Hem Hobisi Hem Ekmek Teknesi

0
18
Hem Hobisi Hem Ekmek Teknesi

Ertuğrul SENOVA

Bellapais (Beylerbeyi) köyünde yaşayan Mehmet Bembeyaz, hobi olarak başladığı kiremit şekillendirme ve renklendirme sanatını mesleği haline getirerek keyifle para kazanıyor.
45 yıl boyunca İngiltere’de butik işleten Bembeyaz, iki yıl önce Kıbrıs’a dönerek bu hobiye merak saldığını dile getirdi.
Yerlilerin sanatına rağbet göstermediğinden yakınan Bembeyaz, turlarla gelen turistlerin de içecekleri suya kadar yanlarında getirdiklerini, herhangi bir alışverişte bulunmadıklarını söyledi.

 

“Fazlasında gözüm yok”
Sadece kendinin ve köpeği Max’ın karınlarını doyuracak kadar para kazandığını ve fazlasında da gözü olmadığını belirten Bembeyaz, Havadis’e yaptığı konuşmada, “2 yıldır kiremit şekillendirme ve renklendirme sanatını icra ediyorum. 45 yıl boyunca İngiltere’de butik işletiyordum. Bazı sorunlardan dolayı Kıbrıs’a geri döndüm. Döndükten hemen sonra bu meslekle tanıştım ve uygulamaya başladım. Bu meslekteki en büyük problemim, insanların emeğime ve sanatıma karşı gerekli ilgiyi göstermemesi ayrıca turlarla gelen turistlerin içecekleri suya kadar yanlarında getirerek herhangi bir alışverişte bulunmamasıdır. Ben burada Max ile birlikte yalnız yaşıyorum. Benim için tek önemli olan şey ikimizin de karnını doyurmak. Gerisinde gözümüz yok” dedi.

Mehmet Bembeyaz, seramikler üzerine yaptığı motif ve resimlerle sanatının hakkını veriyor