“Huzur” içinde bayram

65
“Huzur” içinde bayram

Ramazan Bayramı’nda Mağusa’da faaliyet gösteren Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’ni ziyaret eden Havadis, yatılı bakım evi sakinlerinin duygularını paylaştı

KEYİFLERİ YERİNDE:  Havadis, Gazimağusa’da faaliyet gösteren Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti. Gözlerinin içi gülerek eski bayramları anlatan yaşlılar, şimdilerde tek isteklerinin biraz ilgi olduğunu kaydetti. Ailelerinin gösterdiği ilgiden oldukça memnun olan yaşlılar, merkezde olmaktan da gayet mutlu
DEVLET ELİ YOK: Yaşlı Yaşam Merkezi’nin kurucusu Meryem Özkutupel, “Her şeyi kendi tırnaklarım ile kazıyarak yaptım, 21 tane yaşlı nene ve dedemin duaları ile başarıyorum” diyerek, devletten hiçbir yardım görmediğinden yakındı

Nadire KRAŞLIOĞLU
Mağusa’da faaliyet gösteren Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’ndeki yaşlılar, Ramazan Bayramı’nda duygularını Havadis’le paylaştı. Normal günlerden farklı olarak özel günler ve bayramlarda sevdiklerinin yanlarında olmasını bekleyen yaşlılar yaklaşan Ramazan Bayramı nedeni ile tek isteklerinin evlatlarının ziyaretlerini aksatmamaları olduğunu dile getirdi. Özen Yaşlı Yaşam Merkezi yaşlıları ile oldukça duygulu anların yaşandığı ziyarette geçmiş yıllardaki bayramlardan söz eden yaşlılar, yatılı bakım evi işletmecisi Meryem Özkutupel’den duydukları memnuniyeti dile getirerek, yaşam merkezinde kardeş gibi anlaşıp huzur içinde geçindiklerini söylediler.

Özkutupel: Devletten destek yok
Uzun yıllar huzur evinde çalışıp, 4 yıl önce kendi imkanlarını kullanarak Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’ni kurduğunu belirten Meryem Özkutupel, merkezde 21 yaşlının bulunduğunu kaydetti. Kendisini yaşlılara adayarak, onların daha iyi bir yaşam sağlaması için uğraştığını dile getiren Özkutupel, merkezde bulunan tüm yaşlılar ile ayrı ayrı ilgilenildiğini ve tüm ihtiyaçlarının giderildiğini anlattı. İşini severek yaptığını söyleyen Özkutupel,  “Her şeyi kendi tırnaklarım ile kazıyarak yaptım, 21 tane yaşlı nene ve dedemin duaları ile başarıyorum” diyerek, devletten hiçbir yardım görmediğinden yakındı.


Hoca: Keşke dünya gözüyle bir kere daha görsem
3 erkek bir kız çocuğu annesi Mihri Mürsel Hoca, “doğdum doğalı yaşarım” diyerek, kaç yaşında olduğunu bilmediğini söyledi. Mihri nene, 2 buçuk yıldır Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’nde olduğunu belirterek, merkezdeki herkes ile kardeş gibi anlaştığını çok iyi geçindiklerini söyledi. Annesini küçük yaşta kaybettiğini babasının ise annesi öldükten sonra dayısının eşi ile evlendiğini anlatan Mihri nene, babasının evlendikten sonra kendisini hiç istemediğini söyleyerek “Beni nenem büyüttü” dedi. Küçük yaşta evlendiğini de söyleyen Mihri nene, “Geçmiş yıllardaki bayramlarda ‘evimizde her şeyimizi yapardık. Köy fırınını yakardık, kafes yoğurup çörek yapardık. Çoluk çocuk herkes bir araya toplanıp bayram kutlardık. Nerede o eski bayramlar?” şeklinde konuştu. Mihri nene, geçmiş yıllara duyduğu özlemi dile getirdi.  Bakım evinde olduğu halde evlatlarının çok sık gelerek kendini ziyaret ettiğini belirten Mihri nene, bayramlarda da tüm evlat ve torunlarının bir araya gelip elini öpmeye geldiklerini anlattı. Gözlerinin görmemesi nedeni ile torunlarını göremediğinden yakınan Mihri nene, “Evlatlarımı torunlarımı çok severim, onlarda beni çok sever. Öper koklarım ama keşke dünya gözüyle hepsini bir kere daha görsem, başka bir şey istemem” dedi.

Salih: Burada iyi bakım var ama ben hep kocama ağlarım
On beş yaşında evlenerek 65 yıl İngiltere’de yaşam sürdüğünü Havadis’e anlatan 84 yaşındaki Zühre Salih ise Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’nin en bakımlı kadınlarından. Uzun süre İngiliz kültürü ile yaşayan Zühre nene 3 evladı olduğunu dile getirdi ve 2 yıl önce çok sevdiği,  uzun yıllar aynı yastığa başını koyduğu eşini kaybettiğini anlattı. Eşinin vefatı ile zor günler geçirdiğini gözleri dolarak anlatan Zühre nene,  “Bize burada çok iyi bakarlar ama ben gece gündüz kocam için ağlarım” dedi. Evlatlarının sadece özel günlerde değil bazen günde 2 defa ziyaretine geldiğini söyleyen Zühre nene, bayramların küslerin barıştığı, ailelerin bir araya geldiği güzel günler olduğunu belirterek, bayramlarda yaşlıların da unutulmaması gerektiğini ifade etti.
Celalettinoğlu: Bayramlar burada da bayram tadında
Hanife Celalettinoğlu eşi Ali Bey Celalettinoğlu ile birlikte Özen Yaşlılar Yaşam Merkezi’nin 2 konuğu. Üç çocuk annesi Hanife nene, eski bayramları anlatırken gözlerinin içi gülüyor, geçmiş yıllarda köyü olan Balalan’da fırın yakmadan bayramın geldiğinin anlaşılmadığını söylüyor. İlk olarak geçtiğimiz Kurban Bayramı’nı Meryem Özkutupel ve diğer kader arkadaşları ile birlikte geçirdiğini söyleyen Hanife nene, evlatlarının kendilerini ziyarete geldiğini, ihmal etmediğini söyleyerek, “Eski bayramların tadı olmasa da bayramlar burada da bayram tadında. Meryem bayramlarda kebap yapıp bizi yediriyor” diyerek Özkutupel’den duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Esen: Allah kimseye evlat acısı göstermesin
17 yaşında Mağusa’ya gelin gelen 7 çocuk annesi Meryem Esen, 16 aydır Özen Yaşlı Yaşam Merkezi’nin konuğu olduğunu anlattı. Evlatlarının bir kısmının yurt dışında evli olduğunu söyleyen Meryem nene, burada bulunan evlatlarının sık sık ziyaretine geldiğini ve bayramlarda da kendini yalnız bırakmadığını ifade etti. 17 yaşında evlendiğini ancak eşinin alkol sorunu olduğunu anlatan Meryem nene, “Rahmetlik bana bir gün rahat gün yüzü göstermedi. 9 yaşında öksüz kaldım, yaşadıklarıma boynumu eğdim geçindim. 7 tane evladım var hepsini çok severim. Allah kimseye evlat acısı göstermesin” diyerek, yaşlıların bayramlarda beklediği tek şeyin ilgi olduğunu söyledi.