Futbol ligleri arasında ilk olarak tamamlanacak olan 2. Lig’de şampiyonlar henüz kesinleşmezken, ligden düşen ilk takım ise Batı Grubu’nda Ağırdağ Boğaz oldu
Okan KARADEMİR
Futbolda 2012-2013 sezonu Telsim 2. Lig Doğu ve Batı Gruplarında son iki haftaya girildi.
10’ar takımlı iki grupta oynanan ve normal sezon sonunda gruplarını lider bitirecek olan takımların direkt 1. Lig’e yükseleceği 2. Lig Doğu Grubu’nda Akıncılar Batı Grubu’nda ise Baf Ülkü Yurdu son iki haftaya girerken zirvede yer alıyor.
1. Lig’e yükselecek 3’üncü ve son takım ise normal sezonun ardından oynanacak olan play-off maçları sonunda belli olacak.
İki grupta normal sezonun ardından gruplarını son sırada tamamlayacak olan takımlar ise direkt olarak bir alt kümeye düşecek.
Bir alt kümeye düşecek son iki takım ise normal sezonun ardından oynanacak olan play-out maçları sonunda belli olacak.
Batı’da Ağırdağ veda etti
Futbol ligleri arasında ilk olarak tamamlanacak olan 2. Lig’de ilk düşen takım belli oldu.
2. Lig Batı Grubu’nda 16. hafta sonunda Ağırdağ Boğaz 7 puanla son sırada yer alarak son iki hafta öncesinde en yakın rakibi Zümrütköy ile arasında 6 puan fark ve ikili averajda da rakibine karşı üstünlüğü olmadığından bir alt lige düşmesi kesinleşti.
Geçitkale takıldı, Akıncılar zirveyi ele geçirdi
Telsim 2. Lig Doğu Grubu’nda 16. hafta sonunda lider değişti.
Ligin ilk yarısının 7. haftasında zirvede bulunan Akıncılar 8. haftada Geçitkale’ye kaptırdığı liderlik koltuğunu tam 8 hafta aradan sonra 16. haftada geri ele geçirmeyi başardı.
16. haftada deplasmanda Dörtyol’u 8-1’lik farklı skorla mağlup eden Akıncılar puanını 37’ye çıkartarak, haftaya 36 puanla lider giren Geçitkale’nin deplasmanda Dipkarpaz’a 1-0 yenilmesiyle zirvenin yeniden sahibi oldu.
Ligde son iki haftaya girilirken Akıncılar şampiyonluk yarışında Geçitkale’nin bir adım önünde yer alırken iki takımı da son iki haftada zorlu maçlar bekliyor.
Akıncılar ve Geçitkale’nin zirve yarışında en yakın takipçileri konumunda olan Mehmetçik’te 16. haftada deplasmanda Akova’yı 3-1 yenerek puanını 33’e çıkarttı ve zirve takibini sürdürdü.
Mehmetçik kalan son iki maçını da kazanıp rakiplerinin puan kaybı yaşamasını bekleyecek.
BAF, Denizli’nin puan kaybını bekleyecek
Telsim 2. Lig Batı Grubu’nda ise son iki haftaya girerken lider Baf Ülkü Yurdu takipçisi Denizli ile arasındaki 3 puanlık farkı korudu.
16. haftada Baf Ülkü Yurdu evinde Zümrütköy’ü 2-1 yenerek puanını 35 yaptı liderliğini sürdürdü.
Baf’ın takipçisi Denizli de evinde ligden düşmesi kesinleşen Ağırdağ Boğaz’ı 4-2 mağlup ederek puanını 32’ye çıkarttı.
Önümüzdeki hafta oynanacak maçlarda iki takımda galip gelmesi halinde son hafta öncesinde 3 puan fark olmasına karşın ikili averajda Denizli’nin üstün olduğu için Baf şampiyonluk şansını son haftaya bırakacak.
Baf Ülkü Yurdu galip gelir ve Denizli puan kaybı yaşarsa Baf ligin tamamlanmasına 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan edecek.
Eğer Baf yenilir Denizli kazanırsa ikili averajda önde olan Denizli liderlik koltuğunu ele geçirecek.
Zirveyi 31 puanla üçüncü sırada takip eden Değirmenlik ise son iki hafta maçlarını kazanıp rakiplerinin puan kaybetmesini beklemek zorunda kalacak
Telsim 2. Lig Doğu Grubu puan durumu
Takımlar O G B M A Y AV. P
1.Akıncılar 16 11 4 1 41 12 29 37
2.Geçitkale 16 11 3 2 49 15 34 36
3.Mehmetçik 16 11 0 5 33 22 11 33
4.Çanakkale 16 7 4 5 28 23 5 25
5.Gaziköy 16 6 4 6 23 20 3 22
6.Dipkarpaz 16 6 3 7 22 28 -6 21
7.İncirli 16 4 3 9 13 35 -22 15
8.Akova 16 3 5 8 12 20 -8 14
9.Dörtyol 16 2 5 9 18 32 -14 11
10.Maraş 16 1 5 10 14 46 -32 8
17. Haftanın Programı
23 Mart Cumartesi
Mehmetçik-Dipkarpaz
Akıncılar-Akova
Gaziköy-Dörtyol
Geçitkale-Maraş
İncirli-Çanakkale
Telsim 2. Lig Batı Grubu puan durumu
Takımlar O G B M A Y AV. P
1.Baf ÜY 16 11 2 3 36 18 18 35
2.Denizli 16 10 2 4 22 11 11 32
3.Değirmenlik 16 9 4 3 37 20 17 31
4.Girne HE 16 9 2 5 22 16 6 29
5.Karşıyaka 16 8 4 4 30 23 7 28
6.Doğancı 16 4 7 5 23 17 6 19
7.Gaziveren 16 5 2 9 23 33 -10 17
8.A.Yeşilova 16 5 1 10 34 46 -12 16
9.Zümrütköy 16 4 1 11 22 31 -9 13
10.A.Boğaz 16 2 1 13 15 49 -34 7
17. Haftanın Programı
24 Mart Pazar
A.Yeşilova-Gaziveren
Değirmenlik-Girne HE
A.Boğaz-Baf ÜY
Doğancı-Denizli
Zümrütköy-Karşıyaka