İnönü’nün gelirleri çok düştü

0
38
İnönü’nün gelirleri çok düştü

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİSTEMİNE GEÇİLMELİ”: İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, kırsal kesim belediyelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan bir nebze olsun kurtulabilmesi için Büyükşehir Belediyesi sistemine geçilmesi gerektiğini savundu. Bu sistemle kırsal kesim belediyelerinin altyapı işlerinden arındırılıp sadece sosyal belediyeciliğe yöneleceğini belirtti


Maddi sıkıntılarla boğuşan kırsal kesim belediyeleri birçok projesini hayata geçiremiyor. Belediyeler özellikle devletten aldıkları katkı payının düşmesinin ardından çalışanlarını ödemekte bile büyük güçlükler yaşıyor.
Havadis’e konuşan İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, projelerini ve hedeflerini anlattı. Bazı projeleri ekonomik sorunlar nedeniyle henüz gerçekleştiremediğini kaydeden Öncü, ancak bu projeleri de gerçekleştirmenin en büyük hedefleri arasında olduğunu belirtti.

Öncü: İlk önce durum değerlendirmesi yaptım
İnönü Belediye Başkanlığı’na 2010 yılının Haziran ayında geldiğini söyleyen Öncü, ilk beş altı aylık bir süreçte belediyeyi tanımaya çalıştığını belirtti. Öncü “2010 Haziran ayı sonunda belediyeyi tanıma ve tanımlama süreci yaşadık. Bu süreç beş altı ay sürdü. Bu süreç içinde neye sahibiz, elimizde ne var, envanterden, borçlardan kadar inceleme yapıp ortaya şekli çıkardık” şeklinde konuştu.

“Gelirimiz yüzde 60’larda”
Bölgenin geçim kaynağının ağırlıklı olarak hayvancılık ve çiftçiliğe dayandığını belirten Öncü bu nedenle vergi toplamakta güçlükler yaşandığını belirtti. Aydınlatma ücretlerinin Elektrik Kurumu’nun almaya başlamasının ardından belediyelerin tek gelirinin su, temizlik ve sağlık hizmetlerine dayandığını belirten Öncü şu ifadeleri kullandı:
“Projelerle ilgili çalışmalar vardı. Özellikle kırsal kesim belediyelerinin bilindiği ana kaynak Türkiye Yardım heyeti. Bizimde süreç içinde yardım heyeti ile olan çalışmalar iyi destek gördük. Bizim belediyemizde 28 çalışan bir de sözleşmeli çalışanımız 1 Avrupa Biriliği koordinatörümüz var Korkuteli, Dörtyol ve İnönü olmak üzere 3 köyüz. Bölge de ağırlıklı olarak hayvancı çiftçi ve çok az memur var. Hayvancılık ve çiftçilikte kazanç olmadığı zaman bizimde gelirlerimiz etkileniyor. Küçük belediyelerin gelirleri daha çok su, temizlik ve sağlık gibi hizmetlere bağlıdır. Aydınlatma zaten elimizden alındı. Gelirimiz yüzdelik olarak yüzde 60’lara çekildi. Ülkenin durumundan bizde etkileniyoruz. On kişiden dördü faturasını ödeyemiyor. Ayrıca nüfus nedeniyle de bize gelen katkı payında yüzde 6 buçukluk azalma oldu.”

“Geçmişe dönük borç ödemeleri devam ediyor”
Belediye başkanlığına geldiğinde belediyenin borçlu durumda olduğunu belirten Öncü borç ödemelerinin devam ettiğini belirtti. Öncü bu borçların kendi başkanlık süresinin dolmasının ardından 7 ay sonrasında biteceğini kaydetti ve şu ifadeleri kullandı:
“Belediyenin geçmişe dönük borçları ile ilgili ödemeler devam ediyor. Borçlar benim belediye başkanlığımdaki sürem dolduktan yedi ay sonra bitecektir. Bu nedenle güncel sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını yapamıyoruz. Geçmişe dönük ödemelerimiz devam ediyor.”

“Büyükşehir belediye sistemine geçilmelidir”
Küçük belediyelerin alt yapı işlerinden arındırılması gerektiğini savunan Öncü, “Türkiye’de uygulanan büyükşehir belediye sisteminin uygulanmasını istiyoruz” dedi. Öncü şu ifadeleri kullandı:
“Belediyelerin kapatılması değil belediyelerin Türkiye de olan büyük şehir belediye sistemine dönüştürülmesini istiyoruz. Süreçte gördük ki kimse hiçbir şey yapmadı. Küçük belediyelerin alt yapı işlerinden arındırılması gerekir. Biz sosyal belediyecilik yapacağız. Asli görevimiz dediğimiz temizlik, park düzenlemesi gibi görevleri yapacağız. Aldığımız parayı alt yapıya yönlendirdiğimiz zaman hiçbir şey kalmıyor. Ayrıca yüzde altı buçukluk oranında telafi edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde tüm küçük belediyeler batacaktır.”

