Hükümetin yarısını istedi

15
Hükümetin yarısını istedi

Gizem ÖZGEÇ

EN AZ BEŞ BAKAN… Hükümet senaryoları içerisinde kilit parti konumunda yükselen Demokrat Parti’de, parti sözcüleri “en az beş bakanlık ve etkili bakanlıklar” cümlelerini kullanmaya başladı. DP hükümet pazarlıkları başlamadan tavrını belirledi

Meclis’e 12 milletvekili getirmeyi başaran ve oylarını artıran DP, koalisyon pazarlığına hazır. DP, bakanlıkların yarısını istiyor. Elini güçlenmiş olarak gören DP; ortaklık hükümeti görüşmelerinde, etkin bakanlıklarda yetki isteyecek. DP Genel Sekreteri Bengü Şonya ve etkili isimlerden Mustafa Arabacıoğlu, yaptıkları açıklamada, DP’nin etkin bir şekilde koalisyonda yer alacağını, en az beş bakanlık ve etkili bakanlıklar talep edileceğini resmen açıkladı.
DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, “Daha önceki hükümet dönemindeki gibi bir iki etkisiz bakanlık alıp oturmayız. Gücümüz oranında etkin bakanlıkları istiyoruz” dedi.
“İki partiye de şimdilik eşitiz”
Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya ise,  şu an partilerinin koalisyon konusunda hiçbir partiye karşın,  net bir tavrı olmadığını söyledi. Şonya, Cumhurbaşkanı Eroğlu kimi görevlendirirse o partinin diğer partilerle temas kurma yoluna gideceğini kaydetti.
Şonya, “Hiçbir patiye yakınlık da uzaklık da yok.  Seçmen belli rakamlar ortaya koydu. Partilere kendi aralarında belli oranda yetkiler verdi. Buna göre oturup bu konuda pazarlık yapılacak.  UBP-DP 26 vekil demektir. Ancak birinci aşamada hükümet kurma görevini CTP’ye verecektir. Bu noktada konuşulması gereken,  CTP-UBP ve ya CTP- DP koalisyonudur. Eğer ikinci aşamaya geçilirse, CTP bu görevi geri i iade ederse, yeni olasılıklar değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

“Bir iki tane etkili olmayan bakanlık kabul etmeyiz”
Şonya, koalisyon görüşmelerinde iş pazarlık noktasına gelirse ortaya koyacakları tavrı ise şöyle açıkladı: “Daha önceki hükümet dönemindeki gibi birkaç tane etkili bakanlık alın da yerinize oturun” gibi bir yaklaşımı asla kabul etmeyiz. Biz gücümüz oranında bir hükümette temsil edilmek niyetindeyiz. Bir koalisyona gireceksek etkili bakanlıklarda rol oynamak isteriz. Bu konuda çok ciddiyiz.”

“Çözüm arayışları ilelebet süremez”
Şonya, CTP Genel Başkanı’nın basın toplantısında vurguladığı Kıbrıs sorunun çözümü konusunda ise şöyle dedi: “Kıbrıs konusuna gelince ilelebet görüşmeye devam edilemez. Görüşmeler belirli tarihle sınırlanmalı. Ondan sonrası için olmazsa olmaz. Görüşelim sonsuza dek gibi bir duruşumuz yok.  Bu çerçevede yol bulunursa katkı koymaya hazırız.”