En Üst

24 Nisan 2017

İki Toplumlu yeni Lefkoşa Su Aratma Tesisi yakında açılıyor

İki Toplumlu yeni Lefkoşa Su Aratma Tesisi yakında açılıyor
Haber İçi Üst

Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Başkanı Fellahoğlu bugün, açılış için son aşamaya gelen Haspolat’taki Atık Su Arıtma Tesisi’ni  ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Fellahoğlu günlük 30 bin metreküp evsel atık suyu arıtma kapasitesine sahip olan tesisin Lefkoşa için çok önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.
LTB Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Fellahoğlu ziyarette, UNDP-PFF adına Tesis Kontrolörü Paul Naylor ile Belediye Kanalizasyon Şubesi Amiri Faik Özkaynak’tan bilgi aldı.Kadri Fellahoğlu yeni su aratma tesisinin Lefkoşa’nın kanalizasyon anlamında tesis ihtiyacını uzun yıllar karşılayacağını işaret etti.

Tesiste en ileri teknoloji olan membran sistemi kullanıldı

Günlük 30 bin metreküp evsel atık suyu ve 1000 metreküp evsel vidanjör suyunu arıtacak kapasiteye sahip tesis, şu anda Lefkoşa’nın Türk ve Rum taraflarından gelen atık suların arıtmaya başladı.

Tesis’te dünyadaki atık su arıtma tesislerinin kullandığı en ileri teknoloji olan membran sisteminin uygulandığına işaret edilen açıklamada, şu anda kabul için performans ve güvenilirlik testlerinin devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, arıtılmış su kalitesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre Yasaları ve Avrupa Birliği (AB) Standartları’nı karşılayacak nitelikte olduğu belirtilerek, Tesis’ten çıkan atık çamur ise tekrar işlemden geçirilerek tesisin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sinin karşılanmasında kullanılacağı belirtildi.

 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King