“Aydınlatma konusundaki kavga devam ediyor”
Aydınlatma ücreti konusundaki kavganın devam ettiğini belirten Öncü “Bu konuda sadece beklemedeyiz” dedi. Öncü şu ifadeleri kullandı:
“Aydınlatma konusundaki kavga hala devam ediyor. Biz beklemedeyiz. Biz bu parayı alırken alt yapıyı biz hazırlıyorduk ve elektrik kurumunun aldığı ücretten daha düşük bir ücret alıyorduk. Artık bu parayı elektrik kurumu toplayacaksa alt yapıyı da kendilerinin hazırlaması gerekir. Bu projeler Avrupa Birliği yardımlarıyla gerçekleşmektedir.”

“Kreş ve Toplum Merkezi projemiz var”
Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan kreş ve toplum merkezi projelerinin ihale aşamasında yaşanan bazı sorunların aşılmasının ardından yeniden uygulamaya geçtiğini kaydeden Öncü şu şekilde konuştu:
“Daha önceki başkan döneminde başlatılan projeler var. Bunlardan bir tanesi köye kreş yapılası ve diğeri de Toplum merkezi yapılmasıdır. İhale aşamasında bazı sorunlar çıktığı için süreç uzadı ancak daha sonra tatlıya bağlandı. Bölge halkı için güzel olacağına inanıyorum. Kreş özellikle bu tip yerlerde bölge halkı için belirli bir destek olmadan maliyeti çok yüksek olduğu için yürütülmesi çok zor. İlk başlarda tüm bu projenin masraflarını ab karşıladığı için sürecin nasıl işleyeceğini göreceğiz. AB projesi bittikten sonra bizim yapacağımıza bir ışık tutacak gelir. Gider dengesini göreceğiz. İş yapacak kişi bölgeden bu çocuğu toplayabilecek mi alt yapıyı hazırlayabilecek mi bunları göreceğiz. Ayrıca Doğu Akdeniz üniversitesi ile de ortak projelerimiz var. Bunlar arasında yedi sekiz tane programımız var. Köydeki bayanları aileleri bilinçlendirici kurslarımız düzenlenecek. Ayrıca dil eğitimi, bilgisayar tenis kursu gibi kurslarımızda olacak.”

“Bölgedeki spor faaliyetlerini destekliyoruz”
Belediyenin imkanları doğrultusunda bölgedeki spor faaliyetlerini desteklediklerini belirten Öncü şu şekilde konuştu:
“Bölgedeki spor faaliyetlerini de imkanlarımız doğrultusunda destekliyoruz. Dörtyol’da futbol takımız var. Korkuteli’nde güreş ve hentbol takımı var. İnönü’de ise başarılı bir darts takımımız var. Ancak bunlara belli ölçülerde setsek sağlayabiliyoruz.”

“Köylerdeki projeler devam ediyor”
İnönü, Korkuteli ve Dörtyol için birçok projenin yapım aşamasında ve gündem de olduğunu belirten Öncü, İnönü’de birçok projenin tamamlandığını belirtti. Öncü şu şekilde konuştu:
“Köylerdeki projelerde devam ediyor. İnönü’de birçok projeyi tamamladık. Şimdi Korkuteli’nde düğün salonu projesi var. Ayın 20’sinden sonra temeli atılması hedefleniyor. Yine Korkuteli’nde iki park, bataklığın ıslah edilmesi, açık kanalların kapatılması ve mezarlık projesi var. Açık kanalların kapatılması hem küçük çocukların güvenliği açısında, hem sağlık açısından hem de pis kokunun önlenmesi bakımından büyük önem taşıyor. Dörtyol’la ilgili olan projelerimiz arasında ise yine açık kanalların kapatılması, çocuk parkı projesi ve ağaçlandırma projemiz var. Yeşil alan projesini sponsor şekline dönüştürdük. Ağaçlara bölgedeki kişilerin isimlerini verip o kişiler tarafından bakımı yapılmasını sağlayacağız. İnönü’de yağmur drenaj hattı projesi var. Ancak maliyetinin büyük olması nedeniyle bunu sonraya bıraktık. Kazı işleri çok pahalıya geliyor.”

“En büyük hedefim İkinci Bahar Projesi”
En çok gerçekleştirmek istediği projelerden bir tanesinin “İkinci Bahar” Projesi olduğunu söyleyen Öncü ancak maddi sıkıntılar nedeniyle henüz bu projeyi gerçekleştiremediğini belirtti. Öncü sözlerini şu şekilde tamamladı:
“En çok gerçekleştirmek istediğim projelerimden bir tanesi ikinci bahar projesiydi. Ancak kaynak yaratamadığımız için bu projemizden henüz uygulama aşamasına gelmeden vazgeçtik. Bu benim en büyük hedefim. Bu konuda bölgenin kendine göre sıkıntıları var. Aileler kopuk yaşıyor. Yaşlı kesim ilgi bekliyor. Bizim onları önemsediğimizi göstermemiz için gönüllerini fethetmemiz gerekiyor.”

Fotoğraflar: Hasan DÜZGÜN