Her 40 bin doğumdan biri tüp bebek

18 Temmuz 2013 Perşembe | 14:23
Kıbrıs Town Houses

Eskişehir Osmangazi  Üniversitesi (ESOGÜ) Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Başkanı ve  Üreme Sağlığı Merkezi- Tüp Bebek Ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Hikmet Hassa, yeni  doğan yaklaşık 40 bin bebekten birinin tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldiğini bildirdi.

Prof. Dr. Hassa, AA muhabirine, çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan  çiftler için gerçekleştirilen tüp bebek uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Dünyada tüp bebek sayısının 5 milyonu aştığını savunan Prof. Dr. Hassa,  Batı Avrupa ülkelerinde 60 bebekten birinin tüp bebek yöntemiyle dünyaya  geldiğini vurguladı.

Tüp bebek uygulamalarının Türkiye’de giderek artmasındaki en önemli  nedenin tüp bebek uygulamalarının sosyal güvenlik kapsamına alınması olduğunu  anımsatan Hassa, şöyle konuştu: ”Türkiye’de 2005 Şubat ayına kadar yılda 20 bin tüp bebek uygulaması  yapılıyordu. Bu tarihten itibaren tedaviyi devletin desteklemesiyle bu sayı  artmıştır. Böylece ülkemizdeki yaklaşık olarak her 40 bin doğumdan biri tüp bebek  doğumu olarak gerçekleşmektedir. Tüp bebek uygulamaları artan başarılar ve merkez  sayıları çerçevesinde her geçen yıl artış göstermektedir. Ancak 2010’dan bu yana  tek embriyo uygulanması ile başarıda kısmen azalma, tüp bebek rakamlarında bir  dönem duraklama nedeni olmuştur. Yönetmeliklerimiz çoğul gebelik sorununu önlemek  amacı ile bugün 35 yaş altında 1, 35 yaş üstünde 2 embriyo transferini  önermektedir. Embriyo transfer sayısının bir olması 2 transfere göre daha az  başarı getirmektedir. Her yaş için 2 embriyo transferine izin verilirse bugün  merkezlerin tek embriyo transferi ile elde ettikleri başarı yüzdeleri daha da  artacaktır.”
        
-”Aile baskısı, çiftleri tüp bebeğe yönlendiriyor”-

Ülkemizde çiftlerin, ailelerin ”bebek” baskısından dolayı zaman  kaybetmeden tüp bebek yöntemini denemek istediklerini kaydeden Hassa, ”Aile  baskısı çiftleri tüp bebeğe yönlendiriyor ancak tüp bebek ile yüzde 100 gebelik  elde edileceği sanılarak, ilk tedavi olarak kullanılması yanlıştır. Çiftlerde  diğer tedavi yöntemlerine başvurulmadan tüp bebeğe yönlenilmemesi gerekir. Bu  konuda çiftler kadar onları yönlendiren doktorların da bilimsel dürüstlük, etik  kurallar dışına çıkmamaları gerekmektedir” dedi.

Tüp bebekle ilgili eve bebek götürme oranını arttırmak için bilimsel yeni  yöntemler geliştirildiğine işaret eden Prof. Dr. Hassa, şöyle devam etti: ”Burada üzerinde önemle durulması gereken husus; her yeni buluşun o  konuyu çözdüğü anlamında alınmaması gereğidir. Zira çocuk arzusu içindeki insanlar kendilerine sunulan ancak yeterlilikleri tam kanıtlanmamış uygulamalara  ümit bağlayıp, çoğu zaman hüsranla karşılaşabilirler. Bu yüzden tüp bebekle  ilgili her yeni uygulamaya itibar edilmemelidir. Bir uygulama bir merkezde sonuç  vermiş ama başka merkezlerde aynı sonuçlar alınmamış olabilir.”
        
-ESOGÜ Üreme Sağlığı Merkezi-
Yaklaşık 140 civarında tüp bebek merkezi bulunduğuna dikkati çeken Prof.  Dr. Hassa, ” İstanbul 41, Ankara 21 merkez ile başı çekmektedir. 15 yıldır tek  merkez olarak faaliyet gösteren Eskişehir Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı Merkezi-Tüp  Bebek Ünitesi ise Türkiye deki 64 tıp fakültesi içinde 7’nci olarak 1998 yılında  açılmış bir merkezdir” ifadelerini kullandı.