Hükümet bugün düşer

24
Hükümet bugün düşer

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan Danışma Kurulu, hükümete yönelik güvensizlik önergesinin bugün Meclis Genel Kurulu’nda oylanmasına karar verdi.
Meclis Genel Kurulu bugün saat 10.00’da bu gündemle toplanacak.

Danışma Kurulu, Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Demokrat Parti (DP) Milletvekili Hasan Taçoy’un katılımıyla bu sabah toplandı.

Kararı Bozer açıkladı

Kısa süren toplantının ardından basına açıklama yapan Bozer, hükümete yönelik güvensizlik önergesinin oylamasının yapılacağı tarihi saptamak amacıyla toplandıklarını ve oy birliğiyle önergenin yarın oylanmasına karar verildiğini söyledi.

Oylama bugün…

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük, güvensizlik önergesinin genel görüşmesinin bir günde tamamlandığını dolayısıyla oylamanın da bugün yapılmasına karar verildiğini kaydetti. Küçük, Cumhuriyet Meclisi’nin bugün toplanarak, oylamayı yapacağını ifade etti.

Yorgancıoğlu: Daha önce hedeflenen tarih onaylandı

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP’nin de grup olmasının ardından Danışma Kurulu’nun yeniden toplanarak, daha önce oylama için hedeflenen tarih olan yarını oy birliğiyle onayladığını söyledi.

Taçoy: Demokrasi kazanacak

DP Milletvekili Hasan Taçoy da, gelinen noktada güvensizlik önergesinin oylanmasının önemli olduğunu söyleyerek, Danışma Kurulu’nun toplanarak tarih olarak bugünü saptadığını kaydetti. Taçoy, “Çıkacak sonuç ne olursa olsun ülke demokrasisi kazanacak” dedi. İrsen Küçük hükümetinin ülkeye tam anlamıyla hizmet veremediğini iddia eden Taçoy, bu nedenle güvensizlik önergesinin gündeme geldiğini söyledi.

DP Olağanüstü Kurultayı da bugün
Taçoy, yarın DP’nin isim değişikliği gündemli olağanüstü kurultayının yapılacağını, hemen ardından da siyasi parti başkanlarının bir araya gelerek ülkenin hükümet bazında nasıl temsil edileceğinin görüşüleceğini ifade etti. Taçoy, ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu, KKTC’nin layık olduğu şekilde idare edilmesi noktasında halkın sesine kulak verileceğini kaydetti.

28 Temmuz’da yapılacak milletvekilliği erken genel seçimiyle ilgili süreç Cumartesi günü başlarken Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, CTP, TDP, DP ve UBP’den ayrılan 8 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesinin görüşmesini Pazartesi yapmıştı.

Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümet 17 Mayıs 2010’dan beri işbaşında bulunuyor. Hükümetteki bazı bakanlar 6 Nisan 2011 ve 10 Eylül 2012 tarihlerindeki değişikliklerde görevden alınmıştı.