İftiracılar

19
İftiracılar

BÜYÜK YALAN…  Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmek Asil Nadir’in de Havadis’i yok etmek için kurdukları komplo 4 yıl gecikmeyle de olsa ortaya çıktı. Başbakan Sibel Siber kamuoyundan saklanan Başsavcılık raporlarını açıkladı: Bio-Kim olayında ve hellim ihracatında yasa dışılık yok

TARAFLI… Derviş Eroğlu’nun Başbakan olduğu dönemde kurulan Başbakanlık Denetleme Kurulu, Başsavcılığa taraflı raporlar gönderi. Başsavcılık “böyle rapor olmaz” deyip adeta isyan etti.  Polis devreye sokuldu ve soruşturma başlatıldı. Polis soruşturmasında suç unsuruna rastlanmadı. Başsavcı bunu rapor yaptı. Rapor kamuoyundan gizlendi

EKİP İŞİ… Derviş Eroğlu ve Asil Nadir’in kurdukları tezgah, görevden alınan Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Arifoğlu tarafından ileriye götürüldü. Yine görevden alınan KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ile Afrika Gazetesi günlerce yayın yaptı. Adeta bir linç kampanyası düzenlendi ama yalancı ve iftiracıların maskesini Başsavcılık düşürdü

Başbakan Sibel Siber, dün Bakanlar Kurulu öncesi düzenlediği basın toplantısında Başsavcılık’tan aldığı raporları açıkladı ve Bio-Kim olayı ile hellim ihracatı konusunda yasa dışılık olmadığını duyurdu.
CTP-BG hükümeti döneminde Romanya üzerinden İngiltere’ye hellim ihracatıyla ilgili Başsavcılığa gönderilen dosya hakkında gelen görüş konusunda bilgi veren Siber, Başsavcılığın, ihracat girişinin iyi niyetli ancak başarısız bir girişim olduğu görüşünü belirttiğini kaydetti.
Bio-Kim ile ilgili de konuşan Başbakan Siber, raporda Tarım ve Kimya Sanayi Limitet ile Bio-Kim arasında bir ihtilaf olduğunu ve başka bir suç unsuru tespit edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) hükümeti dönemindeki bazı icraatlarla ilgili Başsavcılığa gönderilen raporların da takipçiliğini yaptıklarını ifade eden Başbakan Siber, Geçitkale-Meriç- Lefkoşa arası enerji hattının Geçitkale Havalimanı’nın kapanmasına neden olduğuyla ilgili dosyayla hakkında Başsavcılık’tan gelen raporda, Başsavcının raporun tarafsız ve önyargısız olması gerektiği görüşünde bulunduğunu kaydetti.
“Denetleme kurulu üyeleri bu raporları yazarken yorum katmışlar” diyen Siber, polisin incelemelerine de atıfta bulunulan raporda görevi kötüye kullanma, devleti zarar uğratma yönünde tespit bulunmadığı, havalimanının kapanmasına sebebiyet vermediği yönde görüş belirtildiğini kaydetti.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
Her zaman kendisine yönlendirilen bir konu olduğunu kaydeden Siber, “Hatların başka tarafa geçirilmesi için 32 bin TL gerekiyormuş” dedi.

Hellim ihracatı konusu, iyi niyetli girişim
CTP-BG hükümeti döneminde Romanya üzerinden İngiltere’ye hellim ihracatıyla ilgili Başsavcılığa gönderilen dosya hakkında gelen görüş konusunda bilgi veren Siber, Başsavcılığın, ihracat girişinin iyi niyetli ancak başarısız bir girişim olduğu görüşünü belirttiğini kaydetti.

Bio-Kim konusunda suç unsuru yok

CTP-BG hükümeti döneminde Bio-Kim konusunda hazırlanan dosya ile ilgili başsavcılığın konunun ileri götürülmesine neden olacak bir unsur görmediğini ifade eden Siber, raporda Tarım ve Kimya Sanayi Limitet ile Bio-Kim arasında bir ihtilaf olduğunu ve başka bir suç unsuru tespit edilmediği belirtildiğini kaydetti.

Denetleme kurulu ocaktan beri çalışmıyor
Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmaları konusunda da bilgi veren Siber, kurulun üye eksikliğinden dolayı 2 Ocak 2012’den beri çalıştırılamadığını açıkladı.
Kendisinin, şeffaflık gereği kuruldan CTP hükümeti dönemine ait icraatları talep ettiğini ve elde ettiği dosyaları Başsavcılığa ileterek görüş istediğini söyleyen Siber, gelen görüşler arasında suç unsuru bulunmadığının görüldüğünü ifade etti.