Işısal: Bölgemiz hızla büyüyor, güzelleşiyor

0
91
Işısal: Bölgemiz hızla büyüyor

“DEĞİRMENLİK’İN NÜFUSU AZALMADI”: Değirmenlik Belediyesi Başkanı Osman Işısal en son yapılan nüfus sayımının inandırıcı olmadığını söyledi. Değirmenlik Belediyesi’nin nüfusunun azalmadığını kaydeden Iışsal, yeni kurulacak hükümetin bu durumu yeniden değerlendirmesini istedi

Birçok projeye imza atan Değirmenlik Belediyesi’nde birçok yeni proje de gündemde. Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı köylerde çöp toplamak gibi rutin işler hafta sonu tatil tanımaksızın günlük olarak yürütülürken, belediyeye bağlı birçok köyde de kaldırım ve asfaltlama çalışmaları devam ediyor.
Ayrıca Değirmenlik Belediyesi’nin kısa süre önce tamamladığı 3 tane halı saha, muhtarlık binası ve sağlık ocağının açılışı seçim yasakları nedeniyle henüz yapılamadı.

Yaşlı bakım evinin 6 ay içinde tamamlanması bekleniyor
Değirmenlik Belediyesi Projeleri’nden olan Avrupa Birliği ve belediyenin katkılarıyla yürütülen yaşlı bakımın evi yapımının 6 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Yaşlı bakım evi içerisinde doktor, psikolog ve ihtiyaç olan diğer birimler yer alacak.

Işısal: Rutin işler günlük olarak yapılıyor
Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Değirmenlik Belediyesi’nde çöp toplamak gibi rutin işlerin günlük olarak yapıldığını söyledi. Işısal şu şekilde konuştu:
Değirmenlik belediyesi rutin işlerini günlük olarak yapaktadır. Çöp toplama işleri hafta sonu ve tatil dahil olmak üzere yapıyor. Şu an da yürüttüğümüz kaldırım çalışmaları var. Bu kaldırım çalışmaları şu anda Çukurova’da devam ediyor.  Yine bu yıl programında asfaltlama çalışmaları yapılan ihlale sonucunda Kahveci Ltd.’ye verildi.  Düzova’nın geçen yıl yenilediğimiz içme suyu şebekesinden dolayı yolları harap oldu. Asfaltlama çalışmaları orada devam ediyor. Asfaltlama çalışmaları tamamlandıktan sonra Mağusa yoluna kadar olan girişin bordür çalışmalarına başlanacak. Asfaltlama çalışmaları içinde Değirmenliğin anayolu yani Başpınar’dan aşağıya Sarayönü’ne kadar olan anayol asfaltlanacak yine pınar mahallesini asfaltlama çalışmaları da bu kapsam içindedir.  
Girne Dağyolu’nda Minareliköy’e giren anayol yıpranmış durumdadır. Onun asfaltlama çalışmaları bu proje içindedir. Asfaltlama çalışmaları içinde yaşlı bakım evi inşaatı başlatıldı. 600 metrelik yolun asfaltlama ve buna bağlı olarak ihtiyaç olan küçük asfaltlama çalışmaları da bu sene içinde yapılacak.

“6 ay içinde tamamlanması planlanıyor”
Işısal, Avrupa Birliği ve belediye katkısı ile yapılacak olan yaşlı bakım evinin ise 6 ay içinde tamamlanmasının beklediğini kaydetti. Yaşlı bakım evi içinde ihtiyaç olan birçok birim yer alacağını kaydeden Işısal şu şekilde konuştu:
Yaşlı bakım evi projesi AB ve Değirmenlik Belediyesi iş birliği içinde başlatıldı. Ab 288 bin Euro yardımda bulundu. Yine avlusunun yapımı değirmenlik bel katkıları ile olacak. Elektrik ve su götürülmesi değirmenlik belediyesi katkısı olacak. Bu proje tamamlandıktan sonra sağlık birimi oraya gidecek. Orada psikolog, doktor ve ihtiyaç olan birimler olacak. Yaşlılara bakılacak. 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

“Seçim yasakları nedeniyle açılış yapamadık”
Iışısal ayrıca son dönemde 3 köye halı saha ve Dilekkaya’ya sağlık ocağı ve muhtarlık binası yapıldığına işaret ederek açılışlarını seçim yasağı nedeniyle gerçekleştiremediklerini belirtti. Önümüzdeki günlerde açılışın yapılmasını planladıklarını kaydederek şu şekilde konuştu:
“Seçim yasakları nedeniyle açılışını yapamadığımız tamamlanmış projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi 3 köye halı saha yapılması ve diğerleri de Dilekkaya’ya sağlık ocağı ve muhtarlık binası yapılmasıdır. Önümüzdeki günlerde bunların açılışını yapmayı planlıyoruz.” 

“Son aşamaya gelindi”
Belediye hizmet binası yapımında son aşamaya gelindiğini kaydeden Işısal şu şekilde konuştu:
“Belediye şu anda 3 ayrı yerde hizmet vermektedir. Bir merkez binası vardır. Merkez binasında maliye, müdür, müdür muavini, halkla ilişkiler var. Sağlık ocağı karşısında su bölümü, vezne, emlak bulunuyor. Birde Bey köyde sağlık birimi vardır.”

“Öğrencilere destek oluyoruz”
Işısal, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteye giden öğrencilerin para kazanması için geçici bir süre belediye de onlara iş olanağı sağladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:
“Geçen yılda 100 civarında üniversiteye giden öğrenciyi çalıştırıp 1 ay sonra durdurmuştum. Bu yıl yine ayni uygulamayı yaptık. Şu anda çalışan öğrencilerimiz var. Ayrıca belediye olarak çok geniş bir alana sahibiz. Bu nedenle sahip olduğumuz araçlar çok önemli. Araçlarımızın yüzde 90’ını tamamladık. 70’e yakın araç var.”

“Nüfus sayımı inandırıcı değil”
Işısal belediyenin şuanda maddi sıkıntısı olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:
“Tek sorun son nüfus sayımı ile ilgilidir. Ben Değirmenlik Belediyesi’nin nüfusunun düştüğüne inanmıyorum. Geçmişte 12 bin 300 olan nüfusumuz sen sayımda 11 bin 800 görüldü. Erenköy, Mehmetçik gibi belediyelerin nüfusu artarken Değirmenlik Belediyesi’nin nüfusu düştü. Bu 60 bin TL kayıp demektir. Yani 30 çalışanın ekmek parası. Umarım yeni hükümet bu konuların üstüne gider. Bu halkın rızkını kimseye kaptırmak istemem.”

“Vergi toplamakta sorun yaşıyoruz”
Son birkaç yıldır ülke ekonomisinin kötü gitmesi nedeniyle vergi toplamakta sorunlar yaşandığını kaydeden Işısal şu ifadeleri kullandı:
Son birkaç yıl içinde ekonomik şartların bozulmasından dolayı bizim bölgemizde kırsal kesimden oluşan bir yapı var. İnsanlar geçimlerini sürdüremeyecek durudadır. Belediye olarak 3 kişiye yardım ediyoruz. Bayram geldi. Ceplerinde para yok. Bu insanlara bayram dolayısı ile 220 TL paket olarak yahşelerini dağıttı. Ancak yahşe dağıtmakla bu iş bitmez. Bunu üç beş gün kullanırlar bitmez. Su elektrik parası var. Memleketteki ekonomik şartların düzenlenmesi gerekir. İş sahaları açılması gerekir.”

***