İki Toplumlu Derin Vurgun!

8 Temmuz 2013 Pazartesi | 11:32
İki Toplumlu Derin Vurgun!
Kıbrıs Town Houses

Fileleftheros gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Füle’yle gerçekleştireceği bir sonraki görüşmede, Kıbrıs Rum tarafının kapalı bölge Maraş’ın iadesini öngören önerisini, Türkiye’ye iletmesi amacıyla Füle’ye vereceğini yazdı.

Gazete, Kasulidis-Füle görüşmesinin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmediği haberinde, Rum hükümeti ile AB’nin, Füle’nin öneriyi Türkiye’ye iletmesi konusunda uzlaştıklarını iddia etti.

Füle’nin Maraş önerisine ilişkin Türkiye’ye yönelik yaptığı ilk nabız yoklama girişimlerinin, Türkiye’nin öneriye sıcak bakmadığı izlenimiyle sonuçlandığını yazan gazete, Füle’nin “sürece müdahale etme ve bir aşamada kendi önerisini sunma bağlamında arabulucu rolü üstlenmeyeceğini, buna Güney Kıbrıs’ın da sıcak bakmadığını” ifade etti.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının kapalı bölge Maraş önerisinde, Ercan Havaalanının açılmasına ilişkin herhangi bir unsur bulunmadığını ancak bazı uluslararası çevrelerin, Ercan’ın “BM gözetimi altında faaliyet göstermesi ve uçuşların Güney Kıbrıs tarafından kontrol edilmesi” şeklinde önerileri kulislerde dile getirdiklerini yazdı.

Haberde, Türkiye’nin bu öneriye sıcak bakmadığı, Türk diplomatların temasları sırasında, Maraş önerisinin ancak doğalgaz ve Ercan Havaalanının tanınmasıyla ilişkilendirilmesi durumunda görüşülebileceği mesajını verdikleri iddia edildi.

KASULİDİS ROMA’YA GİDİYOR

Gazete bir diğer haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in 24-25 Temmuz tarihlerinde resmi ziyaret için İtalya’ya gideceğini yazdı.

Habere göre Kasulidis, İtalyan Dışişleri Bakanı Emma Bonino’yla, Kıbrıs sorunu, AB-Türkiye ilişkileri ve ekonomik kriz konularını görüşecek.

Gazete, Kasulidis’in, Güney Kıbrıs’ta büro açacağını duyuran İtalyan petrol şirketi ENI yetkilileriyle de temaslarda bulunacağını yazdı.