Hükümet sancısı

30
Hükümet sancısı

MALİYE VE İÇİŞLERİ SIKINTISI AŞILDI: CTP-BG ile DP-UG arasında yürütülen görüşmeleri tıkanma noktasına getiren Maliye ve İçişleri Bakanlıkları konusundaki sorun aşıldı. DP-UG “İki bakanlıktan biri bizde olmalı” talebini geri çekti. İki parti arasında Kıbrıs konusunda var olan görüş ayrılığının da giderildiği belirtildi

UBP DE DP-UG DE İYİMSER: CTP-BG’nin dün her iki parti ile kamuoyu önünde resmi olarak yürütülen görüşmelerinde aşılmayan sorunlara, perde gerisinde gayri resmi pazarlıklarda çözüm arandı. UBP de DP-UG de kamuoyuna iyimser mesajlar vererek, CTP-BG ile ortaklık konusunda istekli bir tavır sergiledi

 

Bertuğ TOPAL
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde önceki gün yapılan Parti Meclisi toplantısında çıkan karar sonucunda CTP hem Ulusal Birlik Partisi ile hem de Demokrat Parti ile görüşmeye başladı. CTP, bir yandan UBP ile görüşürken diğer yandan açık kapı bıraktığı DP ile de kaldığı yerden görüşmelere devam ediyor. Her iki parti ile de koalisyon için temeli hazırlayan CTP bugün koalisyon için son noktayı koyma planları içerisinde.

CTP koalisyonda kararlı
CTP, Parti Meclisi’nde aldığı karar ile hükümette olma kararlılığını bir kez daha gösterdi. Hem UBP hem de CTP ile temas içerisinde bulunan CTP, temel prensiplerde her iki parti ile de mutabakata varmış durumda. Bugün ise bakanlıklar konusunun netlik kazanmasıyla CTP’nin hangi parti ile koalisyon kuracağı netlik kazanacak.

Dananın kuyruğu bugün kopacak
Temel hassasiyetlerde her iki parti ile de mutabakata varan CTP bugünkü görüşmelerde bakanlıklar ve onların bağlı olacağı kurum ve daireleri görüşecek. Dünkü görüşmelerin aksine bugünün daha gergin geçmesi bekleniyor. UBP veya DP, bugün yapılacak pazarlıkların ardından hükümet dışında kalacak.

UBP’de mevcut yönetim CTP’yi istiyor
Ulusal Birlik Partisi’nde grup başkan vekili ve genel başkan adayı Hüseyin Özgürgün’ün başını çektiği bir grup CTP ile koalisyon yapılması taraftarı. Bunun nedeninin ise DP’nin Cumhurbaşkanı Eroğlu ile ileri gelen ilişkisi olduğu öğrenildi. Diğer yandan ise Sunat Atun’un liderliğindeki grup DP ile bir koalisyona daha sıcak bakıyor. UBP’de mevcut yönetim oluşacak bir koalisyonda bulunulmaması durumunda önümüzdeki dönemde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Yerel Yönetimler seçimlerinde partinin daha da kan kaybedeceği görüşünde.

DP’de sular durulmuyor
Demokrat Parti’de de sular durulmuyor. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın genel sekreter Bengü Şonya’nın ayrı UBP’den kopup gelen 8’ler ayrı açıklama yapması nedeniyle bu durumdan rahatsız olduğu öğrenildi.

Bakanlıklardaki pürüz tamam gibi
Her ne kadar Denktaş “Dün yapılan toplantıda bakanlıklar görüşülmedi” açıklaması yapsa da yenilen yemekte bakanlıklar konusunun da gündeme geldiği öğrenildi. Geçtiğimiz süreçte DP-CTP görüşmelerinin tıkanma noktasına gelmesini sağlayan Maliye ve İçişleri Bakanlıklarından birinin DP’ye verilmesi konusunun aşıldığı bildirildi. Her iki bakanlığın da CTP’de kalması konusunda mutabakata varan liderler daire ve kurumlar konusunda bazı değişiklikler yapacak.

Gece sürpriz toplantı
CTP-BG ve DP-UG arasında dün gece planlananın dışında sürpriz bir toplantı daha yapıldı. İki parti heyeti arasında gerçekleştirilen toplantıda hükümete son şeklin verilmesi için ek çalışma yapıldı. 

Yorgancıoğlu: “İlerlemeler oldu ama henüz sonuçlandırmadık”
Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde dün akşam Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler  (DP-UG) heyetleri üç saat görüştü.
CTP Genel Merkezi’nde saat 19.00 sıralarında bir araya gelen CTP-BG ile DP-UG heyetlerinin görüşmesi saat 22.30 sıralarında tamamlandı.
Görüşme sonrasında CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş açıklama yaptı.
Yorgancıoğlu, DP-UG ile dün ikinci kez bir araya geldiklerini ve konuları daha derinlemesine tartıştıklarını belirterek, “İlerlemeler oldu ama henüz sonuçlandırmadık bugün yeniden bir araya gelip kaldığımız yerden devam edeceğiz. Umarım yarın bir sonuç çıkar” dedi.
DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, belli yakınlaşmalar olmakla beraber sorunlar da olduğunu belirterek, yarın akşam saatlerinde iki  partinin Parti Meclislerinin de toplanacağını ve olumlu ya da olumsuz bir sonuca varmak durumunda olduklarını kaydetti.

