Havuz’a 131 bin TL’lik yatırım

0
30
Havuz’a 131 bin TL’lik yatırım

Asım İdris, projenin ihale şartlarının tamamlandığını ve Omağ Limited tarafından 60 gün içerisinde projenin tamamlanacağını söyledi

Proje ile havuzun çatısına dünya standartlarına uygun şekilde 60 adet güneş enerjisi paneli monte edilecek

Tonguç KOTAK

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, Lefkoşa Kapalı Yüzme Havuzu’nun güneş enerjisi kullanımı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda bakan İdris, proje ile hedeflediklerini anlattı. Güneş sistemi sayesinde, havuzun mazot giderinde çok büyük bir oranla düşüş sağlanacağını belirten bakan İdris 30 bin civarında olan aylık mazot giderinin onda bir seviyelere çekileceğini kaydetti.
Asım İdris, projenin ihale şartlarının tamamlandığını ve Omağ Limited tarafından 60 gün içerisinde projenin tamamlanacağını söyledi.

131 bin TL’lik proje

Omağ Limited’e kalan ihale keşif bedeli 206 bin lira olarak açıklanırken proje 131 bin liraya mal olacak.
Proje ile havuzun çatısına dünya standartlarına uygun şekilde 60 adet güneş enerjisi paneli monte edilecek.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, konu ile ilgili açıklamasında havuzun suyunun ısıtılması ile ilgili güneş enerjisi sisteminin buradaki çalışmalar engellenmeden tamamlanacağını söyledi. İdris, proje ile havuzun gider masrafının 30 bin liradan 3 bin liraya ineceğine de vurgu yaptı.
Dünyada en gelişmiş paneller kullanılarak kurulacak sistemle havuz suyunun ve havuzda kullanılan duşların suları güneş enerjisi ile ısıtılacak, bu da ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlayacak.
Bakan Asım İdris, havuzun işlevselliğini arttırmak için de adım atacaklarını ekledi.

Fotoğraf: Mustafa ŞENAL