“Hurda araç çetesi” çökertildi

0
“Hurda araç çetesi” çökertildi

Duygu ALAN

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri tarafından Haspolat’ta faaliyet gösteren zanlı Haluk Kasap ve zanlı Cemile Minnoş’un sorumluluğunda bulunan bir hurdalığa yapılan operasyonda, 1 adet plakası ve şasi numarası parçalanmış olan Mitsubishi marka bir adet üzerinde JK833 plakaları takılı olan Toyota marka araç bulundu.
Toyota marka araçta takılı olan JK833 plakalarının başka bir araca ait olduğunu tespit eden polis, ayrıca söz konusu aracın 2013 yılı içerisinde zanlı Haluk Kasap ile Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed’in Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye sürerek getirdiğini tespit etti.
Elde edilen bulgular ışığında soruşturmayı genişleten Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri, aynı gün zanlı Mohamed Ahmed’in evine operasyon düzenledi ve yapılan aramada zanlının evinin hemen yanında kilitsiz vaziyette, üzerinde HV496 plakaların takılı olduğu beyaz renk Toyota marka bir araç tespit edildi.
Zanlı Mohamed Ahmed’in evinin yanında bulunan Toyota marka aracın üzerinde takılı olan HV496 plakaların da yine başka bir araca ait olduğu tespit edildi.

Parçaları yurt dışına göndereceklerdi
Polisin, sahte plakalı araçlarla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında zanlılar Haluk Kasap ve Cemile Minnoş gözaltına alındı.
Zanlılar, polise verdikleri gönüllü ifadelerinde, sahte plakalı Toyota marka iki aracı Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed’in isteği üzerine parçaladıklarını ve parçaları yurtdışına göndereceklerini belirtti.
Mısır uyruklu zanlı Mohamed Ahmed ve suç ortağı olduğu tespit edilen yakın arkadaşı Mısır uyruklu zanlı Moustafa Hüseyiin gözaltına alındı.
Zanlı Mohamed Ahmed’in daha önce de yakın arkadaşı Moustafa Hüseyiin ile birlikte KKTC genelinde topladıkları araçları parçaladıkları ve parçaları yurtdışına gönderdikleri tespit edildi.

Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacaklar
Ülke genelinde topladıkları araçları parçalayarak parçaları, yurtdışına gönderen Mısır uyruklu zanlılar Mohamed Ahmed, Moustafa Hüseyiin ve KKTC’deki suç ortakları zanlı Haluk Kasap, zanlı Cemile Minnoş, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.
Zanlılar hakkında soruşturmayı yürüten polis, olayın henüz soruşturma aşamasında olduğunu, zanlıların serbest kalması halinde soruşturmayı olumsuz etkileyebileceklerini söyledi ve her dört zanlının da 1 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını istedi.
Mahkeme, 4 zanlının soruşturma maksatlı 1 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına emir verdi.