İki dudak arasından çıkan söz!

28

Futbolda “Süper Lig” heyecanı başlamadan yine teknik adam kıyımları yaşanıyor.

Özellikle sezon öncesi yaptığı transferler, harcadığı paralar ile şampiyonluğun en büyük adayı konumunda olan Yenicami’de yönetim, geçtiğimiz akşam herkesi şok eden bir karar aldı.
Başkan Bülent Avcan, ilk görev olarak takımın başına getirdiği teknik sorumlu Hasan Topaloğlu’nu hiçbir gerekçe göstermeden görevden aldığını açıkladı.
Topaloğlu’nun bu göreve gelmesi ile hedeflerinin hem kupa, hem de lig şampiyonluğu olduğunu açıklayan Yenicami yönetimi, büyük umutlarla, güvenerek bu zorlu göreve getirdiği genç teknik adam Hasan Topaloğlu’nu neden böyle ani bir kararla görevden aldı, anlamak mümkün değil.
Yenicami’de Abdullah Uluçhan’ın büyük sponsor desteğini bilmeyenimiz yok.
Yapılan transferlerde verdiği paralar, kulübün ihtiyaç harcamaları, formalar, hemen hemen tümünde Abdullah Uluçhan’ın payı var.
Yöneticilik yapımıza bakacak olursak “parayı veren düdüğü çalar” misali burada Abdullah Uluçhan etkenine dikkat çekmekte fayda var. Topaloğlu’nun Yenicami’de teknik sorumluluk görevine geldiği ilk günü hatırlıyorum. Abdullah Uluçhan’ın iş yerinde gerçekleşmişti. Onun Yenicami’ye gelmesinde etken olan isim Abdullah Uluçhan, teknik adamın görevinin sonlandırılışı ile ilgili kararın alınmasında da başkan Bülent Avcan ve yönetim kurulundan çok etkili olmuştur diye düşünüyorum.
Bu karar Yenicami’ye olumlu mu yansıyacak? Olumsuz mu yansıyacak? Sezon açılınca hep birlikte göreceğiz…
Büyük bir hedefle yola çıkarken güvenerek göreve getirdiğiniz teknik adamın istekleri doğrultusunda transfer politikası yapıyor, kamp çalışmalarına başlıyorsunuz. Yenicami’de son antrenmanı önceki akşam yaptıran Hasan Topaloğlu iki saat sonra, ani bir kararla görevden alınıyor. Hasan Topaloğlu’ndan öğrendiğim; yönetimin “Seninle şampiyonluğu yakalayacağımıza inanmıyoruz” şeklindeki gerekçesi!..
Doğrusu çelişkili bir durum. Siz yola çıktığınız insana güvenip güvenemeyeceğinize yolun yarısında mı karar verirsiniz?..
Yenicami için bu karara saygı duymak lazım. Fakat, takıma büyük emek veren Hasan Toplaoğlu için kötü bir karar oldu.
Bir kişinin iki dudağı arasından çıkan bir cümle ile rahatça görevine son verildi. Hiçbir teknik adam böyle bir olayla yüzleşmek istemez.
Yenicami’de yönetim kararın hemen ardından bazı teknik adamlarla görüştü. Görüşülen teknik sorumlulardan ismi öne çıkan Turan Altay’la dün yapılan görüşmeler sonrasında her konuda anlaşma sağlandı, takım Altay’a emanet edildi.
Çetinkaya’yı son 2 sezon şampiyonluğa taşıyan başarılı teknik adam Turan Altay, eminim Hasan Topaloğlu’nun başına gelenin endişesini içinde biraz olsun taşıyacaktır.
Öyle bir kulüp yönetimi ki her an böyle güvenerek göreve getirdiği adamı bir gecede görevden alabilecek durumda olduğunu da göstermiştir.
Turan Altay hocama hayırlısı olsun dileklerimi iletirken “Allah yardımcısı olsun” demekten de kendimi alamıyorum.