“İnsanlar kandırıldı, gururları ile oynandı”

0
12
“İnsanlar kandırıldı

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Havadis’te 16 Ağustos tarihinde “İşten çıkarılmasına kızdı, UBP’den istifa etti” başlığı ile yayımlanan habere konu Kasapoğlu ailesinin iddialarını yanıtladı.
Bakan Harmancı, Hüseyin Kasapoğlu’nun Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na istihdam edilen 14 kişiden biri olduğunu ve diğer 13 kişi gibi Hüseyin Kasapoğlu’nun da sözleşmesinin olmadığını kaydetti.
Bakan Mehmet Harmancı, “Bu kişiler bakanlığa sözleşmeli personel olarak alındığını iddia ediyor ancak kendilerine verilen resmi evrak tamamen görevlendirme yazısıdır. Hüseyin Kasapoğlu da diğer birçok kişi gibi bakanlığımızda görevlendirildi. Hatta bu 14 arkadaşın görev süreleri bitmişti ancak 7 Mayıs 2013 tarihinde 3 ay uzatıldı” dedi.
“İnsanlar kandırıldı, gururları ile oynandı düzenleri bozuldu” diyen bakan Mehmet Harmancı, “Kendilerini sözleşmeli personel zanneden bu insanlar maalesef kandırdılar, çünkü bakanlığımıza alınan bu 14 kişi görevlendirerek işe aldılar. Bunlar da kendilerine sözleşme yapıldığını sandı. İnsanları kandırıp düzenlerini bozdular, gururları ile oynadılar” diye konuştu.

“Yapılan yanlışı devam ettiremezdik”
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, söz konusu 14 kişiye, bakanlıktaki görevlerinden durdurulduklarına dair resmi yazıyı göndermesinin sebebini de şu şekilde açıkladı:
“Eğer ben, bu 14 kişiye işten durdurulduklarına dair yazıyı göndermeseydim bir yanlışı devam ettirmiş olurdum ve yeni hükümet bu konuda gelecekte büyük sıkıntı yaşayacaktı. Öte yandan Bakanlar Kurulu kararı olmadan bakanlıkta işçi çalıştırmış olacaktık. Evet bu kararı bu arkadaşlar adına çok üzülerek aldık ancak doğru olan buydu.”

“Siyasi istismarın sonuçlarını yaşıyoruz”
Bakan Mehmet Harmancı, konu ile ilgili açıklamasında yaşananların tamamen siyasi istismarın sonuçları olduğunu savunarak, “Bu istihdamlar tamamen kurultay ve seçim hesapları ile yapılmıştır. Ancak bu yapılırken de insanların ekmeği ile oynanmış ekmeklerine adeta kurşun sıkılmıştır. Biz de bu yanlışı sürdürmedik. İnsanlar işine devam etseydi ve bir ay sonra ödenmeseydi ben, o zaman kime, nasıl hesap verecektim” dedi.