İş dünyası teknokrat kabineden yana

29 Ağustos 2013 Perşembe | 09:43
İş dünyası teknokrat kabineden yana
Kıbrıs Town Houses

Bertuğ TOPAL-Ceren ÖZBİL

İş dünyası kurulacak hükümetin teknokrat kabineden oluşmasına sıcak bakıyor. Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası teknokrat hükümetin ülkeye daha fazla yararının olacağı düşüncesinde. Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı Havadis’e yaptığı açıklamada kritik bir döneme girildiğini bu yüzden de ülkede icraatların hız kazanması gerektiğini belirtti. Konularında uzman kişilerin icraat bakımından daha yararlı olabileceğine vurgu yapan Çıralı, Sanayi Odası olarak böyle bir hükümetin oluşumunu desteklediklerini söyledi.

Çıralı: Teknokrat hükümete olumlu bakıyoruz
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı olası bir teknokrat hükümete sıcak baktıklarını belirterek ülke için gayet olumlu bir yapı olacağını kaydetti. Milletvekillerinin asıl görevinin Cumhuriyet Meclisi’nde yasama yapmak olduğunun altını çizen Çıralı, bu kritik dönemde Meclis’teki milletvekillerinin bakanlıkla uğraşmaması gerektiğini söyledi.

“Alanlarında uzman kişiler işleyişi rahatlatır”
Sanayi odası Başkanı Çıralı, bakanlıklara atanacak teknokrat kişilerin işleyişi rahatlatmak bakımından önemli olduğunu söyleyerek tüm alanlarda iyi işleyiş için teknokrat hükümetin şart olduğunu aktardı. Teknokrat kabinenin daha rahat icraat yapabileceğine de vurgu yapan Çıralı, alanından uzman kişilerin bakanlığa yabancılık çekmeden ülkenin önünü açmak için hızlı bir şekilde çalışabileceğini kaydetti.

“Milletvekilleri popülizm için bakanlık istiyor”
Çıralı bazı milletvekillerinin bir sonraki seçimleri düşünerek popülizm içinde bakanlık istediklerinin altını çizerek teknokrat isimlerin böyle bir kaygısının olmamasından dolayı halk için daha fazla icraat yapabileceğini söyledi.
“Sanayi Odası bu oluşunu destekler”
Çıralı Sanayi Odası olarak olası bir teknokrat hükümet oluşumunu destekleyeceklerini de ekleyerek teknokrat hükümetin rasyonel düşünce bakımından önemli bir nokta olduğunun altını çizdi.

Tulga: Köklü bir değişeme ihtiyaç var
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ise ülkede köklü bir değişime ihtiyaç olduğunu ve bununda teknokrat hükümetle mümkün olabileceğini söyledi. Tulga ancak seçilen kişilerin bu işi başarabilecek kişiler olmasının önemini vurgulayarak yeni bir başlangıca ihtiyaç olduğunu söyledi. Sorunları çözme iradesi ortaya koyabilecek, güç odaklarına riayet etmeyecek ve vatandaşa eşit mesafe de durabilecek bir yapıya ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Tulga, bunu başarabilmek için ehil insanları bakan yapmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

“İşin ehli insanlar atanmalı”
Teknokrat hükümetin halka siyasilerden daha fazla icraat sunabileceğini belirten Tulga, sorunları bir yere bağlı kalmadan çözmede yararının olabileceğini ifade etti.

Çerkez: İş dünyası için iyi olur
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ise gazetemize yaptığı açıklamada böyle bir oluşumun çok iyi olacağını çünkü mecliste daha fazla milletvekiline ihtiyaç olacağını belirtti. Meclis’in uzun zamandan beridir çalışmadığını birçok işin de biriktiğine vurgu yapan Çerkez bundan sonraki dönemde milletvekillerinin Meclis’e daha fazla gerektiğini söyledi. Teknokrat kabinelerde bakan atanan kişileri değiştirmenin de daha kolay olacağını söyleyen Çerkez, “İstenilen seviyede işini yapmazsa değiştirmek daha kolaydır. Bölgecilik işi ortadan kalkmış olur. Daha adil ve doğru teknokratlar seçilirse daha olumlu olur” şeklinde konuştu.

“Performans artışı sağlanır”
Çerkez teknokrat kabinenin oluşmasının performans açısından da çok daha seri ve gerçekçi davranabileceğini belirterek böyle bir oluşumu desteklediklerini ifade etti. Geçici hükümetin gayet başarılı bir performans sergilediğine de vurgu yapan Çerkez, teknokrat kabinenin daha cesur davranabildiğini söyledi. İş dünyasının da bu durumdan olumlu etkilenebileceğini belirten Çerkez, böyle bir hükümetin ülke ekonomisinin isteklerine göre hareket edebileceğini ifade etti.