En Üst

30 Mart 2017

İftar-Sahur Arası En Az 2 Litre Su İçin

Haber İçi Üst

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gamze Çam, bu yıl Ramazan ayında orucun sıcak ve uzun günlerde tutulduğunu ifade ederek, "Bu nedenle oruç tutanlar su tüketimine çok dikkat etmeli" dedi.

Sıcak havalar nedeniyle aşırı derecede suya ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan Çan, şunları söyledi:

"Oruç tutan kişi yaklaşık 17 saat su tüketemeyecek, onun için iftar ile sahur arasında en az 2 litre su tüketmeli. Normalde günde 2-2.5 litre su
içilmeli. Oruç tutan kişi güneş altında çalışacaksa tüketeceği su miktarı 3 litreyi bulabilir. Bunu da yiyebildiği sürede tüketmeli. İftar ile sahur arasında yaklaşık 7 saatlik bir süre var ki bunun bir kısmı da uyku ile geçiyor. Onun için de bu süre iyi değerlendirilmeli. Ne iftarda ne de sahurda aşırı şekilde su tüketilmemeli. Süre iyi kullanılmalı. İftar soğuk su ile açılmamalı."

Ramazan ayında çok şekerli yiyeceklerin yenmemesi gerektiğini de ifade eden Çan, "Suyun dışında açık çay ve ayran içilebilir ama vücudun dengesini sağlamak için 2 litre sıvının en az 1,5 litresi su olmalı" diye konuştu.

Oruçlu iken vücudun susuz kalmaması gerektiğini, bunun çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini de kaydeden Çan, şunları ifade etti:

"Vücut susuz kaldığı taktirde ilk olarak böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle böbrek hastalığı olanlar çok daha dikkatli olmalı. Hiç şikayeti olmayanlarda bile susuzluk durumunda böbrek şikayetleri olabilir. İdrar yollarında sorunlar yaşanabilir. Çünkü susuz vücudun dengesi bozulur. Uzun ve sıcak günlerde insanın belli bir miktar su tüketmesi gerekir. Bu oranda su tüketmemesi makinenin yağsız çalıştırılmasına benzer."

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King