İş dünyası Bozer’e dert yandı

18
İş dünyası Bozer’e dert yandı

Meclis Başkanı Hasan Bozer, iş adamları örgütlerini ile görüşmesinde, güvensizlik önergesi sunulmasının ülkede mevcut belirsizliği artırdığını kaydetti.
Meclis Başkanı Bozer, seçim süreçlerinden dolayı iş dünyasının ciddi etkilendiğini belirten Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez, İşadamları Derneği (İŞAD) Asbaşkanı Dengiz Kürşat, Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Orhan Tolun ile Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Gizem Çeliker’i kabul etti.
Görüşmede, örgüt temsilcileri Bozer’e, seçim sürecinin iş dünyasının çalışmalarını kötü yönde etkileyeceği endişelerini dile getirdi ve işadamlarının seçim sürecinden etkilenmemesi için destek talep etti.

Bozer: Önergeye gerek yoktu

Meclis Başkanı Hasan Bozer Meclis Şeref Salonu’nda yer alan görüşmenin başında yaptığı konuşmada, her zaman doğruları söylemeye gayret ettiğini, bunun bir sonucu var ise de bunu ödemeye hazır olduğunu kaydetti.

Son bir yılın meclis çalışmalarının seçimler ve UBP Kurultayı nedeniyle arzu edilen verimlilikte geçmediğini kaydeden Bozer, küresel ekonomik krizin ülkedeki etkilerini dondurabildiklerini ancak yaraları sarıp ilerleme kaydedemediklerini ifade etti.

Sıkıntılardan en çok etkilenen kesimin özel sektör olduğunu ve devletin özel sektörün önünü açması gerektiğini kaydeden Bozer, güvensizlik önergesi sunulmasının yanlış olduğunu anlattı.

Bozer, “Bu süreç çok aceleye getirildi. Erken seçim ve güvensizlik önergesi süreci aceleye getirildi. Kılı kırk yararak, on hamle sonrası hesaplanarak yapılmadı” dedi.

Çerkez: Seçimler iş dünyasını etkiliyor

KTTO Başkanı Günay Çerkez, UBP Kurultayı ardından ise LTB ile erken seçimler nedeniyle devreye giren seçim yasaklarından dolayı iş dünyasının çok ciddi etkilendiğini kaydetti.

İşletmelerin çalışanlarının maaşını zamanında ödeyebilmesi için çalışmalarının aksamdan devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Çerkez, “Siyasiler her türlü manevrayı yapıp da kendilerine göre avantaj sağlamaya çalışırken, iş dünyasının da bu dönemde mümkün olduğu kadar etkilenmemesine özen göstermesi gerekir” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde devlet gelirlerinde yaşanan gerilemenin ekonominin daralmakta olduğunun göstergesi olduğunu kaydeden Çerkez, “Seçim sürecinde kamunun özel sektörün önünü kapatmayacak, geciktirmeyecek bir oluşumun olması bizi memnun edecektir” dedi.

İşletmelerin bir faaliyet için bazen 3 veya beş daireden onay alması gerektiğine dikkat çeken Çerkez, izinlerin gecikmesinin işlerin aksaması, turizm açısından hizmetlerin doğru dürüst verilemeyeceğinden dolayı ise yurt dışında kötü bir görünüm anlamına geleceğini ifade etti.

Kerem: Siyasiler toplumun önünü tıkıyor

Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Özdal Kerem de, son dönemde yaşanan kurultay ve seçim süreçlerinden dolayı siyasilerin toplum ve ekonominin önünü tıkama noktasına geldiğini ifade etti.

Kerem, Lefkoşa Belediyesi seçimlerinde oy verenlerin oranının düşük olmasının halkın siyasilere güveninin kalmadığını gösterdiğini de kaydetti.

KKTC’nin uzun vadeye yayılan ekonomik politikası olmayan bir ülke olduğunu savunan Kerem, “Gördüğünüz gibi, yasalar bekliyor, çek ve faiz yasaları bekliyor, esnafın yarıdan fazlası çökmüş durumda. Bunlara netice bekliyoruz ancak siyasetin kendi içerisinde koltuk kavgası iş dünyasının önünü tıkar durumdadır” dedi

Çeliker: Seçim süreçleri iş dünyasına zarar veriyor

Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Gizem Çeliker, iş dünyasının sürekli olarak hükümet ve devlet ile rekabet içerisinde olduğunu vurguladı.

Ülkede belirsizlik yaşandığını, bundan dolayı da işletmelerin yatırım planlarını beklemeye aldığını savunan Çeliker, işletmelerin kalifiye elemanlarını, devlette iş bulduğunda kaybettiklerini de belirtti.
Çeliker, “Seçim süreçlerinin iş dünyasına ciddi zararları var” dedi.

İş Adamları Derneği (İŞAD) Asbaşkanı Dengiz Kürşat da, ülkede yatırım için istikrar bulunmadığını, seçim dönemlerinin yatırımcılar açısından kısıtlayıcı dönemler olduğunu belirtti.

Tolun: En büyük zararı turizm görüyor

KITSAB Başkanı Orhan Tolun da, seçim ve kurultay süreçlerinden dolayı en büyük mağduriyeti turizm sektörünün yaşadığını vurguladı.

Birlik olarak yurt dışı resmi ziyaretlerinde önlerine her zaman LTB çalışanlarının eylemde olduğu döneme ait görüntülerin konduğunu belirten Tolun, yeni sürecin meclis tarafından topluma zarar verilmeyecek şekilde değerlendirilmesi olduğunu belirtti.