Hesap bilmeyen kasap…

0

Yurdum topraklarının, yaşayanların elde ettiği deneyimler sonucu anonim haline gelen oldukça güzel özlü sözler var.

Özelliklede “iş bilme ve iş yapma üzerine”…
Bunlardan başlıcası hesap bilmeyen kasabın ne satır ne de masat bırakmaması ya da diğer türevi “bir kalbur samanı iki eşeğe bölememe” beceriksizliği gibi…
Malum üretken toplum değiliz. Toplum mühendislerinin “Balık tutma yerine bizi hazırdan beslenme alıştırması” beraberinde savurgan ve ekonomik konularda rahat bir toplum haline getirdi. Hal böyle Kıbrıs adasının orijinali olan iki eşekten bir açlıkla baş başa kalırken hesapsız kasabın masatla imtihanı yaşanılan gerçek oldu.

***

Ülkeyi ya da ülke sporunu yöneten, yönettiğini sananların biraz daha ilim irfan sahibi olması toplumsal dileğimiz.
Ancak makam, mevki sahiplerinin sokaktakilerle eş değer bile olması bu coğrafyanın alın yazısı.
Daha yılın altıncı ayı tamamlanmadan bir yıllık bütçenin tüketilmesi, gelecek yıla borçla girilmesi
her dönem pişirilip pişirilip önümüze konuluyor.
Sezonun tamamlanmasına altı ay kala tüm kalemlerin boşaltılması, Spor Dairesi’nin tam takır kuru bakırı oynaması bir tarafa başta elektrik olmak üzere borçların da birikmesi caba.

***

Taze, maalesef geçici Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanımız Asım İdris elektrik konusunda sorun yaşayan tesisleri yeniden faaliyete geçirtti.
3 hafta elektriksiz kalan yüzme havuzu bile yeniden açıldı. Ama bu kez elektrik var havuzu ısıtacak mazot yok. Mazot alınan şirket aylardır devletten ödemediği gerekçesiyle tıpkı Elektrik Kurumu gibi haklı olarak isyanda…
Akılsız başın cezası yine ayaklara… Tüm bu yaşananların bedelini yine halk ödeyecek.
Spor Dairesi fetva vermiş yaşanan onca olaya rağmen parmağının arkasına saklanmaktan öteye geçmeyen federasyon da kulüplerle bile görüşmeden havuzun duvarına asmış. Havuzu kullanan ilgililerin dikkatine kulvar ücretlerine % 50 zam geldi…
Sosyal devlet kavramı sanırım sadece Anayasa’ya özgü bir sembolik argüman. Asli görev olması gereken kendi tesisini daha çok kişinin kullanılması için çaba yerine belirgin zümrelerin, belirgin geliri olan sınıfların ancak spor yapması politikanın en ucuzu.
Hani devletin amacı spor yapmayı yaygınlaştırmak, gençliği kötü alışkanlıklardan uzak tutmaktı.
Başarılı sporcuları desteklemek ve bunların sayısını artırmak için imkanlar yaratmaktı.
Tek dert kendi beceriksizliklerinin bedelini başkalarının ödemesi..
Kabul etmek gerekir ki yöneticilik; vizyon isteyen bilimdir. Bırakalım bu işlerli beyler, bu coğrafyada biz sadece yönetilmeye alıştık, kabul etmek gerekir ki bu bizim işimiz değil. Elimize gözümüze bulaştırıyoruz. Yapabileceğimiz daha basit işlere yönelelim mesela çöp toplayalım diyeceğim ama onu da beceremediğimiz Lefkoşa örneğindeki gibi ortada…  

**
Tavsiyemdir. Güney Lefkoşa Belediyesi’ni 50 metrelik olimpik yüzme havuzunu geçtim. Kaymaklı’nın arkasında Güney’de 2-3 bin nüfuslu Eylence Belediyesi var.
Çok amaçlı spor ve aktivite tesislerinin yanında bir de 25 metrelik açık yüzme havuzu da bulunuyor. Yıl 12 ay faaliyette. Yazın sıcak, kışın soğuk dinlemeden havuz 365 gün açık, Diğer tesisleri ise ışıl ışıl. Arkadaşlar birkaç gün koltuğu bırakıp Eylence Belediyesi’nden staj yapsınlar. Belki biraz deneyim kazanıp işgal ettikleri makamın gereğini yapabilirler.