Her taşın altından çıkıyor

0
13
Her taşın altından çıkıyor

3 KİŞİ ARANIYOR… Güney Kıbrıs’ta yaşayan bir Rum’a ait toplam 55 bin Euro değerindeki 1 adet yemleme makinesi ve 1 adet balya bağlama makinesi çalındı. Olayda zanlı görülen Coşkun Alaslan ve Hüdaverdi Çiftçioğlu tutuklandı. Suç ortağı 3 kişi daha aranıyor

KAMUOYU İSMİNE AŞİNA… Adını, 3 Rum polisinin KKTC’de tutuklanması olayı ile duyuran Coşkun Alaslan, Ocak 2013 tarihinde de “Askeri yasak bölgeyi ihlal etme” ve “Koyun hırsızlığı” suçlarından tutuklanıp davaları görüşülünceye kadar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı

Akıncılar köyünde ailesi ile birlikte yaşayan ve geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Coşkun Alaslan, Güney Kıbrıs’ta yaşayan bir Rum vatandaşa ait toplam 55 bin Euro değerindeki 1 adet yemleme makinesi ve 1 adet balya bağlama makinesini çaldığı gerekçesi ile önceki gün gözaltına alındı.
Coşkun Alaslan’ın 3 kişi ile birlikte çaldığı iddia edilen söz konusu tarım makinelerinden yemleme makinesi, Hüdaverdi Çiftçioğlu isimli kişinin 6 yıldır kullanımında bulunan ancak boş durumda olan mandırada tespit edildi.
Konu hırsızlık olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten polis, olay ile ilgili bağlantısı olabileceği gerekçesi ile Hüdaverdi Çiftçioğlu’nu da gözaltına aldı.
Hırsızlık olayına konu olan ve zanlı Hüdaverdi Çiftçioğlu’nun mandırasında bulunan tarım makinesi, polis tarafından kanıt olarak alındı.

Başka davaları da var
19 yaşındaki zanlı Coşkun Alaslan daha önce de “Askeri yasak bölgeyi ihlal etme” ve “Koyun hırsızlığı” suçlarından tutuklanmıştı.
Akıncılar’a yakın Rum köyünden 300 civarında koyun çalarak kuzeyde sattığı gerekçesi ile 5 Ocak 2013 tarihinde gözaltına alınan Coşkun Alaslan, çıkarıldığı mahkeme emrince teminata bağlanmış ve davaları görüşülünceye kadar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Kamuoyu onu vahim bir olay ile tanıdı
Zanlı Coşkun Alaslan kamuoyuna adını ilk kez Ekim 2012 tarihinde 3 Rum polisinin KKTC’de tutuklanıp mahkemeye çıkarılması olayında duyurmuştu.
Coşkun Alaslan, 1 Ekim 2012 tarihinde Güney Kıbrıs’ta trafik kontrol noktasında durmayarak aracıyla KKTC topraklarına kaçmıştı. 3 Rum polisi Alaslan’ın peşinden Akıncılar köyüne kadar gitmiş, Coşkun Alaslan’ı evinin önünde darp etmişti.
Rum polisler, Coşkun Alaslan’ı KKTC topraklarında Akıncılar köyündeki evinin önünde kelepçelemek istemiş, zor kullanmıştı. Kelepçe taktırmak istemeyen Coşkun Alaslan, Rum polislerle mücadeleye girmiş ve bu olayda kolu kırılmıştı.
3 Rum polisi KKTC’de tutuklanarak, mahkemeye çıkarılmış daha sonra da Güney Kıbrıs’a teslim edilmişti. Bu olay ile birlikte iki toplum arasında da gerginlik yaşanmıştı.

Suç ortağı 3 kişi daha aranıyor
Güney Kıbrıs’ta bir mandıradan 1 adet yemleme makinesi, 1 adet de balya bağlama makinesi çalınması olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten polis, konu hırsızlık olayının Coşkun Alaslan ve 3 suç ortağı tarafından işlendiğini söyledi.
Coşkun Alaslan’ın önceki gün Akıncılar’da tespit edilerek tutuklandığını belirten polis, suç ortağı 3 kişinin halen aranmakta olduğunu kaydetti.
Polis, suç ortaklarından 2 kişinin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Çalıntı makine mandırasında bulundu
Güney Kıbrıs’tan çalınan tarım makinelerinden yemleme makinesi, Hüdaverdi Çiftçioğlu isimli kişinin 6 yıldır kullanımında bulunan ancak boş durumdaki mandırasında tespit edildi ve kanıt olarak alındı. Mandıra sahibi Hüdaverdi Çiftçioğlu, olayla bağlantısı olabileceği gerekçesi ile gözaltına alındı.

Soruşturma devam ediyor
Polis, mahkemede verdiği ifadede konu ile ilgili başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını kaydetti.
Mahkeme, zanlı Coşkun Alaslan’ın ve zanlı Hüdaverdi Çiftçioğlu’nun soruşturma maksatlı 2 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına emir verdi.