinlerin yoğunluğuna göre su renk değiştiriyor.

MARMARA'DA KIRMIZI ALARM
* Şarköy açıklarında ortaya çıkan bu görüntü, akıllara 17 Ağustos depremini getirdi. Zira felaketten önce Sapanca Gölü'nün de renk değiştirdiği iddia edilmişti.

* İstanbul'a 2 saatlik mesafede bulunan Şarköy, olası Marmara Depremi'nin de merkez üslerinden biri olarak gösteriliyor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King