İş adamları yapılacak icraatları bekliyor

0
130
İş adamları yapılacak icraatları bekliyor

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 28 Temmuz tarihinde gerçekleşen erken seçim sonrasında yeni milletvekilleri Pazartesi günü mecliste yemin edecek. Yaşanan yoğun bir seçim sürecinin ardından vatandaşlar gibi iş adamları da yeni kurulacak olan hükümeti bekliyor. İş adamları hükümetin kurulma aşamasında yaşanacak koalisyon görüşmelerinin fazla uzatılmadan bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini ifade ederek, KKTC ekonomisinin yakın bir zamanda düzeltilmesini istiyor.

Geniş tabanlı hükümetten yanalar
Havadis’e konuşan bazı iş adamları, CTP’nin DP ile koalisyona gideceği hususunda öngörüde bulunarak, vatandaş için hangi partinin hükümet ortağı olacağının önemli olmadığını, vatandaşın yapılacak icraatları beklediğini kaydetti. Yeni kurulacak hükümetin çözüm odaklı şeffaf ve eşit davranması gerektiğine vurgu yapan iş adamlarının bazıları ise, geniş tabanlı bir hükümet modelinden yana olduklarını dile getirdi. Ülke ekonomisinin kötü günler yaşadığına değinen iş adamları, artık geriye değil ileriye dönük icraatlar yapılması gerektiği konusunda hemfikir oldu.

Küçükuncular: Ekonomiyi canlandıracak bir hükümet olmalı
Simit Dünyası’nın sahibi ve Zen Kıbrıs Distribütörü Erdinç Küçükuncular, yeni kurulacak hükümetin güçlü ve ekonomiyi canlandıracak bir hükümet olması gerektiğini ifade edip, yeni hükümetin geçmiş dönemlerde meydana gelip biriken sorunları çözüme götürmesi gerektiğini söyledi. İş adamlarının vergi yükünün azaltılmasını istediğini belirten Küçükuncular, yeni kurulacak hükümete çok büyük görevler düştüğünü ifade etti.

“Hükümet ortağının kim olacağı önemli değil”
Hükümetin geniş tabanlı ve halkı kucaklayan, partili, partisiz ayrımı yapmayan bir hükümet modeli olması gerektiğini söyleyen Erdinç Küçükuncular şöyle konuştu: “Yeni kurulacak olan hükümet Anavatan Türkiye’nin ekonomik programına benzer bir program uygulamalı. Vatandaşın hangi partili olduğunu gözetmeksizin halkı kucaklayan ve çözüm odaklı bir hükümet kurulmalı. Kurulacak olan hükümet hiç vakit kaybetmeden, ülke ekonomisini olumlu yönde tetikleyici kararlar almalı.”

Döveç: Finansman maliyetleri düşürülmeli
Döveç İnşaat Direktörü Burçin Döveç, ülkede uygulanan bürokrasiye yeni kurulacak hükümet tarafından bir düzenleme getirilmesini ve minimuma indirilmesi gerektiğini söyledi. E devlet kurularak erişimin kolaylaştırılması gerektiğini belirten Döveç, finansman ve enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, iş adamlarının ülkedeki yatırımlarını kolaylaştırmak adına maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini kaydetti. Yeni kurulacak olan hükümetin CTP-DP koalisyonu olacağının görüldüğünü belirten Döveç, milletvekillerinin Pazartesi günü yemin etmesinin ardından hükümet kurmak adına gerçekleştirilecek koalisyon görüşmelerinin çok uzatılmadan hükümetin kurulması gerektiğini ve ülkenin önünü açacak planlar yapılması gerektiğini kaydetti.

 

İmamzade: Köklü ve kalıcı çözümler üretilmeli
Orkin Direktörü Fırat İmamzade, yeni kurulacak hükümetin istikrarlı bir hükümet olması gerektiğine dikkat çekerek, hükümetin hangi partiler ile oluşturulacağının önemli olmadığını yapılacak icraatların önemli olduğunu ifade etti. Ülke sorunları için artık kalıcı ve köklü çözümler gerektiğini vurgulayan İmamzade, hükümet kurulur kurulmaz hiç vakit kaybetmeden KKTC ekonomisinin düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Halkın artık gerçek çözümler istediğine vurgu yapan İmamzade, geçici ve sanal çözümlerden sıyrılmanın vaktinin geldiğine işaret etti.


Yerli: Yatırımcının önü açılmalı
Erbatu Emlak İnşaat Koordinatörü Mehmet Madi Yerli, , ülke ekonomisinin çok zor günler geçirdiğini işaret ederek, hükümetin kısa sürede kurulması gerektiğini ifade etti. Piyasanın canlandırılması gerektiğini söyleyen Yerli, ülkede uygulanan bürokraside düzenlemeye gidilerek, yabancı sermayenin ülkeye gelişinin kolaylaştırılmasını istediklerini ifade etti. Seçimin ardından vatandaşın dört gözle kurulacak olan hükümeti ve yapılacak olan icraatları merak ettiğini ifade eden Yerli, hükümetin CTP ve DP koalisyonu ile kurulacağını öngördü.