Her şeyi keşke biz belirleyebilsek

22 Ağustos 2013 Perşembe | 11:31
Kıbrıs Town Houses

Dünya üzerinde büyük çıkarları olan ülkeler, özellikle İngilizler ve Amerikalılar, belli bir zaman aşımından sonra, ömrünü tamamlamış gizli belgeleri açıklarlar. Bu gizli belgelerle, önceden niçin ve hangi güçlerle yapıldığı tahmin edilebilen birçok olayın, gerçekte nasıl olduğu, HANGİ GÜÇLERE ne roller VERİLDİĞİ  ortaya çıkar.
Özellikle Amerikan gizli belgelerinde, hemen hemen her ülke içerisinde DIŞ ÜLKELERİN uzantılarının olduğu ve bu uzantılarıyla, iç ve dış politikaya yön verdikleri kolaylıkla okunabilmektedir.
Orta Doğu ve Akdeniz bölgeleri, Batı’nın enerji ihtiyacının karşılandığı bölgelerdir. Bu bölgelerde, Amerikan yanlısı, İsrail’e kafa tutmayan siyasal iktidarlar, güvenilir müttefik olarak desteklenirler.
İsrail’in, Amerikan ve Batı’lı ülkelerin BEKÇİSİ olarak kurulduğu ve bölgede varlığını sürdürmek için, alabildiğine desteklendiği daima göz önünde tutulmalıdır.
Orta-Doğu’daki gelişmeleri anında takip etmek ve kritik durumlarda, devreye girebilmek için, Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin rolü belirleyicidir.
İngiliz üslerindeki dinleme istasyonları, dünyanın en gelişmiş dinleme istasyonlarından biridir. Bu istasyonlarla, sadece Orta-Doğu değil, Rusya ve Çin’e kadar olan bölge de dikkatli bir şekilde dinlenilmekte ve bilgiler anında İngiltere’ye aktarılmaktadır.
Kıbrıs sorununu bu geniş çerçeve içerisinde değerlendirmeyen bakış açıları daima büyük HÜSRAN YAŞATIR.
1974 öncesinde, ovada koyunlarını otlatan ÇOBAN, denizde balık peşinde koşan BALIKÇI, sadece kendi ekonomik geleceğini düşünen bakkal, sıradan Kıbrıs insanları, sadece iç politikayı takip eden Parti ve Sendikalar, TÜM KIBRIS, aniden büyük bir şok yaşamak zorunda kalır.
Sıradan insanlar EVLERİNİ, TOPRAKLARINI, HERŞEYLERİNİ kaybederler.
Sıradan insanların sıradan yaşamlarının pek bir anlamı olmadığını, böyle alt-üst oluşlar ŞİDDETLİ bir yolla, YIKIMLA HATIRLATIR.
Böyle bir coğrafyada yaşayan Kıbrıslıların İNTİKAMCI ve RÖVANŞİST  politikalar yerine, akıllı ve dünya vizyonu olan politikalar izlemesi gerekir.
Kıbrıs içinde, HÜKÜMET KURMA çalışmalarını, sadece bir iç sorun olarak gören ve reformist hükümet kurmaya çalışan insanlar, Amerikan ve Türkiye’nin  bölgesel çıkarlarını hesaplamadıkları için, gelecekte, dış müdahalelere, kesinlikle karşı karşıya geleceklerdir.
Politikacılarımızın en büyük eksikleri, berrak bir BAŞ ÇELİŞKİ ve BAŞ DÜŞMAN kavramlarının olmamasıdır.
Birçok genç politikacı, günü kurtarmak adına, ilkesiz birlikleri savunma noktasına gelmektedirler.
Politika, duygular yerine, DAYANDIĞI SINIFIN çıkarlarını savunma aracıdır. Eğer, ilkeler ve HEDEFLER yerine, İNTİKAMCI ve RÖVANŞİST duygular ön plana geçerse, bir müddet sonra, DAYANDIĞINIZ sınıf ve katmanlar, sizden uzaklaşır ve parçalanmalar yaşarsınız.
Güç toplama döneminde, EKLEKTİK politikalar izlenir ve KİM OLURSAN OL GEL siyasetine dönülürse, güç toplanabilir. Ancak toplanan gücün istekleri ve hedefleri farklı farklı olduğu için, bir süre sonra PARÇALANMA BAŞLAR.
Buradaki kritik soru, toplanılan gücün, HANGİ HEDEFLERE DOĞRU yönlendirileceğidir.
İlkesiz ve ANA HEDEFSİZ birlikler, büyük güçlerin çatışma alanları içerisinde parçalanmaya mahkumdur.
BİRLİKLER OLUŞTURURKEN, öncelikle ANA HEDEF’in ön plana çıkartılması ve bu HEDEF etrafında işbirliğinin sağlanması gerekir.