Hentbolcularımız İspanya’da Rumların engeline takıldı

0
30
Hentbolcularımız İspanya’da Rumların engeline takıldı

Organizasyon Komitesi Başkanı Jeronimo Cartagena’nın imzalı resmi davet yazısı ile İspanya için hazırlıklara başlayan KKTC Hentbol Federasyonu vize işlemlerini de Ankara üzerinden gerçekleştirdi. Vize işlemleri için Ankara’daki İspanya Elçiliği’ne yazıyı bizzat gönderen “Torellano Cup” organizasyonu, turnuvaya katılacak takımımızı İspanyol’ca “Seleccion Del Norte De Chipre” ismi ile ifade ederek sporcularınızın vize işlemlerinde yardımcı olmuştur.

Tüm bu gelişmeler ışığında 9 Temmuz gecesi İspanya’ya varan KKTC Hentbol Federasyonu kafilemiz şok bir kararla karşı karşıya kaldı.
Kafilemiz İspanya’ya varışının hemen sonrasında (gece geç saatlerde) Torrellano Cup Organizasyon Komitesi tarafından acil toplantıya çağrıldı. Toplantıda organizasyon komitesi, takımımız idarecilerine şu tebliğde bulundu:
“Kıbrıs (Rum) Hentbol Federasyonu’nun Avrupa Hentbol Federasyonu’na (EHF) bir yazı göndererek turnuvada yer alacaklar listesinde bulunan KKTC Hentbol Federasyonu takımının kendi federasyonları bünyesinde bulunmadığını ifade etmiştir.
Bunun üzerine Avrupa Hentbol Federasyonu’nun kendilerine bir yazı göndererek konu hakkında bilgi istediğini ve EHF’ye üye olmayan bir federasyonun takımının turnuvada yer alacaklar listesinden çıkarılması gerektiği açıkça belirtildi.”
Yaşanan sıkıntıdan dolayı Torrellano Cup olarak büyük üzüntü duyduklarını kafilemize bildiren Organizasyon Komitesi Başkanı Jeronimo Cartagena takımımızı turnuvaya resmi olarak dahil edemeyeceklerini belirtmiştir.
İspanya’da bulunan ve kafile başkanlığını da yapan KKTC Hentbol Federasyonu Başkanı Ozan Beysan, gelişmeler üzerine KKTC Spor Bakanlığı Spor Koordinatörlüğü’ne ve Türkiye Dışişleri Kıbrıs Masası’na gecenin geç saatlerinde ulaşarak konu hakkında bilgi verdi ancak bütün girişimlere rağmen olumlu bir sonuç alınamadı.

EHF’den gelen yazının özeti

Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Genel Sekreteri Michael Wiederer imzası ile organizasyona gönderilen yazıda, Kıbrıs Hentbol Federasyonu, EHF ile temasa geçip bir konu hakkında bilgilendirme yaptı. İspanya’da yapılacak organizasyona katılacak ülkeler listesinde Kuzey Kıbrıs’ın bulunduğunun tespit edildiği EHF’ye iletildi. Kuzey Kıbrıs takımının Kıbrıs (RUM) Hentbol Federasyonu’na üye olmadığı için ve EHF’nin de sadece üyesi bulunan Kıbrıs (Rum) Hentbol Federasyonu’nu ciddiye aldığı için böyle bir takımın varlığının kabul edilemeyeceği ifade edildi.
Ancak Torellano Cup’ın EHF’nin bir organizasyonu değil de özel bir turnuva olduğu da metinde belirtilirken yine de ülkelerin kendi düzenledikleri turnuvaların EHF şemsiyesi kapsamında düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.
Tüm bunlar ışığında Torellano Hentbol Turnuvasına katılacak bir takımın üye federasyona (Kıbrıs Hentbol Federasyonu) bağlı olmaması ve EHF’ye de herhangi bir şekilde bağlı olmamasından dolayı turnuvaya dahil edilmemesi gerektiği yazıldı.
Bu gelişmenin sonucunun da kendilerine (EHF’ye) bildirilmesi beklendiği yazının sonunda belirtildi.

Dostluk maçlarını kazandık

KKTC Yıldız Hentbol Bayan Karmamız İspanya’da yer alan diğer takımlarla dostluk maçı ayarladı ve yaptığı iki karşılaşmadan da galip ayrılmayı başardı. Yıldız Bayan Karmamız İspanya’nın One Up takımı karşısında ilk yarısı 6-5 mağlup kapattığı maçı 13-8 kazandı. İkinci maçta Norveç’in Malvic takımı ile karşılaştı, ilk yarısı 6-6 tamamlanan mücadeleyi yıldızlarımız 17-14 kazandı.

PROGRAMA BİLE EKLENMİŞTİK… İspanya’daki Torellano Cup’ın müsabaka programında takımımızın ismi İspanyol’ca “Seleccion Del Norte De Chipre” olarak eklenmişti ancak daha sonra Rumların baskısı ile turnuvaya alınmadık