Hangi bakanlığa kim atanacak
Bir yandan resmi görüşmeler sürerken diğer yandan kulislere bakanlık pazarlığında anlaşma sağlandığı bilgileri sızdırıldı. Olası bir koalisyonda CTP’de kalacak olan bakanlıklar arasında yer alan Dışişleri Bakanlığı için Özdil Nami veya Kutlay Erk ismi geçerken, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı için Tufan Erhürman veya Doktor Ahmet Gülle’nin adından bahsedildi. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı için Teberrüken Uluçay veya Birikim Özgür; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ise tek isim olarak Önder Sennaroğlu’nun adından bahsediliyor. Maliye Bakanlığı için geçiş hükümetinin bakanı Zeren Mungan ve Ekonomi Bakanı olmaması halinde Teberrüken Uluçay’ın getirilmesi düşünülüyor. DP-UG ile yapılan pazarlıkta CTP’de kalması yönünde karar verilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı için de genel sekreter Asım Akansoy ile mevcut bakan Aziz Gürpınar’ın adı geçiyor.

DP-UG’de kim hangi bakanlığa oturacak
Demokrat Parti’ye verilen bakanlıklar da ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı için Serdar Denktaş, Sağlık Bakanlığı için Ahmet Kaşif veya Zorlu Töre, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı için Hasan Taçoy veya Menteş Gündüz isimleri geçiyor. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı için Bengü Şonya veya Serhat Kotak isimleri düşünülüyor.

Toplam 3 görüşme
Hükümet kurma görevi 30 Ağustos Cuma günü sona erecek olan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), dün gün boyu hem Ulusal Birlik Partisi (UBP) hem de Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ile ayrı ayrı görüştü.
Hükümet kurma çalışmaları kapsamında, CTP-BG ile UBP yetkilileri, dün yer alan yarım saatlik görüşmede hükümet kurma çalışmalarını başlatma konusunda mutabakata vardı.
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile UBP Genel Başkanı İrsen Küçük ve heyetleri arasında CTP-BG Genel Merkez binasında 11.00’da başlayan görüşme saat 11.25’de sona erdi.
Görüşme sonrası açıklama yapan UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, iki partinin hükümet kurma çalışmaları başlatma konusunda mutabakata vardığını açıkladı.
İrsen Küçük başkanlığındaki UBP heyetinde Necdet Numan, Hüseyin Özgürgün, Nazım Çavuşoğlu ve Ünal Üstel yer alırken, Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki CTP heyetinde genel sekreter Asım Akansoy, Özdil Nami, İsmet Akim ve Hakan Kuntay yer aldı.

Yemekli koalisyon görüşmesi
Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu koalisyon görüşmeleri kapsamında öğlen yemeğinde bir araya geldi.
DP-UG olarak halkın seçimlerde verdiği işarete ve kendi tabanlarıyla onların beklentilerine saygılı olduklarını ifade eden Denktaş, bir diyalog ve al-ver süreci olması gerektiğini kaydetti.

Denktaş: Yaklaşımlarda büyük oranda benzerlikler mevcut
Öğlen yemeğinde genel başkan Özkan Yorgancıoğlu’yla bir araya gelen DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş sonrasında basına açıklama yaptı.
Denktaş, Yorgancıoğlu’yla bugüne kadar geçen süreci değerlendirdiklerini ve bu aşamada bakanlık pazarlığı yapma noktasında olmadıklarını söyledi.

Kıbrıs konusunda uzlaşı var
Denktaş, genel sekreterlerinin Özdil Nami’yle birlikte Kıbrıs Konusundaki sıkıntıyı nasıl aşabileceklerini görüşüp mutabakata vardıklarını söyleyerek, CTP’nin değerlendirmelerini tamamladıktan sonra, eğer gerek duyarlarsa DP-UG’nin de kendileriyle bir araya gelebileceğini belirtti.
Denktaş, önümüzdeki iki gün içerisinde bir sonuca ulaşılacağını ifade etti.
Denktaş, yemekte ne vardı sorusuna da; deniz mahsullü spagetti yanıtını verdi.

CTP-BG ile UBP temel konuları aştı
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Ulusal Birlik Partisi (UBP) heyetlerinin hükümet kurma kapsamındaki görüşmeleri de dün yapıldı.
İki parti görüşmelere devam kararı aldı. Bugün yapılacak toplantının saati ile ilgili kesin bir bilgi verilmedi.
UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu yaklaşık bir buçuk saat süren toplantı sonunda basına kısa bir açıklama yaparak şunları dile getirdi; “CTP-BG’nin ortaya koyduğu hassasiyetler tarafımızdan değerlendirildi. Bizim hassasiyetlerimiz de onlara iletildi. Bugünkü toplantıda bunlar paylaşıldı. Bu paylaşımın sonucunda, hassasiyetler noktasında ayrı düştüğümüz ciddi noktalar olmadığı yönünde bir kanaat oluştu.”

Olası CTP-DP koalisyonundaki bakanlık paylaşımı
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı-CTP
Maliye Bakanlığı-CTP
Dışişleri Bakanlığı-CTP
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı -CTP
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı-CTP
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-CTP
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı-DP
Sağlık Bakanlığı-DP
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı-DP
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı-DP

Olası CTP-UBP koalisyonundaki bakanlık dağılımı 
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı-CTP
Maliye Bakanlığı-CTP
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı-CTP
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-CTP
Sağlık Bakanlığı-CTP
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı-CTP
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı-CTP
Dışişleri Bakanlığı-UBP
Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı-UBP
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı -UBP


CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, toplantı çıkışında el sıkışarak basına poz verdi. Yüzlerin gülmesi ülkenin CTP-DP koalisyonuna daha yakın olduğu izlenimi verdi

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı İrsen Küçük dün CTP-BG Genel Merkezi’ne gelerek koalisyon görüşmelerine katıldı